strona główna

 

 

O programie

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy
jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane w całości z góry - bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

Laboratoria Przyszłości  to  Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

 

 

Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

 

 

W ramach programu „Laboratoria Przyszłości” Zespół Placówek Oświatowych nr 2 im. Bolesława Prusa w Międzyrzecu Podlaskim otrzymał wsparcie finansowe w wysokości 113400,00 złotych na zakup wyposażenia technicznego, potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.

 Szkoła otrzymała następujące wyposażenie:

·            Drukarka 3D Flashforge Adventureer 3 - 1 szt.

·            Filament PLA FF - 3 szt.

·            Filament PLA FF1 - 7 szt.

·            Stacja lutownicza YIHUA 852D+ - 1 szt.

·            Statyw Camrock - 1 szt.

·            Mikroport z akcesoriami- 1 szt.

·            Mikrofon kierunkowy VM600 z akcesoriami - 1 szt.

·            Lampa pierścieniowa - 1 szt.

·            Gimabal FT AK2000 do aparatów - 1 szt.

·            Zestaw edukacyjny podstawowy + oprogramowanie i materiały - 10 szt.

·            Zestaw edukacyjny rozbudowany + oprogramowanie i materiały - 10 szt.

·            Zestaw Robot edukacyjny humanoid+ oprogramowanie i materiały - 10 szt

·            Zestaw Robot edukacyjny mBot+ oprogramowanie i materiały - 10 szt.

·            Zestaw okulary VR 64 ClassVR, kostka QR- 16 szt.

Korzyści z Laboratoriów Przyszłości:

 

Z perspektywy szkoły i nauczyciela:

·         Sfinansowanie nowoczesnego wyposażenia - nie tylko wymaganego, ale również dodatkowego, wskazanego przez szkołę

·         Nowe technologie i eksperymenty, ułatwiające przekazywanie wiedzy

·         Wsparcie w realizacji podstawy programowej, prowadzeniu kół zainteresowań i zajęć dodatkowych

·         Rozwój merytoryczny nauczycieli. Sfinansowanie nowoczesnego wyposażenia – nie tylko wymaganego, ale również dodatkowego,  wskazanego przez szkołę

 

Z perspektywy rodzica i ucznia:

·         Zwiększenie zainteresowania dziedzinami technicznymi i ścisłymi;

·         Popularyzacja rozwiązań i umiejętności praktycznych,  połączenie zdobywania wiedzy
z przygodą;

·         Odkrywanie i rozwój talentów oraz  inwestycja w  lepszą przyszłość młodych

 

Zakupiony sprzęt odpowiada naszym potrzebom i wykorzystywany jest w realizacji podstawy programowej, na zajęciach dodatkowych, kołach zainteresowań jak również  w przygotowaniach do konkursów.

Zajęcia prowadzone   z wykorzystaniem  zakupionego  wyposażenia

Rok szkolny 2023/24

 Zajęcia  w klasach V - VIII  

zobacz zdjęcia

Zajęcia w klasie VA polegały na pracy z diodą RGB, która po napisaniu prawidłowego programu zapalała się na kolor czerwony, zielony i niebieski

 

 

Podczas lekcji w klasie VIA  uczniowie poznawali sposób logowania do programu Code Designer, wykorzystywały czat podczas lekcji oraz pobierały materiały od nauczyciela.

Zajęcia w klasach VIII polegały na pracy z diodą RGB oraz potencjometrem, który jest regulowany rezystorem. Przy jego pomocy możemy regulować jasność diody RGB, głośność buzera oraz poruszać serwomotorem.

 

Okulary VR wykorzystywane są m. in. na zajęciach kół zainteresowań.