strona główna
Trzy kolorowe książki
Biblioteka  ZPO2     

 

Wielka Loteria Biblioteczna

Biblioteczny Konkurs Pięknego Czytania

Przedszkolaki w bibliotece szkolnej

Walentynkowa Akcja Biblioteczna

BIBLIOTECZNY KALENDARZ ADWENTOWY 2023 R.

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

Zróbmy sobie PRZERWĘ NA CZYTANIE!

CERTYFIKAT DLA ZPO 2. Ratownicy Czytelnictwa

PODSUMOWANIE KONKURSU INDYWIDUALNEJ RECYTACJI WIERSZA – WIERSZ MIESIĄCA

Najlepiej czytająca klasa w szkole

Tytuł Czytelnika Roku

Dzieci z oddziału „0” w bibliotece szkolnej

BIBLIOTECZNY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

WALENTYNKI W BIBLIOTECE – Randka z Książką

Dlaczego warto czytać?

Biblioteczny Kalendarz Adwentowy

Pasowanie na czytelnika

Przedszkolaki w bibliotece szkolnej

Dar od Miejskiej Biblioteki Publicznej
Biblioteka włącza się w obchody Święta Niepodległości
Książki w języku ukraińskim w bibliotece
Przerwa na czytanie

NARODOWE CZYTANIE - 2022
KONKURSU INDYWIDUALNEJ RECYTACJI WIERSZA - WIERSZ MIESIĄCA ODZIAŁ PRZEDSZKOLNY
GRUPA VI SÓWKI

Pasowanie na czytelnkia

NOWOŚCI WYDAWNICZE W  ZPO2

CYFROWA BIBLIOTEKA NARODOWA polona. pl

Wirtualne zwiedzanie muzeów

JAK SIĘ PORUSZAĆ W GĄSZCZU KSIĄŻEK

Gdzie znaleźć potrzebną lekturę lub inną interesującą książkę

Regulamin pracy biblioteki szkolnej

 Harmonogram wypożyczeń

WYKAZ LEKTUR DLA KLAS IV-VIII w roku szkolnym 2020-2021

 

WIELKA LOTERIA BIBLIOTECZNA

 

 

Z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, który przypada 8 maja, biblioteka szkolna zorganizowała dla uczniów loterię biblioteczną w dniu 10 maja 2024 r. Celem działania było stworzenie impulsu do wypożyczenia książki, a także zaproponowanie uczniom pozycji, po którą, być może, oni sami by nie sięgnęli.

Chętni uczniowie losowali numerki, którymi zostały oznaczone książki na półkach. Czytelnicy mieli za zadanie odnaleźć wylosowaną przez siebie pozycję. Księgozbiór został podzielony na dwie kategorie – książki dla dzieci z klas I-IV oraz dla młodzieży z klas V – VIII. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Stolik z losami przeżywał oblężenie. Nauczyciele bibliotekarze mieli ręce pełne roboty, zaś w sali bibliotecznej jak nigdy panował harmider. Motorem napędzającym akcję było zaciekawienie, ponieważ losujący wytrwale szukali książki ze swoim numerkiem, biegając między regałami. Dzieciom młodszym pomagali bibliotekarze. W tym dniu biblioteka dokonała 118 wypożyczeń, zatem akcja spełniła swoją rolę.

Dziękujemy uczniom i nauczycielom za liczny udział w loterii. Zapraszamy za rok.

                                                                        Nauczyciele bibliotekarze

 

Biblioteczny Konkurs Pięknego Czytania

W bieżącym roku szkolnym biblioteka szkolna przeprowadziła kolejną edycję Konkursu Pięknego Czytania wśród uczniów klas III i IV. Na pierwszym etapie zostali wyłonieni uczniowie najlepiej czytający w zespołach klasowych. Klasę III a reprezentowali: Piotr Goławski, Małgorzata Kozak i Franciszek Krzymowski, a klasę III b: Lena Cieśla, Weronika Gruszczyńska i Dominika Sidorczuk. Natomiast wśród klas czwartych doskonale czytającymi uczniami są: Antoni Borysiak, Karolina Koszołko, Wiktoria Świderska z IV a oraz Amelia Michalak, Zoja Nikończuk i Hanna Radzikowska z IV b.

Reprezentanci klas w dniu 16.04.2024 r. rywalizowali między sobą, starając się jak najpiękniej odczytać wylosowany przez siebie fragment lektury.  Poziom prezentacji tekstu był wysoki i niezwykle wyrównany. Jury po zliczeniu punktów za poszczególne kategorie wyłoniło laureatów.

W roku szkolnym 2023/2024 najlepiej zaprezentowali tekst uczniowie:

Klasy trzecie

Klasy czwarte

Franciszek Krzymowski 3a – I miejsce

Weronika Gruszczyńska 3b – II miejsce

Małgorzata Kozak 3a– III miejsce

Wiktoria Świderska 4a – I miejsce

Amelia Michalak 4b – II miejsce

Zoja Nikończuk  4b – III miejsce

 

 

Wszystkim uczestnikom konkursu oraz nauczycielom dziękujemy za zaangażowanie.

Laureatom  i ich rodzicom serdecznie gratulujemy.

Nauczyciele bibliotekarze


Przedszkolaki w bibliotece szkolnej  

Przedszkolaki z grupy „Sówki” pod opieką swoich Pań odwiedziły bibliotekę szkolną. Poznały miejsce, gdzie przechowuje się i udostępnia księgozbiór. Wysłuchały pogadanki o zadaniach biblioteki, oglądały regały, a także brały do ręki interesujące ich książki. Potem nauczyciel bibliotekarz rozmawiał z nimi o rodzajach literatury  oraz o poszanowaniu książek. Na koniec spotkania dzieci wysłuchały opowiadania. Mamy nadzieję, że przedszkolaki będą miło wspominać tę wizytę i nie zabraknie ich w gronie przyszłych czytelników.

Nauczyciel bibliotekarz

zobacz zdjęcia




 

Walentynkowa Akcja Biblioteczna 

         Walentynki to święto zakochanych. Niektórzy z nas kochają czytać książki. W związku z tym biblioteka szkolna zainicjowała akcję: „Chodzę z książką”. W ten sposób zachęcała uczniów do wypożyczenia ciekawej książki i spędzenia z nią miło czasu.

         Dziękujemy wszystkim, którzy skorzystali z naszej propozycji.

                                                                                                            Bibliotekarze

BIBLIOTECZNY KALENDARZ ADWENTOWY 2023 R.

Zakończyła się kolejna edycja akcji bibliotecznej związanej z adwentem
i przygotowaniami do świąt Bożego Narodzenia. Podobnie jak w roku ubiegłym działania związane z Bibliotecznym Kalendarzem Adwentowym zostały zaproponowane uczniom klas trzecich. Dzieci chętnie wypożyczyły książki o tematyce bożonarodzeniowej, zbierały informacje o zwyczajach, wykonywały prace i pomagały rodzicom w świątecznych przygotowaniach. Dzięki aktywności uczniów pomieszczenie biblioteki zyskało uroczysty wystrój. Regały zostały ozdobione w gwiazdy, papierowe bombki i łańcuchy choinkowe.
 W bibliotece zapanował radosny, świąteczny klimat.

Dziękujemy trzecioklasistom i ich wychowawcom - p. Izabeli Nowik i p. Katarzynie Maciejewskiej za otwarcie się na nasze propozycje. Mamy nadzieję, że w kolejnym roku szkolnym akcja spotka się z podobnym zainteresowaniem.

Nauczyciele bibliotekarze

 

zobacz zdjęcia

 

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

W tym roku szkolnym pierwszoklasiści zostali włączeni w poczet czytelników biblioteki szkolnej w dniach 12- 13 grudnia 2023 r.

Przed wejściem do pomieszczenia dzieci powitały umieszczone na gazetce ściennej ilustracje postaci z bajek. Pierwszy pobyt w bibliotece wiązał się również z obejrzeniem sali oraz rozmieszczenia książek i czasopism na regałach. Pierwszoklasiści poznali rodzaje kart bibliotecznych i dowiedzieli się, jak należy traktować wypożyczone książki. Spotkali bibliotecznego skrzata, który przeczytał im prośby książki oraz wróżkę, która miała dla nich zagadki dotyczące baśniowych bohaterów. Zarówno skrzat, jak i wróżka przyjęli przyrzeczenie uczniów klas pierwszych, że będą kochać i szanować książki. Wobec takiej deklaracji nauczyciel bibliotekarz pasował każdego pierwszoklasistę na czytelnika biblioteki szkolnej. Następnie każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom oraz zakładkę  do pierwszej wypożyczonej książki. Zwieńczeniem spotkania było wspólne zdjęcie  ze skrzatem i wróżką, w których role wcieliły się uczennice klasy VIa.

Liczymy na to, że uczniowie klas pierwszych będą często gościć w naszej bibliotece, aby wybierać ciekawe pozycje do czytania z bogatego księgozbioru. Zapraszamy!

Nauczyciel bibliotekarz

zobacz zdjęcia

 

Zróbmy sobie PRZERWĘ NA CZYTANIE!

Pod tym hasłem w dniu 19 października 2023 r. odbyła się w naszej szkole IV międzynarodowa edycja VIII ogólnopolskiej akcji PRZERWA NA CZYTANIE,  zainicjowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną WOM –u w Gorzowie Wielkopolskim.

Samorząd Uczniowski i biblioteka szkolna zajęli się organizacją imprezy       i zachęcili do wspólnego w niej udziału wszystkich uczniów i  pracowników szkoły, aby pobić kolejny rekord. Wśród czytających znalazło się 326 uczniów  i 39 nauczycieli.

Podczas przebiegu akcji wielu uczestników przyniosło ciekawe książki, inni wypożyczyli je w bibliotece, a pozostali wybrali formę ebooka. Dzieciom z klas najmłodszych czytali nauczyciele.

Dziękujemy za aktywne uczestnictwo i zachęcamy do częstej lektury. J

Samorząd Uczniowski i biblioteka szkolna

 

CERTYFIKAT DLA ZPO 2

Zespół Placówek Oświatowych nr 2 uzyskał kolejny certyfikat. Tym razem przyznała go placówce Fundacja Powszechnego Czytania.

Szkoła w roku szkolnym 2022/2023 przystąpiła do programu RATOWNIKÓW CZYTELNICTWA. Warunkiem otrzymania certyfikatu było przygotowanie i przeprowadzenie szeregu działań w różnych obszarach propagujących czytelnictwo i rozwijających zainteresowania książką. Aktywności w tej sferze dotyczyły przede wszystkim dzieci i młodzieży, ale także rodziców, nauczycieli oraz środowiska lokalnego.  W realizację zadań włączyło się grono pedagogiczne, a koordynatorem akcji była biblioteka szkolna.

                                                                                                                                  Nauczyciel bibliotekarz- Jolanta Gruszczyńska

 

SPOTKANIA W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM – GRUPA „ SÓWKI”

PODSUMOWANIE KONKURSU INDYWIDUALNEJ RECYTACJI WIERSZA – WIERSZ MIESIĄCA

Biblioteka szkolna prowadziła cykliczne spotkania z dziećmi uczęszczającymi do oddziału przedszkolnego . Podczas spotkań nauczyciel bibliotekarz czytał dzieciom opowiadania i rozmawiał    o ich treści. Dzieci z oddziału „0” z uwagą  i zaciekawieniem słuchały fragmentów książek: „Moja mama czarodziejka”, „Cudaczek – Wyśmiewaczek”, „Przygody krasnala Hałabały” i inne.

Przedszkolaki  przystąpiły również do konkursu  recytatorskiego.  Przez cały miesiąc uczyły się wybranego wierszyka, który recytowały przed swoją grupą i nauczycielami. Każdy występ był punktowany. Po zliczeniu wyników w dniu 19 czerwca 2023 r. odbyło się podsumowanie całorocznego konkursu. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy za udział i lizaczka, natomiast laureaci i wyróżnieni nagrody książkowe.

Dziękujemy Paniom za współpracę i gratulujemy nagrodzonym.

Nauczyciel bibliotekarz

 

NAJLEPIEJ CZYTAJĄCA KLASA 

W roku szkolnym 2022/2023 wzorem lat ubiegłych biblioteka monitorowała czytelnictwo dzieci i młodzieży. Ufundowany puchar przechodni był wręczany uczniom najlepiej czytającej klasy w danym miesiącu. W podsumowaniu rywalizacji całorocznej zwyciężyli uczniowie klasy III b, którzy wypożyczyli 767 książek, co w przeliczeniu na ucznia stanowi średnią 40,4 pozycji. Cieszymy się z takiego zainteresowania czytaniem i gratulujemy wyniku dzieciom, rodzicom oraz  wychowawcy.

TYTUŁ CZYTELNIKA ROKU

         Czytelnikiem Roku 2022/2023 w kategorii klas I – IV została Anna Kozak z klasy III b  z wynikiem 90 wypożyczonych książek.

W kategorii klas V – VIII tytuł Czytelnika Roku uzyskała Zuzanna Wieliczko z klasy VI b  z wynikiem 43 pozycje.

Uczennice otrzymały nagrody książkowe z rąk Pan dyrektora Grzegorza Kowalczyka w Dniu Patrona.

Gratulujemy

Dzieci z oddziału „0” w bibliotece szkolnej

W piątek 21. kwietnia 2023 r. z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, który przypada 23. kwietnia bibliotekę szkolną odwiedziły dzieci z oddziału „0”pod opieką nauczycieli. Podczas spotkania oglądały pomieszczenie i jego wyposażenie. Dowiedziały się, jakie są funkcje biblioteki i zadania bibliotekarza. Nauczyły się postępować z książką. Z ciekawością słuchały pogadanki, zadawały pytania i podziwiały egzemplarze księgozbioru. Na zakończenie wizyty poznały fragment książki J. Duszyńskiej, pt. „Cudaczek Wyśmiewaczek”, który został odczytany przez bibliotekarza. Zadowolone dzieci złożyły obietnice, że jako uczniowie będą w przyszłości odwiedzać szkolną bibliotekę.

Nauczyciel bibliotekarz

 

BIBLIOTECZNY  KONKURS  PIĘKNEGO  CZYTANIA

Biblioteka ZPO nr 2 z pomocą nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i nauczycieli języka polskiego zorganizowała dwuetapowy szkolny Konkurs Pięknego Czytania dla uczniów klas III - IV.

Pierwszy etap to zmagania na forum zespołu klasowego, z którego nauczyciele wyłonili troje najlepiej czytających dzieci do finału, który odbył się 20 kwietnia 2023 r. w bibliotece.

W etapie finałowym wzięło udział dwanaścioro uczniów.

Swoje klasy reprezentowali:

3a       Michał Domański, Karolina Koszołko, Piotr Sójka

3b       Antoni Horbaciuk,  Amelia Michalak,  Hanna Radzikowska

4a      Fabian Gruszczyński,  Julia Krawczyk,  Zofia Muszyńska

4b      Łukasz Malczuk,  Sebastian Muszyński,  Alicja Włodarczyk

Po wylosowaniu fragmentu dzieci starały się jak najładniej przedstawić treść. Trzyosobowe jury oceniało płynność, tempo, wyrazistość, interpretację czytanego tekstu oraz ogólne wrażenie artystyczne. Wyłoniło zwycięzców:

Klasy III   

Amelia Michalak kl. 3b  – I miejsce 

Antoni Horbaciuk kl. 3b – II miejsce

Piotr Sójka kl. 3a – III miejsce

Klasy IV 

Zofia Muszyńska kl. 4a – I miejsce  

Alicja Włodarczyk kl. 4b – II miejsce 

Fabian Gruszczyński kl. 4a – III miejsce

Gratulujemy wszystkim uczniom dbałości o piękno czytanego słowa. Zwycięzcy otrzymają nagrody  i dyplomy w Dniu Patrona z rąk Pana dyrektora.

                                                                                                                                   Nauczyciel bibliotekarz

 

 

WALENTYNKI W BIBLIOTECE – Randka z Książką

   zobacz zdjęcia

Z okazji Święta Zakochanych biblioteka szkolna przeprowadziła akcję: Randka z Książką, aby zachęcić uczniów do miłego spędzenia czasu podczas lektury książki.

Wybrane pozycje zostały opakowane i opatrzone serduszkiem, na którym widniała krótka informacja o treści książki. Czytelnicy odwiedzający bibliotekę mogli wypożyczyć jedną z serduszkowych propozycji. Dzieci chętnie sięgały po książki – niespodzianki, ale i wybierały pozycje  z półek.

Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli skorzystać z przygotowanej niespodzianki.

Do zobaczenia.

 

Dlaczego warto czytać?

Przeprowadzone badania wskazują, że dorośli i dzieci nie bardzo garną się do czytania. Według danych Biblioteki Narodowej 62% dorosłych Polaków nie czyta żadnych książek, a 95% tej grupy o książkach nie rozmawia, nie wypożycza, nie otrzymuje od innych i nie kupuje. Podobnie wygląda zainteresowanie czytelnictwem u dzieci i młodzieży. W tej grupie wiekowej najchętniej korzysta się z Internetu, a czas wolny przeznacza się na gry komputerowe, przy których nie trzeba aż tak skupiać uwagi, a odbierany obraz dostarcza szybszej przyjemności niż czytanie książki.

Zatem czy warto przywiązywać wagę do tej „archaicznej” i obecnie mało popularnej formy spędzania wolnego czasu? Okazuje się, że tak, gdyż czytanie ma ogromną wartość.

Do podstawowych korzyści płynących z czytania książek należy zaliczyć:

1.       Usprawnienie zdolności naszego mózgu. Dzięki lekturze książek można osiągnąć wyższe wyniki w testach oceniających, zdobyć więc informacji, poszerzyć zasób słownictwa, nauczyć się konstrukcji wypowiedzi, poznawać zapis wyrazów, stymulować wyobraźnię, pamięć i koncentrację uwagi.

2.      Rozwój emocjonalny. Zagłębiając się w świat bohaterów książki, ludzie zaczynają lepiej rozumieć emocje innych, co pogłębia empatię.

3.      Radzenie sobie z problemami. W książkach bohaterowie nieustanie zmagają się z problemami, rozważają je i starają się pokonywać trudności. Śledząc życie bohaterów, dzieci uczą się rozwiązywania problemów, które napotykają na swojej drodze.

4.      Niwelowanie stresu i zdrowszy sen. Według badań neuropsychologów czytanie zmniejsza stres o 68%, a po 6 minutach czytania i przekładania stron w książce dochodzi do zmniejszenia częstotliwości bicia serca, a także do rozluźnienia mięśni. Ponadto łatwiej zasypiają ci, którzy przed snem oddają się lekturze książki, a ich sen jest korzystniejszy dla zdrowia, niż ci, co spoglądają na ekrany monitorów lub smart fonów.

5.      Spowolnienie starzenia się mózgu. Czytanie od najmłodszych lat jest treningiem dla mózgu, który potrafi znacznie dłużej pracować w dobrej formie. Regularne czytanie usprawnia procesy poznawcze i pamięciowe, jednocześnie spowalniając procesy demencyjne.

Mając świadomość korzyści, jakie płyną z czytania książek, warto o nich przypominać dzieciom i młodzieży. Rozmowy i podawanie argumentów może w pewnym stopniu zmobilizować do sięgania po lekturę.  Każdemu z nas powinno zależeć na dobrym rozwoju osobowości dziecka, każdy chciałby, aby młody człowiek jako uczeń nie miał problemów w szkole i otrzymywał dobre oraz bardzo dobre stopnie. Wiemy też, że życie nie rozpieszcza, trzeba więc młodych ludzi konfrontować z różnymi sytuacjami, aby mogli sobie z nimi radzić w życiu. Czytanie książek się temu przysłuży.

Drodzy Państwo, dopilnujcie, aby Wasze dziecko chciało sięgać po książkę, a nie tylko po smart fon. Niech czasami czas wolny spędzi na lekturze, a nie przy grach komputerowych. Nauczyciele i wychowawcy liczą na zrozumienie i wsparcie.

Biblioteka szkolna posiada duży księgozbiór, więc każdy może znaleźć coś dla siebie. Zapraszamy uczniów, a także rodziców do wypożyczania i czytania wspólnie z dziećmi.

Dlaczego warto czytać książki dzieciom?

Badania nad czytelnictwem i rozwojem człowieka pokazują, że już wczesne czytanie małemu dziecku pozytywnie wpływa na rozwój intelektualny oraz społeczno - emocjonalny. Przygody bohaterów literackich uczą dziecko współczucia i serdeczności. To dzięki nim normy społeczne stają się bliższe i zrozumiałe. Czytanie dziecku stymuluje wyobraźnię, twórcze myślenie i kreatywność. Podczas wspólnego czytania między dzieckiem a rodzicem buduje się silna więź emocjonalna, co wzmacnia samoocenę dziecka, które czuje się kochane. To także wspaniała okazja do prowadzenia       z dzieckiem rozmów, wzmacniania zaufania do rodzica, a także rozwijania ciekawości świata. Ponadto czytanie kształtuje kompetencje językowe, zatem daje możliwość doskonalenia znajomości zasad         i struktur w języku, co może zaważyć na przyszłych osiągnięciach szkolnych. Regularne czytanie wspomaga rozwój mowy płynnej, rozumienia, zapamiętywania. Dzieci, którym rodzice czytają, są otwarte na nowe sytuacje, chętnie poznają rówieśników i śmiało uczestniczą w budowaniu bliskich relacji koleżeńskich. Codzienne czytanie dzieciom szkolnym rozwija następujące zakresy:
- podniesienie poziomu wypowiedzi ustnych i pisemnych,
- lepsze rozumienie tekstów i poleceń,
- poprawa koncentracji i wydłużenie czasu uważności,
- zwiększona skłonność do refleksji i krytycznego myślenia,
- zwiększenie umiejętności myślenia przyczynowo-skutkowego,
- zwiększenie ambicji i motywacji dziecka do różnych aktywności,
- poprawę relacji rówieśniczych.

Jak czytać z dzieckiem?      

1.      Czytaj na głos codziennie. Spędzisz z dzieckiem cenny czas, pomożesz mu nauczyć się wielu słów.

2.      Zacznij jak najwcześniej! Niemowlaki potrzebują przytulania i słuchania Twojego głosu. Podziwiajcie wspólnie kartonowe książki z mocnymi kolorami.

3.      Kilka minut wystarczy! Małe dziecko skupi uwagę na krótko. Nie przejmuj się, czytaj kilka minut, potem ten czas się wydłuży.

4.      Pozwól dziecku przewracać strony. Niemowlaki potrzebują pomocy w przewracaniu stron. Trzyletnie dziecko będzie z chęcią robiło to samo.

5.      Czytaj ulubione historie na okrągło. Dzieci uwielbiają słuchać wiele razy tych samych tekstów. W ten sposób się uczą.

6.      Czytaj z zaangażowaniem. Próbuj różnych głosów i intonacji, ożywiaj historię, pośmiejcie się.

7.      Zadawaj dziecku pytania dotyczące opowieści. Pytaj o elementy ilustracji, zastanówcie się, co jeszcze może się wydarzyć. Daj dziecku czas na odpowiedź.

8.      Pamiętaj o książkach na prezent. Odwiedzajcie księgarnie: dziecko, które ma choć kilka książek, łatwiej się z nimi zaprzyjaźni. Namawiaj rodzinę i przyjaciół na książki jako prezent. Zbudujcie dziecku biblioteczkę.

9.      Czytaj gdziekolwiek i kiedykolwiek. Rano, w ciągu dnia czy przed snem – każdy moment jest dobry. W poczekalni, w parku – każde miejsce będzie dobre na czytanie.

10.  Zabierz dziecko do biblioteki. Pokaż dziecku bogactwo książek, pozwól mu wybrać, co chce. Wypożyczanie książek z biblioteki nic nie kosztuje.

Dziecko, z który rodzice czytają i rozmawiają, już w wieku trzech lat rozumie więcej słów niż dzieci, którym rodzice nie ofiarowali tego prezentu                                                Drogi rodzicu, spędź z dzieckiem Wasz cenny czas – czytajcie wspólnie książki!

                                                                                              Nauczyciel bibliotekarz

 

BIBLIOTECZNY KALENDARZ ADWENTOWY

W tym roku szkolnym w dniach od 1 do 22 grudnia 2022r. biblioteka szkolna zainicjowała akcję Biblioteczny Kalendarz Adwentowy.

Udział w akcji wzięli uczniowie klas trzecich. W klasie III a pod opieką p. Emilii Chromik pracowało 21 osób, a w klasie III b pod opieką p. Anny Złoch  - 14 osób.

W ramach akcji dzieci każdego dnia miały do wykonania ciekawe zadanie związane z okresem przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Dzięki  swojemu zaangażowaniu usprawniały umiejętności czytania i pisania, poszerzały wiedzę i rozwijały zainteresowania, wykorzystując przy tym literaturę oraz narzędzia TIK. Wśród wielu poleceń znalazło się wypożyczenie i przeczytanie książki, wykonanie ilustracji i ozdoby świątecznej, napisanie listu lub wiersza, nauczenie się kolędy, obejrzenie filmu, pozyskanie informacji o tradycjach bożonarodzeniowych w różnych krajach, a także pomoc  potrzebującym.

Wszystkie dzieci wspaniale wywiązały się z zaplanowanych działań, które dostarczyły im wiele radości. Załączone zdjęcia przedstawiają wykonane prace.

Nauczyciele bibliotekarze dziękują wychowawcom klas III a i III b za włączenie się w akcję i dokumentowanie działań.

zobacz zdjęcia

 

PASOWANIE NA CZYTELNIKA 

W dniu 14 grudnia 2022r. uczniowie klasy Ia i Ib wraz z nauczycielami po raz pierwszy odwiedzili pomieszczenia biblioteki szkolnej. Podczas spotkania zdobyli informacje o jej funkcji oraz nauczyli się korzystać z księgozbioru. Ponadto rozmawiali z bibliotekarzami o obchodzeniu się z książką i jej poszanowaniu.

Najciekawszym punktem było przybycie do dzieci wróżki z baśniowej krainy. W roli wróżki wystąpiła uczennica kl. Va Nikola Lecyk. Zaproponowała pierwszoklasistom zabawę w zagadki, które dotyczyły bohaterów baśni. Dzieci bez trudu rozpoznały postacie. Po zabawie kandydaci na czytelników złożyli wróżce uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki. Wówczas nauczyciel bibliotekarz, posługując się „Encyklopedią wiedzy dla dzieci”, pasował każdego ucznia na czytelnika. Na pamiątkę ważnego spotkania pierwszoklasiści otrzymali zakładkę do książki oraz słodki upominek. Włączeni w poczet czytelników mogli już wypożyczyć swoją pierwszą książkę w szkolnej bibliotece.

Życzymy im wytrwałości w czytaniu i odkrywaniu literatury. Mamy nadzieję, że będą często nas odwiedzać.

Nauczyciele bibliotekarze

 

Przedszkolaki w bibliotece szkolnej

W dniu 22 listopada 2022r. wychowawcy sześciolatków z Przedszkola nr 4 przyprowadzili swoich podopiecznych do szkolnej biblioteki.  Dzieci mogły obejrzeć naszą siedzibę oraz znajdujący się w niej księgozbiór.

Dzięki swoim nauczycielom doskonale wiedziały, jak się zachować i do czego służy biblioteka. Zdobyły wiedzę o właściwym obchodzeniu się z książką. W pomieszczeniach biblioteki oglądały rozmieszczenie księgozbioru, a także odwiedziły czytelnię. Zostały im zaprezentowane najstarsze i pożółkłe już pozycje oraz nowości, które chętnie wypożyczają najmłodsi. Na zakończenie wizyty dzieci z zainteresowaniem wysłuchały opowiadania  Jak nasza mama odczarowała wielkoluda z książki Joanny Papuzińskiej „Nasza mama czarodziejka”.

Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, a przedszkolaki obiecały w przyszłości odwiedzać bibliotekę. Zapraszamy i czekamy.

Nauczyciele bibliotekarze

 

Dar od Miejskiej Biblioteki Publicznej

Dzięki współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną, która pozyskała książki
w języku ukraińskim, pochodzący z Ukrainy uczniowie naszej szkoły otrzymali w prezencie po jednym egzemplarzu powieści w rodzimym języku.

Na terenie placówki książki zostały wręczone przez bibliotekarzy.

Był to wzruszający moment nie tylko dla obdarowanych dzieci, ale i dla nauczycieli. Wszak najpiękniejsza jest radość dawania.

Specjalne podziękowania przekazujemy kierownictwu  i pracownikom Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyrzecu Podlaskim, dzięki którym mogliśmy sprawić uczniom przyjemność.

Nauczyciele bibliotekarze

Biblioteka włącza się w obchody Święta Niepodległości 

Włączając się w obchody Narodowego Święta Niepodległości, biblioteka szkolna przygotowała wystawkę książek o tematyce patriotycznej. Nauczyciel bibliotekarz zachęcał uczniów do wypożyczania wyeksponowanego księgozbioru,  dzięki któremu dzieci mogą poszerzyć swoją wiedzę o ważnych wydarzeniach z historii naszego kraju, sławnych Polakach  oraz poznać regiony Polski i jej najciekawsze miejsca.

Ubogacając wiedzę o swojej Ojczyźnie, okazujemy przywiązanie do niej  i świętujemy odzyskanie  niepodległości.

 

 

 

Książki w języku ukraińskim w bibliotece   

Uczęszczający do naszej szkoły uczniowie z Ukrainy od początku roku szkolnego byli zainteresowani wypożyczeniem książek w rodzimym języku.  Dlatego biblioteka szkolna zwróciła się o pomoc do Fundacji Powszechnego Czytania, która w ramach akcji "Książka chroni" przekazuje książki dla dzieci w języku ukraińskim i języku angielskim. Dzięki otrzymanej darowiźnie placówka wzbogaciła się o 30 pozycji książkowych.

Od teraz wszyscy nasi uczniowie mogą znaleźć coś dla siebie w bibliotece szkolnej.

Zapraszamy do wypożyczania i czytania. Jesteście mile widziani w naszych progach.

                                                                                                                      Nauczyciele bibliotekarze.

 

PRZERWA NA CZYTANIE  

Nie trzeba udowadniać, że czytanie książek  przekazuje wiedzę, rozwija umiejętności i kształtuje osobowość młodego człowieka.

W trosce o te wartości, współpracując z Biblioteką Pedagogiczną Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim,  biblioteka szkolna ZPO nr 2 w Międzyrzecu Podlaskim przystąpiła do III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie "Przerwa na czytanie".

W  działania włączył się Samorząd Uczniowski. Uczniowie przygotowali plakat promujący akcję i zachęcający do czytania oraz rozpropagowali w klasach inny sposób spędzania czasu podczas przerw.  W dniu 25 października 2022r. od pierwszej przerwy wszyscy sięgnęli po swoje  książki. Zapominalscy mogli wypożyczyć ciekawe pozycje zaprezentowane na wystawce przygotowanej przez bibliotekę.

Dziękujemy uczniom, nauczycielom i innym pracownikom szkoły, którzy włączyli się w bicie rekordu czytania na przerwie.

Do zobaczenia za rok J.

NARODOWE CZYTANIE - 2022  

Kolejny raz uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji Narodowe Czytanie . W tym roku mogli posłuchać „Ballad i romansów” A. Mickiewicza      w interpretacji dorosłych lektorów, w gronie których występował dyrektor    ZPO nr 2, pan Grzegorz Kowalczyk. W dniu 5 września, w promieniach jesiennego słońca, na trawce, wśród drzew parku Potockich zasłuchani ósmoklasiści śledzili teksty narodowego poety. Imprezę i piękną jej oprawę przygotowali pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyrzecu Podlaskim.

Na zakończenie chętni uczestnicy spotkania otrzymali pamiątkową pieczęć, umieszczaną na karcie tytułowej czytanego dzieła.

                                                                                                                                           Nauczyciele bibliotekarze

KONKURSU INDYWIDUALNEJ RECYTACJI WIERSZA - WIERSZ MIESIĄCA ODZIAŁ PRZEDSZKOLNY GRUPA VI SÓWKI

organizowanego przez BIBLIOTEKĘ SZKOLNĄ ZPO nr 2

w Międzyrzecu Podlaskim

W dniu 14 czerwca 2022 roku w Oddziale Przedszkolnym naszej szkoły odbyło się uroczyste podsumowanie całorocznego KONKURSU INDYWIDUALNEJ RECYTACJI WIERSZA - WIERSZ MIESIĄCA organizowanego cyklicznie od wielu lat przez bibliotekę szkolną ZPO 2. Ze względu na zagrożenie pandemiczne przeprowadzono w tej edycji 5 konkursów miesięcznych. Suma uzyskanych przez dzieci punktów podzielona na liczbę recytacji, w których brały udział, pozwoliła wyłonić zwycięzców. Wszystkie dzieci za swoją pracę i zaangażowanie zostały nagrodzone dyplomami, pięknymi książkami a zwyciężczyni dodatkowo otrzymała maskotkę.

L.P.

Nazwisko i imię

X

XI

III

IV

V

Śr.

Miejsce

1.

Bogucki Wiktor

-

-

-

-

28

28

 

2.

Budniczenko Zofia

29

29

28

29

28

28,6

 

3.

Dymianiuk Maja

30

30

30

28

30

29,6

III

4.

Gawryluk Natalia

30

30

30

30

30

30

I

5.

Grudka Franciszek

30

30

29

28

30

29,4

 

6.

Hajczuk Amelia

29

30

-

30

-

29,6

III

7.

Hajczuk Igor

-

24

28

26

-

26

 

8.

Hryciuk Ewa

30

29

30

-

30

29,7

II

9.

Klimiuk Amelia

29

26

26

25

27

26,6

 

10.

Korniluk Paulina

-

21

21

-

0

14

 

11.

Kortoniuk Laura

29

27

29

28

30

28,6

 

12.

Leoniuk Zuzanna

30

-

29

21

30

27,5

 

13.

Marczuk Liliana

30

26

-

-

29

28,3

 

14.

Matejek Franciszek

-

29

27

30

30

29

 

15.

Micor Hubert

30

26

-

28

24

27

 

16.

Mizerski Maciej

-

-

29

29

29

29

 

17.

Nestorowicz Mikołaj

28

29

28

27

30

28,4

 

18.

Pajdowska Alicja

29

-

27

18

30

26

 

19.

Panasiuk Marcelina

29

25

28

20

23

25

 

20.

Siedlanowski Mikołaj

-

0

22

-

0

7,3

 

21.

Sokół Igor

27

24

22

29

23

25

 

22.

Szyjka Anna

28

-

-

-

28

28

 

23.

Tyszewska Hanna

29

22

24

17

29

24,2

 

24.

Wieliczko Antonina

-

-

29

-

30

29,5

 

25.

Włoszek Mia

30

-

29

-

-

29,5

 

 

Nauczyciel bibliotekarz                                           Międzyrzec Podl., 14 czerwca 2022 roku

Elżbieta Oleksiuk

 

Pasowanie na czytelnika

Dnia 15 grudnia 2021 roku w bibliotece szkolnej odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych. Celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania.

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Pierwszoklasiści zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek oraz prośbami książki.

Uczniowie uroczyście przyrzekli, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Następnie każde z dzieci po raz pierwszy wypożyczyło książkę do domu. Ponadto każdy  uczeń z klasy pierwszej otrzymał na powitanie książkę pt.: ,,Pierwsze abecadło” oraz piękny dyplom i zakładkę do książki. Te książki  nasza szkoła otrzymała od Instytutu Książki w ramach kampanii ,,Mała książka – wielki człowiek”. Strategicznym celem tego projektu jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci  w różnych grupach wiekowych.

Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.

Nauczyciel bibliotekarz: Elżbieta Oleksiuk

zobacz zdjęcia

 

NOWOŚCI WYDAWNICZE W  ZPO2

Biblioteka ZPO2 w ostatnim czasie wzbogaciła się o 141 nowych książek zakupionych z budżetu szkoły oraz 58 pozyskanych przez bibliotekarki. Są to pozycje z literatury pięknej dla dzieci i młodzieży wynikające z rozpoznania gustów czytelniczych naszych uczniów. Głównym celem zakupu nowości wydawniczych jest wzmocnienie aktywności czytelniczej w bibliotece poprzez coroczne wzbogacanie i odnawianie księgozbioru.

Zapraszamy do odwiedzania naszej biblioteki.

Nauczyciele bibliotekarze: E. Oleksiuk i M. Pietruszka

 

CYFROWA BIBLIOTEKA NARODOWA polona. pl

Audiobooki lektur i klasyki literatury, publikacje, artykuły z czasopism naukowych są już dostępne online oraz do pobrania i wykorzystania na komputerach i urządzeniach mobilnych.

Biblioteka Narodowa zakończyła prace związane z realizacją Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W ramach prac w cyfrowej Bibliotece Narodowej polona.pl przygotowane zostały kolekcje tematyczne zawierające lektury, zarówno obowiązkowe jak i uzupełniające, znajdujące się w domenie publicznej. Kolekcje dostępne są pod linkami:

Lektury szkolne. Część 1. Szkoły podstawowe;

Lektury szkolne. Część 2. Szkoły ponadpodstawowe.

W obu kolekcjach znalazło się łącznie 212 publikacji, do których dostęp dla uczniów i nauczycieli jest darmowy i nie wymaga logowania w serwisie. Wszystkie publikacje dostępne są online oraz do pobrania i wykorzystania na komputerach i urządzeniach mobilnych. Lektury prezentowane w POLONIE mają warstwę tekstową pozwalającą na pełnotekstowe przeszukiwanie ich treści.

 

 

Uczniu! Utknąłeś w domu.

Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania najpiękniejszych muzeów na świecie i w Polsce:

https://kukulturze.pl/utknales-w-domu-te-12-slynnych-muzeow-oferuje-wirtualne-spacery/

https://kukulturze.pl/wirtualne-spacery-po-polskich-muzeach/

Szczególnie polecamy Opowieści muzealne  i gry edukacyjne na stronie - wawel.krakow.pl, zamek-krolewski. pl oraz zachęcamy do samodzielnego eksplorowania zasobów Internetu.


 

 

DRODZY RODZICE I UCZNIOWIE - JAK SIĘ PORUSZAĆ W GĄSZCZU KSIĄŻEK

Oferta wydawnicza jest bardzo bogata. Niekiedy mamy kłopot z wyborem odpowiedniej lektury.

Oto kilka stron, na których znajdziecie podpowiedzi ekspertów i tytuły książek, które warto przeczytać:

http://www.calapolskaczytadzieciom.pl/zlota-lista#

http://www.rodzinneczytanie.pl/do-czytania-dzieciom

http://czytam-dzieciom.blogspot.com/

Kampania społeczna CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM  zaleca:

 Czytaj dziecku 20 minut dziennie. Codziennie!

Kilka cennych porad o tym jak czytać dziecku na głos znajdą Państwo tutaj:

 http://www.edukacjadomowa.pl/art002.html

ZALETY CZYTANIA KSIĄŻEK

Czytanie aktywizuje: koncentrację, skupienie uwagi, wyobraźnię, emocje, pamięć, logiczne myślenie.

 Czytanie poprawia i wydłuża czas koncentracji, usprawnia zdolność myślenia logicznego, pobudza do pracy obie półkule mózgu, zapobiega nadmiernemu kontaktowi z nowoczesnymi technologiami, wzbogaca słownictwo, wzmacnia swobodę mówienia, kształtuje umiejętność samodzielnego myślenia.

 Czytanie zaspokaja potrzeby emocjonalne, rozwija wyobraźnię, ciekawość naukową, zainteresowania. Uczy odróżniania dobra od zła, rozwija wrażliwość moralną.

 Czytanie książek to jeden z najlepszych sposobów relaksu. Daje wytchnienie  i tak potrzebną we współczesnym świecie ciszę, zwłaszcza po zbyt długim oglądaniu telewizji czy graniu na komputerze.

 Czytanie to świetna zabawa!

 

 

Drodzy Uczniowie. Jeżeli sytuacja zmusiła Was do pozostania w domu i ograniczyła dostęp do zbiorów naszej biblioteki, bez wychodzenia znajdziecie potrzebne  lektury szkolne oraz inne interesujące książki. Polecamy:

https://lektury.gov.pl/–portal internetowy zawierający większość szkolnych lektur,

https://wolnelektury.pl/- biblioteka czynna 24 godziny na dobę, której zasoby są dostępne całkowicie za darmo,

https://calapolskaczytadzieciom.pl– strona promuje wartościowa literaturę dla dzieci i młodzieży.

Wolne Lektury to biblioteka internetowa czynna 24 godziny na dobę, której zasoby dostępne są całkowicie za darmo.

Portal lektury.gov.pl - To portal internetowy zawierający większość szkolnych lektur dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Użytkownicy mogą pobierać książki zarówno na swój komputer, jak również czytnik ebook czy też komórkę. Wszystkie pozycje są dostępne bezpłatnie, bez konieczności zakładania konta oraz logowania.

 

DRODZY UCZNIOWIE!

W związku z istniejącą w kraju sytuacją epidemiologiczną przedstawiamy nowe zasady funkcjonowania naszej biblioteki opracowane na podstawie wytycznych MZ, GIS i MEN. Szczegółowe instrukcje korzystania ze zbiorów oraz procedury bezpieczeństwa opracowano na podstawie rekomendacji Biblioteki Narodowej z dnia 8 sierpnia 2020 roku. Prosimy o zapoznanie się z  załączonym regulaminem i procedurami, oraz o ich przestrzeganie i stosowanie się do zawartych tam postanowień. Zwracamy się z prośbą o szczególne przestrzeganie nowego harmonogramu wypożyczeń.

Istnieje możliwość kontaktu z naszą biblioteką poprzez pocztę e-mail pod adresem bibliotekasp2m-c@wp.pl.

                                                                                                   Zapraszamy i pozdrawiamy

                                                                                                   Nauczyciele biblioteki

                                                                                                   E. Oleksiuk i M. Pietruszka

 

REGULAMIN PRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

W CZASIE PANDEMII COVID-19

 

Biblioteka szkolna w okresie pandemii COVID-19 funkcjonuje na podstawie wytycznych MZ, GIS i MEN . Szczegółowe instrukcje korzystania ze zbiorów oraz procedury bezpieczeństwa opracowano na podstawie rekomendacji Biblioteki Narodowej z dnia 8 sierpnia 2020 roku.

Celem procedur jest:

1) zminimalizowanie zagrożeń zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19,

2) umożliwienie uczniom dostępu do książek w postaci tradycyjnej.

Obowiązki czytelników:

1) Do pomieszczenia biblioteki szkolnej mogą wejść tylko uczniowie i pracownicy szkoły.

2) Należy przestrzegać przyjętych zasad bezpieczeństwa sanitarnego, np. stosować jednorazowe rękawiczki lub płyn dezynfekujący.

3) W pomieszczeniu biblioteki zabrania się korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń aktywowanych dotykiem (np. audio-guide’y, ekrany dotykowe).

4) W celu zminimalizowania możliwości zarażenia wirusem w punkcie obsługi czytelnika wyznacza się oddzielne strefy komunikacyjne:

a. dla osoby oddającej książki i/lub oczekującej na wypożyczenie,

b. do składowania oddanych książek – przejście dezynfekcji i okresowej kwarantanny (strefa niedostępna dla użytkownika).

W każdej strefie może przebywać jedna osoba. Maksymalnie do biblioteki mogą wejść dwie osoby: jedna wypożyczająca, druga oczekująca (w wyznaczonej strefie). Zabrania się przekraczania ciągów komunikacyjnych. W przypadku większej liczby osób, powinny one oczekiwać na korytarzu w bezpiecznej odległości 1,5-2 m.

5) Odstępuje się od użytkowania księgozbioru w wolnym dostępie. Zbiory biblioteczne podaje wyłącznie bibliotekarz.

6) Czytelnicy mogą składać zamówienia książek drogą elektroniczną przyjętą w szkole.

Obowiązki bibliotekarzy:

1) Pracownicy bezpośrednio obsługujący użytkowników biblioteki są zobowiązani do stosowania zasad profilaktyki zdrowotnej, dezynfekowania rąk lub zakładania jednorazowych rękawic ochronnych.

2) Wszystkie książki zwrócone przez czytelników są oznakowane datą zwrotu, odłożone w odrębne miejsce oraz poddane 2-dniowej kwarantannie (zgodnie z wytycznymi MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1 września 2020 r.). Kwarantannie podlegają wszystkie materiały biblioteczne.

3) W czasie przerwy w bezpośredniej obsłudze użytkowników biblioteki pracownicy prowadzą prace porządkowe ze szczególnym uwzględnieniem ciągów komunikacyjnych: wietrzą salę, przecierają powierzchnie płaskie.

DZIAŁANIE BIBLIOTEKI

1) Biblioteka podejmuje inicjatywy skierowane do czytelników, które ułatwiają im dostęp do kultury, wiedzy i informacji.

2) Prowadzi działalność informacyjną, edukacyjną i kulturalną.

3) Nauczyciele bibliotekarze współpracują z pozostałymi nauczycielami, aby wspomagać proces dydaktyczny.

4) Na stronie internetowej szkoły i w zakładce biblioteka będą umieszczane recenzje książek, teksty literackie, linki do darmowych audiobooków i e-booków, listy polecanych książek, linki do ekranizacji lektur szkolnych, linki do instytucji kultury oferujących wirtualny dostęp do światowych muzeów, sztuk teatralnych, linki do bibliotek cyfrowych zawierających najcenniejsze skarby polskiej kultury i historii, np. Biblioteka Cyfrowa Polona, linki do filmów, spektakli, koncertów, słuchowisk i programów publicystycznych, wydarzeń kulturalnych.

ZASADY FUNKCJONOWANIA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ W CZASIE PANDEMII

1. Każda klasa wypożycza książki w określonym dniu tygodnia i w wyznaczonym czasie:

poniedziałek:  

7.45 – 14.00 – klasy 3 i 4

wtorek:

7.45 – 14.00 -  klasy 5 i 6

środa:

7.45 – 14.00 -  klasy 7 i 8

czwartek:

 odbiór książek rezerwowanych poprzez dziennik elektroniczny.

piątek:

7.45 – 13.00 – klasy 1 i 2

Każdego dnia w godz. 10.30 -11.00 – przerwa techniczna.

2. W związku z wprowadzonymi ograniczeniami biblioteka zwiększa liczbę jednorazowo wypożyczanych książek do pięciu.

3. Wprowadzone zmiany mają na celu ograniczenie grupowania się dzieci w lokalu biblioteki i korytarzu.

4. Pozostałe zadania biblioteki nie ulegają zmianie.

PROCEDURY BHP OBOWIĄZUJĄCE W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

1. Bibliotekarz przebywa w bibliotece szkolnej w rękawiczkach, zakłada maseczkę lub przyłbicę.

2. W bibliotece należy zachować bezpieczną odległość od rozmówcy i współpracowników (1,5 – 2 metrów).

    Zaleca się, aby użytkownicy nie przekraczali wyznaczonych linii (oznakowanie na podłodze).

3. Zapewnia się w miarę możliwości, systematyczne wietrzenie pomieszczenia oraz dezynfekcję powierzchni roboczej podczas przerwy technicznej.

4. W widocznym miejscu przed wejściem, umieszczona zostaje informacja o maksymalnej liczbie odwiedzających (2 osoby),  mogących jednocześnie przebywać w bibliotece szkolnej  celem przestrzegania wymogu dotyczącego dystansu społecznego.

5. Każdy odwiedzający bibliotekę ma założoną maseczkę i przed wejściem dezynfekuje ręce.

6. Odstępuje się od użytkowania księgozbioru w wolnym dostępie, książki podaje nauczyciel.




WYKAZ LEKTUR DLA KLAS IV-VIII w roku szkolnym 2020-2021   Trzy kolorowe książki

 

Lektury klasy IV

1.    Rene Gościnny, Jean-Jacques Sempe         „Mikołajek”

2.    Andrzej Maleszka                                          „Magiczne drzewo”

3.    Jan Brzechwa                                                  „Akademia Pana Kleksa”

4.    Frances Burnett                                              „Tajemniczy ogród”

5.    Kornel Makuszyński                                     „Panna z mokrą głową”

 

Lektury klasy V

 1. Bolesław Prus                                        „Katarynka”

 2. Ferenc Molnar                                       „Chłopcy z Placu Broni”

 3. C.S. Lewis                                               „Opowieści z Narnii”

 4. Henryk Sienkiewicz                              „W pustyni i w puszczy”

 5. Lewis Carroll                                        „Alicja w Krainie Czarów”

 

Lektury klasy VI

1.    J.R.R. Tolkien                     „Hobbit, czyli tam i z powrotem”

2.    Henryk Sienkiewicz           „Janko Muzykant”

3.    Astrid Lindgren                 „Bracia Lwie Serce”

4.    Lucy Maud Montgomery          „Ania z Zielonego Wzgórza”

5.    Rafał Kosik                         „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”

 

Lektury klasy VII

1.    Adam Mickiewicz                                 „Dziady” cz. II

2.    Antoine de Saint – Exupery                „Mały książę”

3.    Aleksander Fredro                               „Zemsta”

4.    Charles Dickens                                    „Opowieść wigilijna”

5.    Henryk Sienkiewicz                              „Latarnik”

6.    Arkady Fiedler                                      „Dywizjon 303”

7.    Adam Mickiewicz                                 „Pan Tadeusz”

 

Lektury klasy VIII

1.    Henryk Sienkiewicz               „Quo vadis”

2.    Adam Mickiewicz                   „Pan Tadeusz”

3.    Stefan Żeromski                     „Syzyfowe prace”

4.    Aleksander Kamiński            „Kamienie na szaniec”

5.    Antoine de Saint – Exupery „Mały książę”

6.    Arkady Fiedler                        „Dywizjon 303”

7.    Miron Białoszewski                „Pamiętnik z powstania warszawskiego”





  Trzy kolorowe książki