N

         Z życia szkoły 

 

 

 Archiwum:        Rok szkolny 2022/2023    Rok szkolny 2021/2022         Rok szkolny 2020/2021          2019/2020      2018/2019    2017/2018    2016/2017    2015/2016         

 

 Strona główna

 ZPO2

 Aktualności i informacje

 Plan lekcji

 Nauczyciele i oddziały

 Z życia szkoły 

 Konkursy

 Samorząd uczniowski

 Spotr w ZPO2 

 Dziennik elektroniczny

 Dokumenty szkoły

 Biblioteka szkolna

 Rekrutacja

  Liga Matematyczna

 Doradztwo zawodowe

 Historia SP2

 Patron SP2

 Bezpieczna+

 Gimnazjum - archiwum 

 

  

 

Rok szkolny 2022/2023

Lekcje geografii z magazynem dwujęzycznym „Odkrywca”

Szkolna akcja „STOP WULGARYZMOM”

Podsumowanie miejskiego konkursu pt. „Młodość-Trzeźwość”

Wycieczka do Siedlec

Pamiątki z Nangijali - lekcja języka polskiego w klasie 6A

Poznajemy historię pałacu Potockich

Noc w szkole klasy 5B

Ogólnopolska kampania  #FakeNoMore

BohaterOn- Włącz historię!

Popularyzujemy wiedzę chemiczną – projekty na lekcjach chemii

Projekt "Matecznik"

BohaterOn w Naszej Szkole 2023

Program profilaktyczny "Cukierki"

Spotkanie wigilijne w VII c

Warsztaty świateczne w ZPO 2

Wigilia w klasie IV „a”

„Poznajemy kraje i obyczaje”. Projekt realizowany na lekcji geografii
Pasowanie na czytelnika
Warsztaty profilaktyczne
Mikołajki w IIB

Mikołajki w klasie VIIC
Warsztaty Mikołajkowe
Sukces  Adrianny w konkursie plastycznym "Lubelskie pięknieje"
Mikołajki w klasie III B
Wieczór wróżb andrzejkowych w klasie III B
Przegląd Piosenki Patriotycznej
Inscenizacja II cz. „Dziadów”
"Listy od przodków" - szkolne obchody rocznicy odzyskania niepodległości
Z wizytą na Olimpie
Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Chłopaka w 2A
Dzień Chłopaka w VB
Sprzątanie Świata 2023
Spotkanie z policjantem w klasach 1 - 3

Lekcje geografii z magazynem dwujęzycznym „Odkrywca”

W  marcu 2024 r. klasy 5-8  uczestniczyły w ramach lekcji geografii w zajęciach z miesięcznikiem pt. „Odkrywca” prenumerowanym przez naszą bibliotekę szkolną.

Instytut Badań Historycznych i Krajoznawczych na bazie amerykańskiego National Geographic oferuje  serie czasopism, gdzie prezentuje niezwykle atrakcyjne treści w  dziedzinie nauki i eksploracji w języku polskim i angielskim. Na jego łamach można znaleźć artykuły o niezwykłych kulturach, przyrodzie, historii, medycynie, najnowszych odkryciach archeologicznych, paleontologicznych czy kosmologicznych. Miesięcznik poza działalnością wydawniczą prowadzi samodzielne badania archiwalne i terenowe.

 Uczniowie chętnie sięgali po interesujące ich artykuły, zadawali ciekawe pytania i wyciągali trafne wnioski. Wyrazili też chęć dalszego zgłębiania swojej wiedzy geograficznej poprzez czytanie ww. czasopisma.

K.Pazdan

 

Szkolna akcja „STOP WULGARYZMOM
 

W dniu 21 marca 2024 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w szkolnej akcji  „ STOP WULRARYZMOM” zorganizowanej przez panią Małgorzatę Michalak , panią Marzannę Okrasę i samorząd uczniowski.

Tego dnia zostały przeprowadzone ankiety wśród uczniów dotyczące problematyki wulgaryzmów oraz każda klasa pod opieką wychowawców i nauczycieli wykonała prace plastyczne i hasła związane z tematem akcji.

Wyłoniono zwycięzców:

Klasy I-III

I miejsce klasa 2 b

II miejsce klasa 1 a

III miejsce klasa 2 a

Klasy IV-VIII

Prace plastyczne:

I miejsce klasa 6 b

II miejsce klasa 4 a

III miejsce klasa 5 a

Prace literackie (hasła, rymowanki)

I miejsce klasa 5 b

II miejsce klasa 6 a

III miejsca klasa 4 b

Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie naszym uczniom oraz wychowawcom i nauczycielom.

Mamy nadzieje, że uczniowie zapamiętają szkolną akcję.

Opracowały: Małgorzata Michalak, Marzanna Okrasa

zobacz zdjęcia

Podsumowanie miejskiego konkursu pt. „Młodość-Trzeźwość

Dnia 22 marca 2024 roku w kinie „Sława” w Międzyrzecu Podlaskim odbyło się uroczyste podsumowanie miejskiego konkursu „Młodość-Trzeźwość”. Tegoroczne hasło konkursu brzmiało: „Jak pomóc osobie uzależnionej?”. Nagrody i dyplomy uczniowie odebrali z rąk Pana Pawła Łysańczuka zastępcę Burmistrza Miasta Międzyrzeca Podlaskiego oraz Panią Dorotę Jaszczuk przewodniczącą Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Międzyrzecu Podlaskim. Po uroczystości zebrani uczniowie obejrzeli filmy: klasy I-IV „Chłopiec z chmur” a uczniowie klas VII-VIII i szkół ponadpodstawowych film pt. „ Nerve”.

Osoby nagrodzone i wyróżnione z naszej szkoły:

Klasy I-III

Prace plastyczne: Gabriela Piesiak kl. 1 a I miejsce

Prace literackie: Bruno Andrzejuk kl. 1 a I miejsc

Klasy IV-VI

Prace plastyczne:    Zuzanna Panasiuk kl. 6 a II miejsce
                              Nicola Lecyk kl. 6 a III miejsce
                              Hanna Korpysz kl. 5 b wyróżnienie

Prace literackie: Paweł Kondraciuk kl. 6 a wyróżnienie

Klasy VII-VIII

Prace plastyczne: Adrianna Domańska kl. 8 a I miejsce
                           Agata Kozak kl. 7 c II miejsce

Gratulujemy wszystkim uczniom nagrodzonym i wyróżnionym w konkursie.

Małgorzata Michalak- psycholog szkolny

zobacz zdjęcia

Wycieczka do Siedlec  

13 marca uczniowie klas V „b” i IV „a” wzięli udział w wycieczce do Siedlec. W Centrum Kultury i Sztuki obejrzeli spektakl „Nowe szaty króla” na podstawie baśni H. Ch. Andersena, a następnie udali się do Parku Trampolin Jumpout, gdzie mogli dać upust swojej energii. Następnie uzupełnili kalorie podczas posiłku w galerii handlowej. Wrócili do domów zmęczeni, trochę poobijani, ale bardzo zadowoleni.

Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Iwona Bielecka, Marzanna Okrasa, Marzanna Szabaciuk i Agnieszka Puszkarska.

                                                                 
M. Sz
zobacz zdjęcia

 

Pamiątki z Nangijali  

 

Nangijala to baśniowa kraina, do której trafiają bohaterowie powieści Astrid Lindgren „Bracia Lwie Serce”. Uczniowie klasy VI „a” również odbyli zaczarowaną podróż podczas omawiania lektury. Aby lepiej ją zapamiętać, wykonali na lekcji ozdobne torby, do których włożyli przedmioty, które kojarzą im się ze światem przedstawionym w powieści. Następnie zaprezentowali swoje pamiątki koleżankom i kolegom. Ta lekcja okazała się doskonałym sposobem na pobudzenie wyobraźni.

 

                                                        Marzanna Szabaciuk

zobacz zdjęcia

Poznajemy historię pałacu Potockich

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyrzecu Podlaskim uczniowie klasy VII B wzięli udział w prelekcji związanej z pałacem Potockich. Zostały ukończone prace remontowe pałacu, po których oprócz parku, społeczność miasta będzie mogła korzystać również z jego infrastruktury. Pan Marek Maleszyk ze „Stowarzyszenia Miłośników Historii Międzyrzeca Podlaskiego” przedstawił historię powstania pałacu, jak również przybliżył losy jego właścicieli – rodziny Potockich,. Ciekawostką były zapiski uczniów naszej szkoły, w wydawanym przez nich przed wojną miesięczniku „Wspólna Praca”. 

Dziękujemy za zaproszenie, pani Annie Żukowskiej z Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Bogusław Torbicz

Noc w szkole klasy 5B

Klasa VB rozpoczęła ferie od nocowania w szkole. Była to świetna okazja do wielu zabaw integracyjnych. Hitem okazała się "bitwa gazetowa". Odbyły się też tańce i zawody. Nie mogło zabraknąć wspólnej pizzy. Być może "nocka w  szkole" stanie się naszą klasową tradycją :)

Iwona Bielecka

 

Ogólnopolska kampania  #FakeNoMore

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w ogólnopolskiej kampanii #FakeNoMore, która skierowana jest do młodzieży szkół podstawowych i średnich.  Celem kampanii jest przekazanie wiedzy i umiejętności, dzięki którym młodzież uniknie dezinformacji, manipulacji oraz zagrożeń w cyberprzestrzeni, poprzez cykl webinarów. Pierwszym tematem, który został poruszony jest szeroko rozumiana prywatność w sieci. Omówione zostały podstawowe ustawienia prywatności oraz dobre praktyki korzystania z mediów społecznościowych. Dowiedzieliśmy się, jak mądrze budować hasła i jakie dodatkowe kroki warto podjąć, aby zabezpieczyć swoją cyfrową tożsamość.

Sylwia Idzikowska i Małgorzata Michalak

 

BohaterOn- Włącz historię

W I semestrze roku szkolnego 2023/24 nasza szkoła ponownie przystąpiła do ogólnopolskiego programu BohaterOn- Włącz historię! W związku z tym uczniowie klasy VIII A oraz VB brali udział w lekcjach historii poruszających tematykę powstania warszawskiego oraz dokonywali wpisów z podziękowaniami dla powstańców na stronie  dumnizpowstancow.pl

W zamian za kolejny udział w akcji, otrzymaliśmy dwa 2 egzemplarze gry "Cenzura"   zaktualizowanej o 100 nowych haseł z zakresu II wojny światowej. To łącznie 400 haseł do odgarnięcia przez uczniów! Gra będzie wykorzystywana podczas lekcji historii jako podsumowanie i utrwalenie zdobytej przez nich wiedzy. 

Iwona Bielecka


Popularyzujemy wiedzę chemiczną – projekty na lekcjach chemii 

 

Uczyć można się na wiele sposobów. Jednym z nich jest praca zespołowa nad poszukiwaniem ciekawych informacji chemicznych i zaprezentowanie ich  na forum klasy. W pierwszym półroczu uczniowie klas 7a, 7b, 7c i 8a pracowali metodą projektu nad popularyzacją wiedzy o ozonie i ciekawych pierwiastkach chemicznych. Pracując nad wybranym tematem uczniowie rozwijali umiejętności praktyczne, twórcze myślenie, komunikowanie się i współpracę w zespole oraz poszukiwanie i przetwarzanie informacji z różnych źródeł. Wykorzystywali technologię informacyjno-komunikacyjną, rozwijali umiejętności organizacyjne, uczyli się zarządzania czasem. Efektem pracy uczniów była wizualizacja wybranych zagadnień w postaci plakatów oraz pokazu slajdów, które zaprezentowali koleżankom i kolegom na lekcjach chemii. W I półroczu  zrealizowano 10 projektów z chemii, w których uczestniczyło 23 uczniów.

Marta Węgrzyniak-Szymańska

 

Projekt "Matecznik"
Opis: F:\agnieszka\strona internetowa 2020\zdjecia\miniatury\matecznik1.jpg
Klasę II B odwiedziła Pani Angelika Magier, mama Antka z projektem ,,Matecznik-sieć animatorów Południowego Podlasia".  Przekazała  ogrom wiedzy i pięknej historii związanej z życiem ludzi ponad 100 lat temu. Drugoklasiści dowiedzieli się, jak żyli i ubierali się ludzie przed laty.  Ponadto Pani Angelika opowiedziała dzieciom legendę naszego regionu o czarnej róży, która została wyhodowana przez międzyrzeckiego ogrodnika. 

K. Frydrychowska 

zobacz zdęcia

BohaterOn w Naszej Szkole 2023 

W ramach akcji "BohaterON w Twojej Szkole 2023", uczniowie klas IV,V,VI,VII wzięli udział w zajęciach z zakresu edukacji historyczno – patriotycznej. Projekt ten to część ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej. Kampania ma na celu upamiętnienie, uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego, edukację społeczeństwa, a także promocję patriotycznych postaw i historii Polski XX wieku. Uczniowie uczestniczyli w lekcjach obrazujących  historię Powstania Warszawskiego,  mieli okazję poznać nie tylko historię tych wydarzeń, ale również życie codzienne uczestników powstania. Zajęcia przeprowadzono na podstawie przesłanych materiałów. 

Bogusław Torbicz

Zakończenie programu profilaktycznego „Cukierki

Uczniowie z klasy 3 „a” i 3 „b” Zespołu Placówek Oświatowych Nr 2 w Międzyrzecu Podlaskim przez osiem tygodni uczestniczyli w rekomendowanym programie profilaktycznym pt.: "Cukierki". Program został przeprowadzony przez psychologa szkolnego panią Małgorzatę Michalak.

Program oparty jest na bajce profilaktycznej Agnieszki Grzelak o tym samym tytule.

Podczas spotkań uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi  informacjami na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych, rozwijali postawę asertywną, uczyli się jak należy postępować w relacjach z osobami nieznajomymi oraz do kogo należy zwrócić się o pomoc w sytuacjach zagrożenia.

 Dzieci z zaangażowaniem i ciekawością uczestniczyły w programie Bardzo chętnie odpowiadały na zadawane pytania dotyczące treści fragmentów książki, potrafiły prawidłowo ocenić postępowanie bohaterów. Aktywnie uczestniczyły w przygotowanych grach i zabawach. Efektem zajęć była wykonana według własnego pomysłu książeczka wraz z ciekawymi i kolorowymi ilustracjami.

Małgorzata Michalak- psycholog szkolny

zobacz zdjęcia

 

Spotkanie wigilijne w VII c

W świątecznej atmosferze 21 grudnia 2023r w klasie VII c odbyło się spotkanie wigilijne. W udekorowanej sali znalazła się choinka, przystrojona ozdobami wykonanymi przez uczniów oraz stoły zastawione wigilijnymi daniami.  Dzieląc się opłatkiem, obdarowując się drobnymi prezentami i śpiewając kolędy złożyliśmy sobie życzenia świąteczne.

Sylwia Idzikowska

Warsztaty świąteczne w ZPO 2

Dzieci  w ZPO 2 są wyjątkowo grzeczne, dlatego Mikołaj to od nich 20 grudnia rozpoczął przedświąteczną podróż. Towarzyszyli mu magiczni pomocnicy, którzy opowiedzieli dzieciom jakie bożonarodzeniowe zwyczaje obowiązują w krajach anglojęzycznych.

Elfy, śnieżynki  i reniferki przygotowały dla najmłodszych uczniów kilka wesołych konkurencji np. układanie bajkowych puzzli, rzut bombką do świątecznej skarpety czy dorysowywanie brody mikołajowi oraz wiele innych. Najlepsi uczestnicy otrzymali słodkie upominki. Dzieci nauczyły się elfiego tańca i śnieżynkowej piosenki.

Dzięki warsztatom w ZPO 2 zapanował świąteczny nastrój.

Katarzyna Modrzewska-Piesta i uczniowie klasy 7b

zobacz zdjęcia

Wigilia w klasie IV „a”

 

W oczekiwaniu na święta Bożego Narodzenia 19 grudnia w klasie IV „a” odbyła się klasowa Wigilia, która była okazją do podzielenia się opłatkiem, złożenia sobie życzeń i porozmawiania. Dzięki zaangażowaniu rodziców na świątecznym stole znalazły się pyszne potrawy oraz dekoracje. Spotkanie zakończyło się wspólnym śpiewaniem kolęd. Teraz tylko zostaje czekać na prezenty pod choinką, bo klasowy Mikołaj obdarował dzieci już 5 grudnia.

 

                                                                     M. Szabaciuk

Poznajemy kraje i obyczaje”. Projekt realizowany na lekcji geografii

Klasa 8A w I półroczu 2023/2024 realizowała  na lekcjach geografii projekt o nazwie: „Poznajemy kraje i obyczaje”.  Wszyscy wiedzą, że wyróżnia się 7 kontynentów - w pierwszym semestrze omówiliśmy dwa największe, czyli Azję i Afrykę.

Oprócz typowo geograficznych treści, uczniowie poznawali zwyczaje i tradycje, stroje, potrawy,  a także ciekawe przedmioty związane z poszczególnymi państwami. Była to świetna okazja by nie tylko poznać inne kultury, ale także uczyć się poszanowania ich tradycji.

Projekt będzie realizowany w ciągu całego roku szkolnego, więc nie możemy się doczekać kolejnych „wojaży” po kontynentach J

K.Pazdan


PASOWANIE NA CZYTELNIKA

W tym roku szkolnym pierwszoklasiści zostali włączeni w poczet czytelników biblioteki szkolnej w dniach 12- 13 grudnia 2023 r.

Przed wejściem do pomieszczenia dzieci powitały umieszczone na gazetce ściennej ilustracje postaci z bajek. Pierwszy pobyt w bibliotece wiązał się również z obejrzeniem sali oraz rozmieszczenia książek i czasopism na regałach. Pierwszoklasiści poznali rodzaje kart bibliotecznych i dowiedzieli się, jak należy traktować wypożyczone książki. Spotkali bibliotecznego skrzata, który przeczytał im prośby książki oraz wróżkę, która miała dla nich zagadki dotyczące baśniowych bohaterów. Zarówno skrzat, jak i wróżka przyjęli przyrzeczenie uczniów klas pierwszych, że będą kochać i szanować książki. Wobec takiej deklaracji nauczyciel bibliotekarz pasował każdego pierwszoklasistę na czytelnika biblioteki szkolnej. Następnie każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom oraz zakładkę  do pierwszej wypożyczonej książki. Zwieńczeniem spotkania było wspólne zdjęcie  ze skrzatem i wróżką, w których role wcieliły się uczennice klasy VIa.

Liczymy na to, że uczniowie klas pierwszych będą często gościć w naszej bibliotece, aby wybierać ciekawe pozycje do czytania z bogatego księgozbioru. Zapraszamy!


Nauczyciel bibliotekarz

Warsztaty profilaktyczne

W dniach 11 i 12 grudnia 2023 roku w Zespole Placówek Oświatowych Nr 2 w Międzyrzecu Podlaskim odbyły się dwugodzinne warsztaty profilaktyczne, które przeprowadzili specjaliści z Ośrodka Terapii i Uzależnień z Bogucina k. Poznania

Warsztatami zostali objęci uczniowie z klas 4-8:

- klasy 4 warsztatami profilaktycznymi pt. „Nie daj się złapać w sieć”- programy ochrony dzieci przed zagrożeniami współczesnego świata m.in. cyberprzemocy, uzależnienia od Internetu oraz przedwczesnej inicjacji alkoholowej,

- klasy 5 warsztatami profilaktycznymi pt. „Stop cyberprzemocy”- głównym celem programów było omówienie zjawiska cyberprzemocy, konsekwencji dla ofiar i sprawców, gdzie szukać pomocy i jak powinni zachować się ofiara i świadkowie cyberprzemocy,

- klasy  6  programami profilaktycznymi pt. „Debata”- celem programów było zapobieganie przedwczesnej inicjacji alkoholowej, omówienie negatywnych skutków spożywania alkoholu oraz promocja postawy abstynenckiej,

- klasy 7 i  8  warsztatami profilaktycznymi pt. „ Przeciw narkotykom-ku  afirmacji życia”-programy antynarkotykowe, celem programów było uświadomienie uczniom negatywnego wpływu narkotyków i alkoholu na organizm, rozwijanie postaw i zachowań pro zdrowotnych oraz omówienie mitów na temat uzależnień.

W dniu 12 grudnia 2023 roku w kinie „Sława” odbyło się szkolenie dla rodziców i nauczycieli pt. „Ustrzec dziecko-alkohol, narkotyki”, podczas którego została przedstawiona sytuacja w Polsce dotycząca zażywania środków psychoaktywnych przez młodzież, omówione zostały czynniki ryzyka i czynniki chroniące oraz przekazane zostały informacje dotyczące różnych środków uzależniających.

Dziękujemy serdecznie realizatorom programów za przekazanie rzetelnej wiedzy oraz Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Międzyrzecu Podlaskim za sfinansowanie działań profilaktycznych.

Małgorzata Michalak-psycholog szkolny

Mikołajki w IIB

Klasa 2 b, była w tym roku wyjątkowo grzeczna. 6 grudnia odwiedził ją sam Święty Mikołaj. Wszyscy otrzymali wspaniałe prezenty. Dzieci obiecały, że będą się bardzo starały, aby również za rok odwiedził ich ten wyjątkowy gość.

K. Frydrychowska

zobacz zdjęcia


Mikołajki w klasie VIIC

W czwartek 7.12.2023r. na godzinie wychowawczej uczniowie klasy 7C obchodzili Mikołajki. Wszyscy przygotowali niespodzianki dla siebie nawzajem i każdy z ciekawością otwierał swoje prezenty. Mikołaj uznał, że wszyscy uczniowie klasy 7C byli grzeczni i nie pominął nikogo. 

Sylwia Idzikowska


Warsztaty Mikołajkowe
 

W przeddzień Mikołajek z inicjatywy pani Krystyny Frydrychowskiej klasy 2b i 1 a, odwiedziła Pani Mikołajowa. Dzieci stały się pomocnikami w organizacji zbliżających się świąt. Wzięły udział w wielu zabawach przy muzyce, rozwiązywały quiz, przeciskały się przez komin, tworzył lampki choinkowe i  świąteczne figurki. Na pamiątkę wszystkie dzieci otrzymały medal ,,Pomocnika Świętego Mikołaja" oraz świąteczne tatuaże. Był to dzień pełen wrażeń i wspaniałej zabawy.

K. Frydrychowska,    A. Złoch

zobacz zdjęcia

Sukces Adrianny w konkursie plastycznym „Lubelskie pięknieje”

Konkurs plastyczny „Lubelskie pięknieje” został rozstrzygnięty. Skierowany był do uczniów klas I-VIII szkół podstawowych z województwa lubelskiego, a celem było popularyzowanie wiedzy o funduszach unijnych i rozwój umiejętności plastycznych wśród dzieci. Zadanie konkursowe polegało na pokazaniu zmian w najbliższym otoczeniu, które zaszły dzięki środkom z Funduszy Europejskich. Praca Adrianny Domańskiej uczennicy klasy VIII otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy!

C. W.

Mikołajki w klasie III B

Święty Mikołaj znany jest przede wszystkim jako wielki przyjaciel dzieci, który co roku obdarowuje je wspaniałymi prezentami. Wszystkie grzeczne dzieci w tym dniu dostają mnóstwo prezentów, a te które źle się sprawowały, mogą liczyć jedynie na rózgi, co ma ich przestrzec przed dalszym niewłaściwym zachowaniem. 

Na szczęście w naszej klasie wszyscy uczniowie zasłużyli na prezenty, co potwierdził przybyły do nas św. Mikołaj.

W podziękowaniu za otrzymane upominki, uczniowie śpiewali piosenki. Była to również niezwykła okazja do zrobienia pamiątkowych zdjęć ze św. Mikołajem. 

Zacny gość obiecał, że za rok ponownie nas odwiedzi.

Barbara Maciejewska

Wieczór wróżb andrzejkowych w klasie III B

Jest taki wieczór w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów i wróżb. Andrzejki, to nie tylko świetny pomysł na ciekawe spędzenie czasu i integrację, ale także okazja do zaznajomienia z rodzimymi tradycjami. Upamiętniając ten zwyczaj w klasie III B 30 listopada 2023 r. odbył się wieczór wróżb andrzejkowych, który rozpoczął dyrektor szkoły Pan Grzegorz Kowalczyk.

Magiczne damy przepowiadały przyszłość z kart, uczestnicy andrzejkowych szaleństw wylewali rozpuszczony wosk przez dziurkę od klucza, przekuwali papierowe serca, aby odczytać imię swojej sympatii, losowali ciasteczka z wróżbą, w których ukryły się nazwy zawodów przyszłości. Wiele śmiechu i radości dostarczyło dzieciom losowanie przedmiotów o symbolicznym znaczeniu oraz wróżenie ze skórki jabłka. Wszyscy czekali na to, by dowiedzieć się, kto pierwszy z klasy zmieni stan cywilny, będzie bogaty i komu w życiu się powiedzie. Rodzice pomyśleli o swoich pociechach zapewniając słodki poczęstunek. Dzieci wspaniale bawiły się przy dźwiękach skocznej muzyki wierząc, że przepowiednia przyszłości zawsze może się spełnić. 

Tak naprawdę wszystko zależy od nas samych. Warto o tym pamiętać!

Barbara Maciejewska

zobacz zdjęcia

Przegląd Piosenki Patriotycznej
 

Dnia 21  listopada, odbył się Przegląd Piosenki Patriotycznej, który stał się już tradycją naszej szkoły. Swoje talenty wokalne zaprezentowali uczniowie klas I-III, przygotowani przez swoje wychowawczynie. Wydarzenie uświetnił występ taneczny, nawiązujący do wartości patriotycznych, przygotowany przez klasę II B. Uczestnicy przeglądu otrzymali pamiątkowe dyplomy z rąk Pana Dyrektora Grzegorza Kowalczyka.
O nagłośnienie w czasie imprezy, zadbał pan Cezary Woch. Organizatorem przeglądu była pani Krystyna Frydrychowska wraz z klasą IIB.

Krystyna Frydrychowska

zobacz zdjęcia

Inscenizacja II cz. „Dziadów”

„Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie…”

Listopad niezmiennie kojarzy się z przywoływaniem pamięci o zmarłych przodkach. Ósmoklasistom natomiast przypomina, że zbliża się egzamin ósmoklasisty i trzeba powtórzyć lektury. Dlatego uczniowie klasy VIII „a” w ramach zajęć rozwijających kreatywność przygotowali klasową inscenizację II cz. „Dziadów” Adama Mickiewicza. Niektórzy bardzo wczuli się w swoje role, przygotowali kostiumy i rekwizyty oraz bardzo emocjonalnie wypowiadali kwestie. Następnie uczniowie oceniali zaangażowanie własne oraz kolegów i koleżanek. Największe uznanie otrzymał Szymon Kowalczyk w roli Guślarza.

Wszyscy uczniowie przyznali, że dzięki takiej lekcji lepiej zapamiętali i zrozumieli treść lektury.

 M. Szabaciuk

"Listy od przodków" - szkolne obchody rocznicy odzyskania niepodległości

13 listopada, w ramach szkolnych obchodów rocznicy odzyskania niepodległości, odbyła się w naszej szkole gra terenowa "Listy od przodków". Uczestnicy musieli odszukać listy od postaci związanych z historią Polski i znaleźć w nich wskazówki potrzebne do uzupełnienia krzyżówki. Hasło "Kocham swój kraj"  stało się przepustką do otrzymania nagrody. Najszybciej  z wykonaniem zadania poradzili sobie Igor Micor z klasy VIA oraz Tymoteusz Oksiejuk z klasy VB. 

Sponsorem nagród był Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie.

Iwona Bielecka

 

Z wizytą na Olimpie

Olimp to starożytna siedziba greckich bogów. Uczniowie klasy VB  przenieśli się tam na chwilę. Poznajecie? To przecież Zeus, Hera, Afrodyta, Hefajstos i Ares.

Realizacja projektu pt. „Z wizytą na Olimpie” pozwoliła nam na zdobycie wiedzy o mitologicznych bohaterach, umożliwiła zrozumienie wpływu kultury antycznej na rozwój cywilizacji europejskiej oraz nauczyła, że ludzie w każdym okresie historii marzą i dążą do szczęścia. Uczniowie klasy VB przebrali się za wybranych bohaterów mitologii i opowiadali o nich. Było bosko!

Iwona Bielecka

zobacz zdjęcia

Dzień Edukacji Narodowej

W przeddzień tego święta ważnego dla wszystkich pracowników oświaty uczniowie klasy VIII „a”  zaprezentowali program artystyczny przygotowany pod kierunkiem p. Natalii Kiryluk oraz p. Marzanny Szabaciuk. Był on okazją do wyrażenia słów wdzięczności oraz życzeń skierowanych do pracowników naszej szkoły. Do nich uczniowie dołączyli drobne prezenty oraz upominki w postaci pokazu TAEKWONDO, tańca i piosenek w wykonaniu szkolnego chóru i zespołu pod kierunkiem p. Cezarego Wocha.

                                                                                     M. Szabaciuk

zobacz zdjęcia

W obecnym roku szkolnym nasza szkoła ponownie przystąpiła do ogólnopolskiej akcji BohaterON - włącz historię!

Przesyłamy link do piosenki promującej to przedsięwzięcie: https://www.youtube.com/watch?v=zu81DjqhZS8 

 

Dzień Chłopaka w klasie 2A 

Z okazji Dnia Chłopaka uczniowie klasy 2a uczestniczyli w treningu Karate Kyokushin, który poprowadził pan Cezary Kotecki. Dzieci chętnie i aktywnie uczestniczyły w tych zajęciach. Po lekcji wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Rodzice zadbali też o słodki poczęstunek po treningu. To był bardzo miły dzień.

zobacz zdjęcia

 

Dzień Chłopaka w VB   

30 września klasa VB świętowała Dzień Chłopaka podczas klasowego ogniska. Czas upłynął na grach zespołowych, wspólnym posiłku i przyjemnym wylegiwaniu się na kocykach. Chłopcy otrzymali od koleżanek słodkie upominki.  

I. Bielecka

 

Sprzątanie świata 

 

Dnia 18 września uczniowie klas IV „a” i VI „a” pod opieką wychowawców wzięli udział w kolejnej edycji ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata”.

Uczniowie otrzymali ulotki informacyjne przypominające zasady segregacji śmieci, a następnie z  zaangażowaniem zabrali się do pracy. Posprzątali tereny wokół szkoły, przyległe ulice, trawniki i parkingi.  Akcję wsparł Urząd Miasta, który wyposażył dzieci w rękawiczki i worki.

M. Szabaciuk

 

Spotkanie z policjantem w klasach 1-3

Dnia 18 września 2023r. uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w spotkaniu z panią policjantką. Jego celem było przypomnienie i utrwalenie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz zachowanie ostrożności w kontaktach z nieznajomymi osobami. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, zadawały dużo pytań i dzieliły się swoimi doświadczeniami. Utrwaliły także znajomość numerów alarmowych.

Wychowawcy klas 1-3

zobacz zdjęcia

 

 

Rok szkolny 2022/2023

Godziny wychowawcze ze światem - klasa IVB

Zakończenie programu profilaktycznego „Apteczka I Pomocy Emocjonalnej”

Podsumowanie konkursu „Młodość-Trzeźwość” i uroczyste wręczenie nagród

Uczniowie klasy 1a i 3a uczestniczyli w pokazach ratownictwa wodnego

Dzień Rodziny w III B

Piknik klas 1b, 2a i 2b

Zajęcia otwarte z wiatrakiem matematycznym w klasie 1a

"Motylki" odwiedziły koleżanki i kolegów z klasy 1a

Starsi - młodszym w ramach projektu "Trzymaj formę"

Dzień Dziecka na sportowo

Dzień Patrona

Rajd Rowerowy Śladami Powstańców Styczniowych

Święto Konstytucji  3 Maja. Polonez tańczony przez uczniów ZPO2

Gra terenowa "Kto ukradł Konstytucję?"

Europejski Tydzień Szczepień

Dzień Ziemi. II  Przegląd Piosenki Ekologicznej

Uczniowie klas 8 na Dniu Otwartym  międzyrzeckich szkół ponadpodstawowych

Wycieczka do Warszawy

XII edycja Ogólnopolskiego Konkursu "Żołnierze Wyklęci - Bohaterowie Niezłomni"

Konkurs: „Niespodzianka dla królika Farmusia”

Wycieczka klasy 1a i 3a do szkółki leśnej Nadleśnictwa Międzyrzec Podlaski

Światowy Dzień Ziemi -  działania uczniów klas 1a i 3a

Wizyta uczniów klas I – III w Szkole Muzycznej

Wymiana kart świątecznych z uczniami SP2 w Łukowie

Misterium Wielkanocne

Wielkanoc w klasie 3A

Skąd się biorą dziury w serze?

Dzień bez plecaka

XXII  Ogólnopolska Zbiórka Żywności “Tak Pomagam”

Biwak "Nocne granie" klas 4A i 5A

Dzień Św. Patryka - lekcje języka angielskiego

Dzień Kobiet i wyjazd integracyjny w klasach IVB i VB

Dzień Kobiet w VIIIB

Dzień  Kobiet w klasie III B

Dzień  Kobiet w klasie I A

Jemy zdrowo i kolorowo

Zajęcia  ze strażakami i ratownikami  z zakresu  udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej

Zabawa  karnawałowa dla uczestników konkursu „Dobry zawód – pewna przyszłość”

Bal karnawałowy uczniów klas I - III

Żołnierze z wizytą w naszej szkole

Walentynki na angielskim

Samorząd Uczniowski  ZPO2 zaprasza do korzystania z szkolnej "Poczty Walentynkowej" (zobacz film)

Klasy 3 A i 2B  wspierają  Wiktorka w walce o zdrowe serduszko

Charytatywny  turniej sportowy

"W zdrowym ciele - dobre serduszko"

Pamięć łączy pokolenia. Program BohaterON-włącz historię!

Koncert Bożonarodzeniowy

Projekt ,,Christmas Cards"

Wigilia w klasie IA

Świąteczne spotkanie w klasie 8A

Pierwszoklasiści ogladają jasełka przygotowane przez przedszkolaki

Wigilia w klasie 8B

Wigilia klasowa w IVB

Warsztaty bożonarodzeniowe

Pasowanie na czytelnika

Mikołajkowa wycieczka do Warszawy

Mikołajki w klasie III B

Wizyta Mikołaja w  klasie IA

Wyróżnienia dla uczniów klasy IIB w konkursie "Dobry zawód - pewna przyszłość"

XXI Ogólnopolska Zbiórka Żywności “Tak Pomagam”

Szkolny konkurs recytatorski  klas I – III

Spotkania z policjantem- prelekcje dla uczniów

Przegląd Piosenek Patriotycznych
Jesienny Konkurs Recytatorski

Dyskoteka andrzejkowa
Konkurs plastyczny klas I – III  "Ojczyzna widziana oczami dziecka"

Przedszkolaki w bibliotece szkolnej
Dzień Życzliwości
Dar od Miejskiej Biblioteki Publicznej

Modele komórek - prace uczniów klasy 5a
Kiermasz ciast
Krwawe Dni Międzyrzeca
Obchody Święta Niepodległości
Dzień Dyni 

Książki w języku ukraińskim w bibliotece szkolnej
Czekolady i pocztówki dla żołnierzy
Uczniowie klas 1A i 3A zapalili znicze pod Pomnikiem Bohaterów Miasta
Dwójka pamięta” – uczniowie klasy I  z wizytą na cmentarzu
Halloween w 2b
Przerwa na czytanie
"Dwójka" w barwach jesieni
Ślubowanie pierwszoklasistów
Wycieczka klas I - III do Ziołowego Zakątka

Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej
Klasy IVB i VB na wycieczce w Siedlcach
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Podsumowanie konkursu „Młodość-Trzeźwość”
Dzień  Chłopaka w  klasie IIIB
Dzień Chłopaka w 8A
Wycieczka do Warszawy
Dyskoteka szkolna z okazji Dnia Chłopaka
Dzień Języków Obcych
Kiermasz ciast. Akcja charytatywna

Spotkanie  uczniów klas pierwszych z policjantem
NARODOWE CZYTANIE - 2022
Uczniowie klasy III B w ,,Miasteczku ruchu drogowego”  

Godziny wychowawcze ze światem

W roku szkolnym 2022/202323 klasa IV B wzięła udział w programie "Godziny wychowawcze ze światem" Polskiej Akcji Humanitarnej. Pani Iwona Bielecka przeprowadziła cykl zajęć wychowawczych związanych z edukacją globalną. Nasza szkoła uzyskała certyfikat potwierdzający udział w programie. 

 

Zakończenie programu profilaktycznego „Apteczka I Pomocy Emocjonalnej

W roku szkolnym 2022/2023 uczniowie klasy III „b” uczestniczyli w rekomendowanym programie profilaktycznym i promocji zdrowia psychicznego „Apteczka I Pomocy Emocjonalnej”

Celem głównym programu było rozwijanie u uczniów umiejętności, które pozwolą im radzić sobie ze stresem i trudnościami. Podczas zajęć uczniowie uczyli się m. in. : budować poczucie własnej wartości i prawidłowej samooceny na podstawie swoich potrzeb i uczuć, rozwijać kreatywność i kompetencje poznawcze, nawiązywać i utrzymywać relacje, pracować nad koncentracją

Program składał się z 10 części tematycznych.

1. Apteczka skarbów - jak leczyć rany duszy?

2. Optymizm - myśl pozytywnie, wtedy jest łatwiej!

3.Przyjaźń - okazuj miłość i przyjaźń.

4.Kreatywność – ucz się całe życie.

5.Wytrwałość - nie poddawaj się, sukces w życiu to bieg na długi dystans.

6. Zdrowie fizyczne - dbaj o zdrowie i ćwicz codziennie — to poprawia samopoczucie.

7.Szczerość - nie komplikuj niepotrzebnie swojego życia.

8.Życzliwość - próbuj zrozumieć i wspierać innych.

9 Wdzięczność - okazuj wdzięczność za wszystko, co cię spotyka.

10.Marzenia - wyznaczaj sobie cele i podążaj za marzeniami!

 W trakcie zajęć uczniowie wykonali własne „apteczki pierwszej pomocy emocjonalnej" w których zgromadzili różne materiały związane z tematyką zajęć.

Dziękuję serdecznie uczniom za aktywny udział w trakcie realizacji zajęć oraz rodzicom za owocną współprace.

Małgorzata Michalak- psycholog szkolny

 

Podsumowanie konkursu „Młodość-Trzeźwość” i uroczyste wręczenie nagród

W dniu 20 czerwca 2023 roku odbyło się uroczyste wręczenie nagród z miejskiego konkursu „Młodość-Trzeźwość” organizowanego przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Międzyrzecu Podlaskim. Uroczystość odbyła się w parku przy Pałacu Potockich
w Międzyrzecu Podlaskim. Temat tegorocznej edycji konkursu brzmiał „Moje uzależnienie”. Spotkanie prowadziła Pani Dorota Jaszczuk przewodnicząca komisji alkoholowej a nagrody wręczył Burmistrz Miasta Pan Zbigniew Kot wraz ze swoim zastępcą Panem Pawłem Łysańczukiem. Następnie odbył się koncert profilaktyczny podczas, którego wystąpił Jacek Musiatowicz wraz
z synem Michałem. Artyści zaprezentowali swoje autorskie piosenki oraz poruszyli tematykę dotyczącą alkoholu, narkotyków oraz cyberprzemocy.

Lista laureatów Szkoły Podstawowej Nr 2:

Prace plastyczne:

Klasy I-III

II miejsce- Adam Lecyk kl. 2 a
III miejsce- Anna Kozak kl. 3 b
wyróżnienie-Zofia Budniczenko kl. 1 b

Klasy VII-VIII

II miejsce- Natalia Gaja kl. 8 b
III miejsce- Iga Kałużna kl. 8 b
wyróżnienie- Adrianna Domańska kl. 7 a

Prace literackie:

Klasy I-III

I miejsce- Amelia Michalak kl. 3 b
II miejsce- Aleksander Deneka kl. 3 b
III miejsce- Antoni Horbaciuk kl. 3 b

Klasy IV-VI

I miejsce- Paweł Kondraciuk kl. 5 a
III miejsce- Julia Golec kl. 6 b

Klasy VII-VIII

II miejsce-Iga Kałużna kl. 8 b

Serdecznie gratulujemy laureatom i życzymy dalszych sukcesów.

Psycholog szkolny- Małgorzata Michalak

zobacz zdjęcia

Uczniowie klasy 1a i 3a uczestniczyli w pokazach ratownictwa wodnego

W piątek 16 czerwca uczniowie klasy 1a i 3a mieli przyjemność uczestniczyć w pokazach ratownictwa wodnego na Międzyrzeckich Jeziorkach. Zajęcia edukacyjne przeprowadziła Międzyrzecka Drużyna WOPR.  

Dzieciom przybliżone zostały najważniejsze zasady bezpieczeństwa przed zbliżającymi się wakacjami. Była też chwila na przekonanie się jak używać rzutki ratunkowej, wykorzystywać sprzęt ratowniczy oraz poznać zasady używania łodzi ratunkowej.

Oczywiście nie mogło zabraknąć integracyjnego ogniska. Po minach dzieci widać, że dzień należał do udanych.

E. Chromik

A. Zgorzałek

zobacz zdjęcia

Dzień Rodziny w III B

Dnia 15 czerwca 2023 roku w klasie III B odbyła się uroczystość z okazji    ,,Dnia Rodziny”. Zgromadzili się na niej licznie zaproszeni rodzice. Dzieci zaprezentowały się w programie słowno- muzycznym przygotowanym na tą okazję przez wychowawczynię klasy panią Annę Złoch.

Nie zabrakło wzruszających wierszy i pięknych piosenek. Następnie każde dziecko złożyło życzenia swoim rodzicom i wręczyło samodzielnie wykonane upominki. Uroczystość zakończyła się ,,Klasowym ogniskiem” zorganizowanym przez rodziców.

A. Z

 

Piknik klas 1b, 2a i 2b 

Dnia 15 czerwca 2023 r.klasy 1b, 2a i 2b, wraz z wychowawczyniami p.K.Frydrychowską, p.B.Maciejewską i I.Barczuk, wybrały się na piknik na ''Międzyrzeckie Jeziorka''. Na miejscu czekało ich dużo atrakcji, przygotowanych przez strażaków z OSP Stołpno.

Dzieci mogły popływać motorówką, bawiły się w różne zabawy i gry terenowe. Miło spędziły czas na pobliskim placu zabaw.

Po wyczerpujących zabawach, posiliły się kiełbaskami pieczonymi na ognisku.

Wszyscy uczestnicy, w dobrych humorach, powrócili do szkoły.

 

Zajęcia otwarte z wiatrakiem matematycznym w klasie 1a

W środę 14 czerwca w klasie 1a odbyły się zajęcia otwarte, podczas których uczniowie mogli utrwalić zdobyte do tej pory umiejętności, poprzez zabawę z wiatrakiem matematycznym. Podczas zajęć zostały poruszone zagadnienia z edukacji przyrodniczej, polonistycznej oraz matematycznej. Nie mogło zabraknąć przy tym zdrowej rywalizacji i uśmiechu. 

A. Zgorzałek

 

"Motylki" odwiedziły koleżanki i kolegów z klasy 1a

W środę 7 czerwca uczniowie klasy 1a mieli przyjemność gościć sześciolatki z Samorządowego Przedszkola Nr 4. Przyszli uczniowie zostali oprowadzeni po szkole, a następnie uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych. Dzieci z grupy Motylki mogły poczuć się jak prawdziwi uczniowie zasiadając w ławkach, opowiadały o różnicach między salą lekcyjną a przedszkolną. Szukały odpowiedzi do zagadek odczytywanych przez starszych kolegów i koleżanki, a na zakończenie zaprojektowali szkolne plecaki. To był udany dzień.

A. Zgorzałek

 

STARSI- MŁODSZYM  w ramach projektu „Trzymaj formę” 

W dniu 5 czerwca 2023r. klasa VIIa przeprowadziła zajęcia dla klasy IIIa w ramach realizowanych w szkole projektów „Trzymaj formę”. Celem zajęć było propagowanie zdrowego stylu życia poprzez unikalne dwukierunkowe podejście: promujące zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną. Uczennice klasy VII przedstawiły młodszym uczniom zasady zdrowego odżywiania się (piramidę żywności) oraz  zachęcały do jedzenia owoców i warzyw. Następnie  trzecioklasiści grali w grę „Memory”, odgadywali nazwy zdrowych produktów,  oraz rozwiązywali zagadki.

Drugim punktem projektu były zajęcia sportowe. Wszyscy wspólnie się bawili oraz rywalizowali w różnych zadaniach ruchowych. Uczniowie klasy III wykonywali ćwiczenia rozgrzewające i  uczyli się jak dbać o prawidłową postawę ciała. Była to dla obu grup wiekowych doskonała okazja do przypomnienia sobie czym jest aktywność fizyczna i jaki ma wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi. Wspólne zajęcia były ciekawym doświadczeniem zarówno dla młodszych,  jak i ich starszych kolegów.

Katarzyna Pazdan

zobacz zdjęcia

Dzień Dziecka na sportowo

         1 czerwca uczniowie klas I-III nie mogli narzekać na nudę. Zajęcia rozpoczęły się inaczej niż zwykle. Nie było książek i zwyczajnych lekcji. Każda klasa miała jednak do wykonania zadanie. Należało stworzyć klasowy portret. Dzieci z dużą przyjemnością i zaangażowaniem wzięły udział w pracy twórczej. Efekt przebił najśmielsze oczekiwania. Galeria prac przyozdobiła szkolny korytarz.

         Druga część imprezy odbyła się na świeżym powietrzu. Pan Dyrektor Grzegorz Kowalczyk wraz z Panią Wicedyrektor Dorotą Nowosz, powitali zebraną społeczność szkolną i złożyli dzieciom życzenia. Po czym rozbrzmiały taneczne rytmy ZUMBY. Następnie uczniowie, uczestniczyli w międzyklasowych rozgrywkach piłki nożnej. W międzyczasie dzieci korzystały z licznych atrakcji przygotowanych przez Samorząd Uczniowski. Uczniowie mieli do pokonania różne konkurencje sportowe typu: przeciąganie liny, skakanie na ogromnych piłkach, tory przeszkód. Ponadto każdy mógł pomalować sobie twarz, zrobić brokatowy tatuaż, zapleść warkoczyki a nawet wziąć udział w turnieju, „Jaka to melodia?”.  Oczywiście nie mogło zabraknąć poczęstunku.

         Na zakończenie każda klasa otrzymała dyplom i puchar. Wszyscy stwierdzili, że był to udany dzień, pełen radości, zabawy i uśmiechu.

A. Zgorzałek

zobacz zdjęcia

DZIEŃ PATRONA W ZPO 2

 

„Sztuka czytania jest niby nowym zmysłem, nieskończenie głębszym i rozleglejszym od wzroku”

Bolesław Prus

Nawiązawszy  współpracę z Fundacją Powszechnego Czytania,  w odpowiedzi na akcję Ratowników Czytelnictwa społeczność  uczniowska pod opieką nauczycieli zgłębiała wiedzę o wartości czytania  książek i starała się ją rozpropagować. Dlatego słowa Patrona stały się myślą przewodnią Święta Szkoły, obchodzonego  w tym roku  19 maja 2023r.

         Uroczystość rozpoczął dyrektor Pan Grzegorz Kowalczyk, który z okazji święta udzielił pochwał uczniom wyróżniającym się, zaangażowanym w działania na rzecz innych.

Po krótkiej prezentacji przypominającej sylwetkę i twórczość Bolesława Prusa dzieci pod opieką wychowawców udały się do sal i zajęły pracą własną, zgodnie z przydzielonymi zadaniami. Klasy młodsze prezentowały ulubione książki i wykonywały do nich zakładki, uczniowie klas czwartych i piątych projektowali okładki, natomiast młodzież z klas starszych pracowała nad plakatami propagującymi czytanie.  Uatrakcyjnieniem zajęć w salach było oglądanie filmów o tym, jak powstają książki  oraz wysłuchanie opinii ekspertów, dlaczego warto je czytać.

Na zakończenie jury wyłoniło najlepsze prace, za które zostały wręczone dyplomy, a uczniowie, startujący w konkursach  organizowanych przez placówkę w roku szkolnym 2022/2023, otrzymali dyplomy i nagrody.

Zwieńczeniem działań młodzieży stało się wyeksponowanie na zewnętrznej stronie ogrodzenia szkoły plakatów zachęcających do czytania książek.

Za ramienia rady pedagogicznej uroczystość przygotowali nauczyciele: Katarzyna Kamasa, Jolanta Gruszczyńska, Agnieszka Daniluk. Oprawę muzyczną zapewnił Cezary Woch, a piękne dekoracje były dziełem Doroty Domańskiej.  Za aktywność i pomoc składamy podziękowania wszystkim nauczycielom.

 zobacz zdjęcia

Rajd rowerowy śladami Powstańców Styczniowych

12 maja uczniowie klasy 8C uczestniczyli w rajdzie rowerowym "Śladami Powstańców Styczniowych". Celem wydarzenia było między innymi poznanie miejsc związanych z powstaniem, przybliżenie postaci Karola Krysińskiego – bohatera powstania oraz zainteresowanie historią naszego regionu. Dodatkowo odwiedziliśmy historyczną lipę, która nosi imię naszego patrona Bolesława Prusa.
Pogoda była wymarzona a zakończenie rajdu uatrakcyjniło ognisko z kiełbaskami.

S.Muszyńska

 

Święto Konstytucji  3 Maja. Polonez tańczony przez uczniów ZPO2

Podczas miejskich obchodów  rocznicy uchwalenia Konstytucji  3 Maja  pod Pomnikiem Bohaterów Miasta  zatańczono poloneza.  Do tańca zaproszono mieszkańców Międzyrzeca, brali w nim udział m.in. przedstawiciele władz samorządowych, instytucji publicznych, przedstawiciele miejskich szkół.

 Naszą szkołę reprezentował dyrektor Grzegorz Kowalczyk i pięć par tancerzy z  klasy 8b, którzy pięknie się prezentowali i tańczyli  w polskich strojach ludowych.  Gratulujemy  bardzo udanego występu.

zobacz zdjęcia

Gra terenowa "Kto ukradł Konstytucję?"

 

W tym roku szkolnym, w ramach obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w tematycznej grze terenowej "Kto ukradł Konstytucję?". Podobizny "podejrzanych" wisiały w dwóch gablotach na korytarzu na pierwszym piętrze.  Przez cały tydzień 24.04.23 -28.04.23 należało przemierzać szkołę w poszukiwaniu  kodów QR. Po zeskanowaniu kodu i pomyślnym rozwiązaniu interaktywnego testu, "detektywi" otrzymywali wskazówkę, pomocną w prawidłowym wskazaniu tajemniczego "złodzieja" konstytucji. Gra wymagała od uczestników konsekwencji i zaangażowania - przez 5 kolejnych dni z kręgu "podejrzanych" odpadały kolejne osoby. Ostateczne wskazanie winowajcy wymagało rozwiązania krzyżówki związanej z wydarzeniami z maja 1791 roku. Najszybszym detektywem okazał się Mateusz Geresz z klasy IV B.

Nagrody za udział w grze ufundował Instytut Pamięci Narodowej. Były to koszulki, magnesy, przypinki oraz komiksy o tematyce historycznej

Organizatorzy: I. Bielecka, K. Modrzewska - Piesta.

Europejski Tydzień Szczepień

W dniach od 24 do 30 kwietnia 2023 r. z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), obchodzony jest Europejski Tydzień Szczepień. Celem akcji jest zwiększenie wiedzy na temat korzyści wynikających ze szczepień ochronnych oraz ryzyka związanego ze spadkiem liczby osób zaszczepionych.

Nasza szkoła przystąpiła do akcji promowania szczepień, aby chronić ludność przed chorobami, którym można zapobiec właśnie poprzez szczepienia.

         Oprócz wiadomości przekazywanych na lekcjach przyrody i biologii, w świetlicy szkolnej została przygotowana gazetka na temat chorób i szczepień, które mogą im zapobiegać. Aby wiadomości dotarły do jak największej liczby uczniów, informacje przedstawione na gazetce są w językach polskim i ukraińskim.

Dorota Domańska

 

Dzień Ziemi. II  Przegląd Piosenki Ekologicznej

 

     Dnia 27 kwietnia 2023 r. odbył się II Przegląd Piosenki Ekologicznej. Wzięli w nim udział  utalentowani muzycznie uczniowie klas I- VIII. Całą imprezę poprowadzili uczniowie klasy III B. Zgromadzeni na hali sportowej : Dyrekcja szkoły, nauczyciele i uczniowie zostali zapoznani z krótką historią powstania tego ważnego dla planety święta. Następnie wysłuchali przygotowanych utworów o tematyce ekologicznej. Podsumowując imprezę Dyrektor ZPO NR 2 pan Grzegorz Kowalczyk  zaapelował do zgromadzonych, aby  każdy zaczął dbać o planetę, zaczynając od szkoły i swojego najbliższego otoczenia.Uroczystość zorganizowali pani Anna Złoch i pan Cezary Woch.

            Wszyscy uczestnicy przeglądu otrzymali pamiątkowe dyplomy. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

AZ.

zobacz zdjęcia

 

Uczniowie klas 8 na Dniu Otwartym  międzyrzeckich szkół ponadpodstawowych

27.04 uczniowie klas ósmych odwiedzili pobliskie szkoły ponadpodstawowe w ramach "Dni Otwartych".

Najpierw zwiedzili budynek Zespołu Szkół Technicznych, zapoznali się z ofertą technikum jak i szkoły branżowej. Zwiedzili sale lekcyjne, mogli porozmawiać z uczzniami i nauczycielami tejże szkoły. Kolejną szkołą było Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Sikorskiego. Podobnie jak i w poprzedniej placówce uczniowie i nauczyciele w ciekawy i niebanalny sposób zachęcali do zapoznania się z ofertą szkoły, całości towarzyszyły konkursy i występy artystyczne.

                                                                                                                                             S.Muszyńska

 

Wycieczka do Warszawy

 

27 kwietnia 2023 r. grupa 38 osób z klas 1a, 2a i 3a wraz z opiekunami wybrało się na wycieczkę do Warszawy. Wszyscy z niecierpliwością czekali na ten dzień.

Zwiedzanie Warszawy zaczęło się od spaceru po Starym Mieście. Pani przewodnik w bardzo ciekawy sposób opowiedziała dzieciom historię zabytków tego miejsca. Uczniowie zobaczyli Zamek Królewski, kolumnę króla Zygmunta III Wazy, pomnik Syrenki, dzwon na ulicy Kanonia oraz Pomnik Małego Powstańca.

Następnym punktem wycieczki było Centrum Nauki Kopernik. Uczniowie odwiedzili strefę eksperymentowania, w której brali udział w różnych ciekawych eksperymentach i doświadczeniach. Na wystawie muzycznej poznawały i bawiły się dźwiękiem. Dzieci oglądały pokaz Układu Słonecznego oraz film edukacyjny w Planetarium. W CNK była przerwa na obiad i zakup pamiątek.

Zwiedzanie Stadionu Narodowego było ostatnim celem tej wycieczki. Pan przewodnik oprowadził grupę po różnych, bardzo ciekawych miejscach tego budynku - szatni i sali do hydromasażu dla zawodników, miejscu przeznaczonym do udzielania wywiadów, podziemnym parkingu. Opowiedział również o pielęgnacji trawy na płycie boiska, rozsuwanym dachu, telebimach oraz różnych wydarzeniach jakie odbywają się na PGE Narodowy. Uczniowie mieli możliwość zasiąść w loży VIP i poczuć się jak prawdziwi kibice. Weszli również na punkt widokowy na górnej trybunie stadionu.

W drodze powrotnej była zorganizowana przerwa na posiłek w Mc Donald.

Podczas podróży powstała wesoła piosenka. Wszyscy wrócili zmęczeni, ale również szczęśliwi. Ta wycieczka była bardzo udana.

https://youtu.be/Hxbu53ygpoM

E.Chromik

zobacz zdjęcia

XII edycja Ogólnopolskiego Konkursu "Żołnierze Wyklęci - Bohaterowie Niezłomni"

 W bieżącym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XII edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Żołnierze Wyklęci - Bohaterowie Niezłomni" organizowanego przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego. Jest to największy w Polsce pod względem liczby uczestników i najdłużej organizowany konkurs o Żołnierzach Wyklętych. Patronat Honorowy nad XII edycją Konkursu objął Prezydent RP Andrzej Duda. W Komitecie Honorowym Konkursu zasiada 2 ministrów, 15 Kuratorów Oświaty, Prezes IPN o związki kombatanckie, skupiające Żołnierzy Wyklętych. Nasi uczniowie wybrali kategorię "praca plastyczna" i przygotowali obrazy nawiązujące do bohaterskiej działalności Żołnierzy Wyklętych. 

Iwona Bielecka

 

Konkurs: „Niespodzianka dla królika Farmusia”

Klasa 1a brała udział w konkursie: „Niespodzianka dla królika Farmusia”, którego organizatorem była Farma Iluzji.

Niestety nie udało się nam zdobyć głównej nagrody, jednak proces tworzenia pracy konkursowej wzbogacił nas o nowe umiejętności.

Napisaliśmy własny tekst do muzyki z filmu "Akademia Pana Kleksa". ( https://youtu.be/0rdsvzUleRg)

Nauczyliśmy się pięknie śpiewać, dowiedzieliśmy się, jak wygląda praca nad stworzeniem teledysku, filmu.
Z naszego dzieła jesteśmy ogromnie dumni. W nagrodę otrzymaliśmy dyplom, odznaki „Przyjaciela Farmusia” oraz 10% zniżki na wstęp do Farmy Iluzji.

Już nie możemy doczekać się wycieczki!

A. Zgorzałek

 

Wycieczka klasy 1a i 3a do szkółki leśnej Nadleśnictwa Międzyrzec Podlaski

 

Dnia 21 kwietnia 2023 r. uczniowie klasy 1a i 3a wybrali się na wycieczkę do szkółki leśnej Nadleśnictwa Międzyrzec Podlaski.

Uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych. Pod czujnym okiem pana leśniczego dzieci zwiedziły szkółkę leśną i  poznały czynności związane z pracą w niej. Oglądały małe sadzonki, z których wyrosną kiedyś piękne drzewa. Poznały fazy rozwoju drzewa – od nasionka do sadzonki.

Plenerowy wyjazd połączono ze świętowaniem obchodów Dnia Ziemi, którego celem jest zwrócenie uwagi na stan środowiska oraz budowanie świadomości społecznej w tym zakresie.

Dzień zakończyło ognisko z pieczeniem kiełbasek. Po minach dzieci widać, że wyjazd był udany.

 

A. Zgorzałek 

E. Chromik

 

Światowy Dzień Ziemi -  działania uczniów klas 1a i 3a

 

Z okazji Światowego Dnia Ziemi uczniowie klasy 1a oraz 3a postanowili wziąć udział w akcji wiosennych porządków.

Pod opieką wychowawczyń uporządkowali teren wokół szkoły, dając tym samym realny przykład jak dbać o planetę.

Ponadto nagrali piosenki o tematyce ekologicznej.

A. Zgorzałek

E. Chromik

https://youtu.be/YzZmWM695mY

https://youtu.be/_dW6i8a7aus

Wizyta uczniów klas I – III w Szkole Muzycznej

W poniedziałek 17 kwietnia uczniowie klas I-III wybrali się do Państwowej Szkoły Muzyczna I stopnia im. K. Kurpińskiego w Międzyrzecu Podlaskim. Wzięliśmy udział w koncercie, którego wykonawcami byli między innymi uczniowie naszej szkoły. Młodzi artyści zaprezentowali się rewelacyjnie wydobywając z instrumentów wspaniałą muzykę. Celem wyjścia było rozwijanie zainteresowań muzycznych oraz wzbogacenie wiedzy na temat różnorodnych instrumentów. Być może niektórzy zaprzyjaźnią się z muzyką na poważnie.

A. Zgorzałek

 

Wymiana kart świątecznych z uczniami SP2 w Łukowie

Nasza szkoła zaangażowała się wymianę kartek świątecznych ze Szkołą Podstawową nr. 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. ks. Stanisława Konarskiego w Łukowie. 
Z okazji Świąt Wielkanocnych otrzymaliśmy piękne kartki z życzeniami w języku angielskim. Własnoręcznie wykonane kartki sprawiły uczniom wiele radości i były okazją do doskonalenia  umiejętności językowych.

Sylwia Idzikowska , Katarzyna Pazdan

 

Misterium Wielkanocne

Celem Misterium Wielkanocnego zorganizowanego w naszej szkole było przybliżenie społeczności szkolnej wydarzeń związanych z Męką, Śmiercią i Zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa - wzbudzenie szacunku wobec wiary i religii katolickiej oraz pobudzenie do aktywności twórczej. Teksty przedstawianych fragmentów prozy recytowane przez uczniów nawiązywały do męki pańskiej, a słowa „ Życie nie po to jest, by bezczynnie trwać – i aby żyć, siebie samego trzeba dać”  zachęcały do odnowy życia i czynienia dobra.  

Ciekawa i bogata w szczegóły była także scenografia ukazująca ogród oliwny, rezydencję Piłata oraz grób Jezusa. Wymownej całości dopełniły wzruszające pieśni szkolnego chóru.

Po występie uczniowie złożyli życzenia nauczycielom oraz innym pracownikom szkoły. Życzenia wszystkim złożył również dyrektor szkoły p. Grzegorz Kowalczyk.

Misterium wystawili uczniowie klasy VII  pod kierunkiem wychowawczyni – Katarzyny Pazdan oraz siostry Rozalii. Nad oprawą muzyczną czuwał p. Cezary Woch, a za pomoc przy dekoracji dziękujemy p. Dorocie Domańskiej, p. Anecie Konopce, p. Mariuszowi Leszczyńskiemu oraz p. Maciejowi Matejkowi.

K.P

zobacz zdjęcia

Skąd się biorą dziury w serze? 

W marcu 2023 r. dzieci z klasy 1a i 3a przystąpiły do projektu „Skąd się biorą dziury w serze?”. Jego celem było uświadomienie uczestnikom jaką drogę musi przejść mleko zanim powstaną gotowe produkty i trafią na półki w sklepie.

         Projekt rozpoczął się od lekcji serowej – pogadanki i prezentacji, którą przedstawiła uczniom pani Anna Kozioł ze Spółdzielni Mleczarskiej Spomlek z Radzynia Podlaskiego. Pani Ania w bardzo ciekawy sposób opowiedziała dzieciom o tym, co dzieje się z odebranym od gospodarza mlekiem aż do momentu, kiedy powstanie z niego ser. Uczniowie poznali różne rodzaje serów, porównywali ich wygląd, kolor oraz smak. Na zakończenie lekcji uczestnicy dostali gadżety ufundowane przez firmę Spomlek.

         Drugim etapem tego przedsięwzięcia była wycieczka do gospodarstwa państwa Anety i Adama Pękałów z Polskowoli, którzy są dostawcami mleka do Spomleku. Dzieci miały okazję zobaczyć z bliska krowy i cielątko. Dowiedziały się, jak należy dbać o krowy, aby dawały dużo dobrego mleka. Miały również okazję zobaczyć, jak wygląda sprzęt potrzebny do produkcji mleka : dojarka, chłodnia, silosy na paszę itp. Pani Aneta pochwaliła się swoimi sukcesami w prowadzeniu gospodarstwa. Opowiedziała dzieciom o tym, że jedna z ich krów została           II wiceczempionką podczas XVII Krajowej Wystawy Bydła Simentalskiego. Na ten konkurs krowa była kąpana w specjalnych płynach, czesał ją fryzjer i uczono ją chodzenia po wybiegu. Uczniowie zostali ugoszczeni słodkim poczęstunkiem oraz otrzymali okulary przeciwsłoneczne.

         Zarówno lekcja serowa, jak i wizyta w gospodarstwie były bardzo ciekawe. Dzieci uważnie słuchały i zadawały ciekawe pytania prowadzącym. Niektóre z nich po raz pierwszy w życiu widziały z bliska krowę.

         Serdecznie dziękujemy Spółdzielni Mleczarskiej Spomlek z Radzynia Podlaskiego oraz Państwu Anecie i Adamowi Pękałom za poświęcony czas, ciekawe lekcje przyrody oraz upominki, które od nich otrzymały dzieci.

zobacz zdjęcia

 

Wielkanoc w klasie 3A

W serdecznej atmosferze uczniowie klasy 3a spędzili ostatni dzień nauki przed przerwą świąteczną. Przy udekorowanym stole wszyscy złożyli sobie świąteczne życzenia.

Wielkanoc w naszej klasie była okazją do rozmowy o symbolice świąt i towarzyszących im obyczajach. Dzieci wykonały świąteczne upominki, które zabrały do swoich domów. To był bardzo miły dzień.

E. Chromik

Dzień bez plecaka   

 

Z okazji pierwszago dnia wiosny uczniowie klasy 3a wzięli udział w zabawie DZIEŃ BEZ PLECAKA. Swoje książki, zeszyty i inne przybory szkolne spakowali do zamienników tradycyjnych plecaków i tornistrów. Pomysłowość dzieci była wielka. To był bardzo wesoły dzień.

E.CH

 

XXII OGÓLNOPOLSKA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI “TAK POMAGAM”

 

W dniach 17-18 marca 2023 roku (piątek i sobota) Caritas Polska we współpracy z diecezjalnymi Caritas przeprowadził w supermarketach i sieciach handlowych w całej Polsce dwudziestą drugą zbiórkę żywności pod hasłem “Tak Pomagam”

         Wolontariusze z naszej szkoły ZPO Nr 2 w Międzyrzecu Podlaskim z radością i poświęceniem wzięli udział w przedświątecznych zbiórkach żywności.  W dniach 17-18. 03.2023r. młodzież włączyła się w ogólnopolską akcję zbiórki pod patronatem Caritas Diecezji Siedleckiej pt. “Tak Pomagam”

Zbiórkę przeprowadzono w sklepach: Biedronka przy ul. Partyzantów, Stokrotka przy ul. Brzeskiej.

Dziękujemy kierownikom i pracownikom sklepu za umożliwienie przeprowadzenia zbiórki żywności dla potrzebujących w naszym mieście. Młodzież ze Szkolnego Koła Caritas zebrała pokaźną ilość darów.

Dziękujemy Darczyńcom za hojność i wrażliwe serce, Zebrane artykuły spożywcze zostały przekazane potrzebującym mieszkańcom z terenu parafii pw. św. Józefa oraz do rodzin uczniów naszej szkoły.
         Serdeczne podziękowania składamy na ręce wszystkich Darczyńców. Bardzo dziękujemy wszystkim wolontariuszom za poświęcony wolny czas, a rodzicom za wyrażoną zgodę oraz wszystkim zaangażowanym w tę akcję.

 

Opiekun SKC

s. Rozalia Anna Kowal

katecheta p. Maciej Matejek

 

Biwak "Nocne granie" klas 4A i 5A

Z dnia 17 na 18 marca odbył się biwak „nocne granie” uczniów klas sportowych 4 a i 5 a naszej szkoły. Jest to zainicjowane przez nauczycieli wychowania fizycznego Bernadetę Iwanejko i Marcina Kieruczenko  rokroczne całonocne spotkanie sportowo integracyjne dla Uczniów ale też dla ich Rodziców i Rodzeństwa. Spotkanie rozpoczęło się od wspólnego meczu w dwa ognie Rodzice kontra Dzieci, następnie były wspólne tańce:  belgijka i polonez, by po nich powrócić znów do rywalizacji sportowej -  meczów piłki nożnej. Pomiędzy rozgrywkami Rodzice zapewnili uczniom watę cukrową, pizzę i napoje. Rywalizacje zakończyło wspólne granie w planszówki oraz seans filmowy po którym niektórym udało się zasnąć. Imprezie przyświecała idea: rozmawiamy, bawimy się i gramy a  telefonów nie dotykamy.

Bardzo dziękujemy za obecność, zaangażowanie i pomoc Rodzicom obu klas.

Bernadeta Iwanejko

 

Dzień Św. Patryka - lekcje języka angielskiego

 

W dniu 17 marca 2023 na lekcjach języka angielskiego odbyły się zajęcia okolicznościowe związane z obchodami St. Patrick’s Day.

Dzień Św. Patryka to irlandzkie święto narodowe i religijne obchodzone w dniu  śmierci św. Patryka - patrona Irlandii. Najważniejszą tradycją obchodów tego dnia jest noszenie ubrań w kolorze zielonym oraz podświetlanie znanych budowli czy rzek na kolor zielony. Irlandia nazywana jest „zieloną wyspą”- zielony to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy.

Nieodłącznym symbolem Irlandii jest trójlistna koniczyna „shamrock” przypisywana tradycyjnie św. Patrykowi. Według legendy, wykorzystał ją, aby wyjaśniać pierwszym irlandzkim chrześcijanom dogmat o Trójcy Świętej.

Młodsi uczniowie poznali także legendę o słynnym w mitologii irlandzkiej skrzacie Leprechaunie – podobno, kto go złapie, wejdzie w posiadanie „garnca złota”!

K. Pazdan
Dzień Kobiet i wyjazd integracyjny w klasach IVB i VB

13.03.23 z okazji Dnia Kobiet klasy IV B i Vb wybrały się na wycieczkę do Siedlec. Wyjazd był okazją do sportowej rywalizacji w kręgielni Factory oraz relaksu w kinie Helios podczas projekcji zabawnej animacji "Kot w butach. Ostatnie życzenie". Oczywiście nie mogło zabraknąć degustacji pizzy w klasowym gronie. Wszystkim dziewczynkom życzymy wszystkiego najlepszego!

I. Bielecka

 

Dzień Kobiet w VIII B

8 marca uczniowie klasy VIII b  udali się na pizzę, aby wspólnie uczcić Dzień Kobiet. Dziewczynki zostały obdarowane pięknymi czerwonymi różami. Oczywiście były też życzenia i tradycyjne  „ Sto lat”. Spotkanie to było uroczyste i bardzo wyjątkowe. Stało się wspaniałą okazją do integracji i miłego spędzenia czasu. Pizza smakowała wszystkim.

Sylwia Idzikowska

 

Dzień  Kobiet w klasie III B

Dnia 8 marca 2023 r. w klasie IIIB odbyły się klasowe obchody Dnia Kobiet. Dziewczynki z rąk kolegów otrzymały wspaniałe prezenty, a wszystkim  chłopcom wręczone zostały słodkie upominki. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu Trójki Klasowej, ten dzień na pewno na długo pozostanie w ich pamięci. Spotkanie zakończyło się pamiątkowym zdjęciem. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym rodzicom, za przygotowanie tak wspaniałego, wyjątkowego i pełnego atrakcji dnia.

A.Z

Dzień Kobiet w 1A

Chłopcy z klasy 1A sprawili ogromną niespodziankę swoim koleżankom. Złożyli najserdeczniejsze życzenia i zaprosili na pyszne gofry do kawiarni. Dziewczynki były zachwycone !

Spędziliśmy wspólnie miło czas.

A.Z.

Zobacz zdjęcia

Jemy zdrowo i kolorowo!

Dzieci z klasy 1"a" wykonały kolorowe kanapki i smaczne sałatki. Po sali unosił się zapach przyniesionych produktów, jednak zanim mali kucharze przystąpili do pracy, zapoznali się z zasadami bezpiecznego posługiwania się nożem i zachowaniu higieny. Po dokładnym umyciu rąk dzieci przystąpiły do pracy. Kanapki i sałatki wyglądały apetycznie. Po minach na zdjęciach widać, że kulinarne popisy przyniosły pierwszakom wiele radości i satysfakcji.

А. Zgorzałek

 

Zajęcia  ze strażakami i ratownikami  z zakresu  udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej

W lutym uczniowie naszej szkoły podzielenia na grupy wiekowy brali udział w zajęciach praktycznych związanych z udzielaniem pierwszej pomocy i prelekcjach dotyczących bezpieczeństwa i zasad udzielania pomocy.

 W zajęciach wzięli udział uczniowie wszystkich klas ZPO2.

 Uczniowie pod okiem strażaków i ratowników mieli możliwość  praktycznego przećwiczenia ułożenia poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej.  Z użyciem fantomów ćwiczyli resustycję  krążeniowo - oddechową. 

Dziękujemy strażakom OSP Śródmieście, ratownikom Międzyrzeckiej Drużyny WOPR i studentom ratownictwa medycznego z UPH Siedlce za  przeprowadzenie zajęć dla uczniów.

 AP

Zabawa karnawałowa dla uczestników konkursu „Dobry zawód – pewna przyszłość

 

19 lutego w Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorstw w Białej Podlaskiej odbyła się zabawa karnawałowa, na którą zaproszeni byli uczniowie klasy II b, uczestnicy i laureaci konkursu plastycznego „Dobry zawód – pewna przyszłość”. 

Dzieci wzięły udział w grach i zabawach prowadzonych przez animatorów. Były też tańce i konkursy z nagrodami. Na koniec zabawy Święty Mikołaj obdarował wszystkich zaproszonych wielkimi paczkami ze słodyczami. 

B. Maciejewska

 

 

KARNAWAŁOWY BAL PRZEBIERAŃCÓW KLAS 1-3  

15 lutego 2023 roku w Zespole Placówek Oświatowych nr 2 w Międzyrzecu Podlaskim odbył się bal karnawałowy dla klas 1-3. Dzieci przyszły przebrane za wróżki, rycerzy oraz inne postacie z bajek.

Tańce zaczęły się od godziny 16.00. O wiele atrakcji przy dźwiękach znanych i lubianych przebojów zadbał wodzirej, który urozmaicał zabawę taneczną.

W trakcie przerwy uczniowie udali się do klas na słodki poczęstunek, o który zadbały trójki klasowe oraz inni chętni rodzice.

W drugiej części zabawy wybrano króla i królową balu. Tytuł ten otrzymała para reprezentująca klasę 1b – Ala Pajdowska i Franek Grudka. Ich taniec został nagrodzony przez publiczność największymi oklaskami. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Podczas balu dzieci miały okazję wykonać pamiątkowe zdjęcia z rekwizytami na walentynkowym tle.

Spotkanie przebiegało w miłej i serdecznej atmosferze.

Dziękujemy wszystkim rodzicom, zaangażowanym nauczycielom oraz pracownikom szkoły za pomoc w zorganizowaniu tego balu.

zobacz zdjęcia

 

Żołnierze z wizytą w naszej szkole

 

14 lutego tak się złożyło, że w rocznicę powstania Armii Krajowej naszą szkołę, a w zasadzie uczniów klasy sportowej 5 i 4 odwiedzili Żołnierze z radiolokacyjnej Jednostki Wojskowej w Roskoszy.

Dowódca kapitan Radosław Kuzaka opowiedział o pracy żołnierza, służbie i obowiązkach, możliwościach sprzętu radiolokacyjnego, który jednostka posiada. Żołnierze pokazali też różnego rodzaju sprzęt min. karabiny bojowe, hełmy, maski. Uczniowie mieli też możliwość spróbowania swoich sił i postrzelania na trenażerze strzeleckim. Otrzymali też od naszych Gości historię Hymnu Polski wydaną w ciekawej formie.

Bardzo dziękujemy Żołnierzom  za odwiedziny i przybliżenie nam wiedzy o obronności naszego kraju. Dziękujemy też za Ich pracę, bo możemy spać spokojnie wiedząc, że Oni czuwają. 

 

Walentynki na angielskim

         14 lutego na lekcjach angielskiego zapanował istnie walentynkowy klimat. Uczniowie klas I A, III B, VA i VB w miłej atmosferze poznawali słownictwo i ciekawostki  związane z tym sympatycznym świętem. Najmłodsi przygotowali kartkę- niespodziankę dla najbliższych i mieli szansę sprawdzić się w roli Kupidyna (ang.Cupid). Co prawda zamiast łuku i strzał była słomka i patyczki do uszu ale i tak zabawy i śmiechu było co nie miara, no i  okazało się że  nie tak łatwo kogoś "ugodzić strzałą" miłości. Z kolei starsi uczniowie sprawnie odkodowali walentynkowe zagadki oraz sprawdzili swoją wiedzę na temat Saint Valentine's Day  w pełnym emocji i zaskakujących zwrotów akcji quizie Bamboozle, w którym nikt do końca nie może być pewnym wygranej.                                 

Niech ten pełen serdeczności i sympatii  walentynkowy nastrój towarzyszy nam na co dzień :)

                                                                                                                      
Katarzyna Modrzewska-Piesta

 

Klasy 3 A i 2B  wspierają  Wiktorka w walce o zdrowe serduszko

Klasa 3 A podjęła wyzwanie i przyłączyła się do walki o zdrowe serduszko Wiktorka Zawadzkiego. Z wielką radością wykonaliśmy 20 przysiadów i zebrane pieniądze w kwocie 130 zł wpłaciliśmy ja jego leczenie.

Uczniowie klasy 2b zostali nominowani przez wychowawców i uczniów klas 1 do pomocy na rzecz chorego Wiktorka. Dzieci wykonały ćwiczenia pokazując tym samym, że "W zdrowym ciele dobre serduszko".

Wyzwanie zakończyło się wpłatą  233zł do skarbonki "Pompujemy dla Wiktorka".

 Wychowawcy klas 2B i 3A

zobacz film

Klasa 2B

klasa 3A

 

Charytatywny  turniej sportowy

 

 

Tradycją naszej szkoły stał się styczniowy charytatywny turniej sportowy między nauczycielami a uczniami. W poprzednich latach rozgrywane były zawody w siatkówkę i piłkę nożną. W tym roku rywalizowaliśmy w koszykówkę.

31 stycznia na boisku stawił się team nauczycieli:

Grzegorz Kowalczyk

Wojciech Puszkarski

Maciej Matejek

Andrzej Kobyłka

Marcin Kieruczenko

Mariusz Leszczyński

Cezary Woch

 

oraz reprezentacje klas: IV-VIII.

 

Na widowni spotkała się cała szkoła. Wesoło rozbrzmiewała muzyka, o którą zadbali uczniowie SU, dzieci z młodszych klas z pomponami w dłoniach pełniły rolę cheerleaderek. Imprezę poprowadziła pani Bernadetta Iwanejko (z pomocą uczennic z klasy 8, które zagrzewały do dopingu), sędziował zaś pan Zbigniew Wasąg.

Nauczyciele pokazali, że jeszcze nie zapomnieli jak się gra „w kosza”, potrafią się ruszać i nie przegrali żadnego meczu.

 

Celem tegorocznych rozgrywek była pomoc Wiktorkowi Zawadzkiemu, dziecku czekającemu na bardzo drogą operację serca. Uczniowie zebrali do puszek kwotę 1833,59 zł. Samorząd Uczniowski ze swoich funduszy dołożył pozostałą kwotę i na konto fundacji siepomaga.pl trafiła kwota 1850 zł.

 

W akcję włączył się Pan Dyrektor wraz z nauczycielami wychowania fizycznego. Swą grą podjęli  challenge #pompujemydlaWiktorka i pokazali, że „W zdrowym ciele – dobre serduszko”.

 

Dziękujemy wszystkim za dobre serce i trzymamy kciuki za pomyślność małego Wiktorka.

 

SU i opiekunowie

zobacz zdjęcia

 

"W zdrowym ciele - dobre serduszko"

Uczniowie klasy Ia i Ib zostali nominowani przez p. Agnieszkę Skórę do pomocy na rzecz chorego Wiktorka. Uczniowie obu klas wraz z wychowawczyniami p. A. Zgorzałek i p. K. Frydrychowską podjęli wyzwanie. Dzieci wykonały dziesięć przysiadów i nominowały do pomocy klasy II i III. Wyzwanie zakończyło się symboliczną wpłatą do skarbonki "Pompujemy dla Wiktorka". Uzyskana kwota to 405 zł.  

K. F. ,  A.Z

zobacz film

Pamięć łączy pokolenia. Program BohaterON-włącz historię!

W tym roku szkolnym ponownie z inicjatywy p. I. Bieleckiej nasza szkoła przystąpiła do programu BohaterON-włącz historię!

Kampania ta ma na celu uhonorowanie i bezpośrednią pomoc uczestnikom Powstania Warszawskiego, edukację społeczeństwa, a także promocję patriotycznych postaw i historii Polski XX wieku.

Uczniowie klasy VII a i VIII b mieli okazję wziąć udział w projekcie, w ramach lekcji historii, w trakcie których poznali bohaterów i okoliczności wybuchu Powstania Warszawskiego. Od tej edycji, zamiast wykonywania tradycyjnych kartek-laurek, organizatorzy zaproponowali uczniom dokonanie wpisów na działającym od 1 sierpnia portalu www.dumnizpowstańców.pl – wirtualnym miejscu pamięci o Powstańcach i Powstaniu Warszawskim. Wpisy mogły mieć formę słowną, wizualną oraz dźwiękową. - zachęcamy do zapoznania się z wpisami naszych uczniów. Nasza szkoła otrzymała dyplom potwierdzający udział w projekcie. 

    

 

 

KONCERT BOŻONARODZENIOWY 

Dnia 22.12.2022 o godzinie 10:30 w naszej szkole odbył się Koncert Bożonarodzeniowy. Na wydarzenie przybyli zaproszeni goście: Burmistrz Miasta Międzyrzeca Podlaskiego Pan Zbigniew Kot oraz proboszcz parafii pw. Św. Józefa ks. Henryk Skolimowski.

Koncert w swoim wyjątkowym scenariuszu połączył pokolenia społeczności szkolnej, począwszy od przedszkola aż po grono pedagogiczne, oraz zachęcił do podtrzymania pięknej tradycji śpiewu kolęd i pastorałek. Ze swoimi utworami wystąpiły kolejno: przedszkolaki z utworem pt. Zostań Jezu mym braciszkiem, klasy 1-3 z piosenką Jest taki dzień, Chór Szkolny z kolędą Wśród nocnej ciszy, szkolny zespół muzyczny wykonał Mędrcy świata, nauczyciele i pracownicy szkoły z kolędą Przybieżeli do Betlejem. Potem wszyscy uczestnicy koncertu wspólnie zaśpiewali kolędę Cicha noc.

Poszczególne wykonania były przeplatane tekstami z Ewangelii św. Łukasza o narodzeniu Jezusa. Zostały one odczytane przez uczniów klas 6-8, a w rolę postaci ewangelicznych wcielili się uczniowie pochodzący z Ukrainy.

Na koniec koncertu dyrektor szkoły wraz z nauczycielami złożyli życzenia bożonarodzeniowe oraz głos zabrał burmistrz miasta.


Cezary Woch

Maciej Matejek

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z koncertu:

zobacz zdjęcia

 

Projekt ,,Christmas Cards"

W atmosferze nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia uczniowie z klasy 8b, 7a, 6c, 6a i 5b  zrealizowali projekty z języka angielskiego pt. „Christmas Cards” w ramach, których powstały piękne kartki świąteczne wraz z życzeniami po angielsku. Rozwinęły one w uczniach pasję kreatywności oraz wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój. Uczestnicy wykonali je różnymi technikami, stąd też są kartki bardzo klasyczne jak i niezwykle oryginalne i niepowtarzalne. Jedno jest pewne – nasi uczniowie potrafią już napisać życzenia świąteczne w języku angielskim i mogą wysłać je do swoich zagranicznych kuzynów, kolegów czy też koleżanek. 

Katarzyna Pazdan, Sylwia Idzikowska

 

Wigilia w klasie IA

21 grudnia w klasie 1A odbyła się Wigilia. W tym uroczystym dniu, dzieląc się opłatkiem, życzyliśmy sobie dużo zdrowia i spełnienia marzeń. Śpiewaliśmy kolędy i pastorałki, oczywiście nie mogło zabraknąć smakołyków przygotowanych przez rodziców, za co im z całego serca dziękujemy.

A. Zgorzałek

 

Świąteczne spotkanie w klasie 8A

   

21 grudnia to doskonały dzień na organizację klasowego spotkania świątecznego.

Uczniowie klasy 8A spędzili czas  na wspólnym kolędowaniu, opowiadali o tym w jaki sposób świętują we własnych domach. Okazało się, że niegrzeczne dzieci w Polsce w prezencie dostają rózgę, podobnie jest w Ukrainie, a prezenty przynosi Mikołaj lub Gwiazdka w czasie wigilii. Stąd w naszej klasie, też pojawił się Mikołaj  ze swoim pomocnikiem. Otrzymanie prezentu wiązało się tym razem ze świątecznym wyzwaniem. Należało zaśpiewać fragment kolędy, odpowiedzieć na pytanie związane ze świętami.
Prężnie działająca sekcja do zadań specjalnych przygotowała  krzyżówkę świąteczną, quiz tematyczny, dziewczęta upiekły pierniczki i inne słodkości.

Spotkanie upłynęło w  radosnej, przyjaznej  atmosferze.

Życzymy wszystkim spokojnych, radosnych, rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia.

Wychowawca i uczniowie klasy 8A

 Pierwszoklasiści ogladają jasełka przygotowane przez przedszkolaki

Ostatnie dni nauki przed przerwą świąteczną sprzyjają celebrowaniu nadchodzącego Bożego Narodzenia.
We wtorek 20 grudnia uczniowie klasy 1a i 1b mieli przyjemność oglądania jasełek przygotowanych przez dzieci z grupy "Motylki" z Przedszkola Nr 4. Maryję, świętego Józefa oraz małego Jezusa odwiedziły pięknie tańczące Anioły i rozśpiewani pastuszkowie.
W ramach podziękowania pierwszoklasiści wspólnie odśpiewali kolędę "Jest taki dzień".

A. Zgorzałek

 

Wigilia w klasie 8B  

Dnia 20.12.22 roku, odbyła się w klasie 8 B  klasowa wigilia. Tego dnia  cała klasa spotkała się przy jednym stole. Zanim zasiedliśmy do wieczerzy, odmówiliśmy modlitwę przygotowaną przez pana  katechetę Macieja Matejka, a przeczytaną przez ucznia Patryka Sykterza, podzieliliśmy się opłatkiem  i złożyliśmy sobie życzenia świąteczne i noworoczne. W wigilii uczestniczyła również pani Agnieszka Daniluk nauczyciel biologii. Na wszystkich twarzach gościł uśmiech i zadowolenie.

Sylwia Idzikowska 

zobacz zdjęcia

Wigilia klasowa w IVB

19.12.22 odbyło się przedświąteczne spotkanie wigilijne w klasie IV B. Świąteczną atmosferę poczuliśmy dzięki serdecznym życzeniom składanym podczas łamania się opłatkiem oraz wspólnemu kolędowaniu. Rodzice zapewnili mnóstwo smakołyków. Uczniowie stanowczo zadeklarowali, że takie spotkania staną się naszą klasową tradycją. 

Iwona Bielecka

 

Warsztaty bożonarodzeniowe

16 grudnia 2022 roku uczniowie klasy VIa, VIb, VIc wzięli udział w  warsztatach bożonarodzeniowych ,, Christmas is coming” zorganizowanych przez nauczycieli języka angielskiego oraz uczennice klasy VIIa, które przygotowały prezentacje i liczne gry językowe. Celem warsztatów było doskonalenie umiejętności językowych  oraz rozbudzenie w uczniach ciekawości świata i pomysłowości. Zorganizowane warsztaty były oparte na tematyce bożonarodzeniowej i cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów, a nowatorski sposób ich prowadzenia  sprawił, że uczniowie byli  bardziej zaangażowani  w pracę  oraz doskonalenie umiejętność komunikacji w języku angielskim.

Katarzyna Pazdan, Sylwia Idzikowska

zobacz zdjęcia

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

W dniu 14 grudnia 2022r. uczniowie klasy Ia i Ib wraz z nauczycielami po raz pierwszy odwiedzili pomieszczenia biblioteki szkolnej. Podczas spotkania zdobyli informacje o jej funkcji oraz nauczyli się korzystać z księgozbioru. Ponadto rozmawiali z bibliotekarzami o obchodzeniu się z książką i jej poszanowaniu.

Najciekawszym punktem było przybycie do dzieci wróżki z baśniowej krainy. W roli wróżki wystąpiła uczennica kl. Va Nikola Lecyk. Zaproponowała pierwszoklasistom zabawę w zagadki, które dotyczyły bohaterów baśni. Dzieci bez trudu rozpoznały postacie. Po zabawie kandydaci na czytelników złożyli wróżce uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki. Wówczas nauczyciel bibliotekarz, posługując się „Encyklopedią wiedzy dla dzieci”, pasował każdego ucznia na czytelnika. Na pamiątkę ważnego spotkania pierwszoklasiści otrzymali zakładkę do książki oraz słodki upominek. Włączeni w poczet czytelników mogli już wypożyczyć swoją pierwszą książkę w szkolnej bibliotece.

Życzymy im wytrwałości w czytaniu i odkrywaniu literatury. Mamy nadzieję, że będą często nas odwiedzać.

Nauczyciele bibliotekarze

 

Mikołajkowa wycieczka do Warszawy

 

 

7 grudnia rano uczniowie klas szóstych wraz ze swoimi wychowawcami wybrali się  do naszej stolicy. Pierwszym punktem programu była rozgrywki w Laserowym Paintballu – okazuje się, że bieganie z karabinem, który waży 4 kilogramy jest męczące. Uczestnicy zauważyli, że opracowanie odpowiedniej taktyki i współpraca w zespole pomaga zwyciężyć konkurentów. Po obiedzie w Galerii Mokotów wyruszyliśmy do Escape Roomu by rozwiązać zagadki i wydostać się z Piramidy, Celi, Podwodnego Statku czy odnaleźć Magiczny Miecz. Tu również młodzież mogła pokonać trudności tylko dzięki współpracy, logicznemu myśleniu i spostrzegawczości. Wieczorem odwiedziliśmy Królewski Ogród Świateł. W ogrodach Pałacu w Wilanowie obejrzeliśmy piękne iluminacje przedstawiające postacie z legend, mitologii, które fantastycznie prezentowały się na tle barokowej posiadłości króla Jana III Sobieskiego. W tym roku św. Mikołaj zafundował nam taką atrakcję i mamy nadzieję, że za rok również wybierzemy się w równie ciekawą podróż.

 

C. Woch

Mikołajki w klasie III B

Grudzień, to bez wątpienia czas prezentów. Zgodnie z tradycją  6 grudnia 2022 r. w klasie III B odbyły się klasowe Mikołajki. Tego dnia uczniowie wręczyli sobie drobne upominki.  Dzięki ogromnemu zaangażowaniu Trójki Klasowej,ten dzień na pewno na długo pozostanie w ich pamięci. Spotkanie zakończyło się pamiątkowym zdjęciem. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym rodzicom, za przygotowanie tak wspaniałego, wyjątkowego i pełnego atrakcji dnia.

A.Z

zobacz zdjęcia

 

Wizyta Mikołaja w  klasie IA   

6 grudnia to dzień wyczekiwania i radości. W naszej szkole od samego rana wypatrywano odwiedzin Świętego Mikołaja. 

Mikołaj zawitał do naszej klasy w asyście Elfa, który pomagał w rozdawaniu upominków. Atmosfera spotkania była magiczna, a na twarzach wszystkich dzieci zagościł uśmiech.

Dziękujemy! 

Anna Zgorzałek

 

Wyróżnienia dla uczniów klasy IIB w konkursie "Dobry zawód - pewna przyszłość"

  

Uczniowie klasy II B zostali wyróżnieni w powiatowym konkursie plastycznym organizowanym przez Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Białej Podlaskiej pt. "Dobry zawód - pewna przyszłość". Dominika Sidorczuk narysowała krawcową, a Bartosz Szcześniak wykonał pracę przedstawiającą zawód stolarza.

Celem konkursu była popularyzacja zawodów rzemieślniczych oraz rozwijanie zainteresowań artystycznych.

6 grudnia 2022 odbyło się oficjalne podsumowanie konkursu w siedzibie Cechu w Białej Podlaskiej. W konkursie plastycznym wzięło udział ponad 340 uczniów z terenu naszego powiatu, z czego 10 zostało wyróżnionych. Po wręczeniu wszystkich nagród odbyła się prelekcja na temat związków frazeologicznych związanych z zawodami i panel dyskusyjny. Odbył się też dodatkowy konkurs, w którym uczniowie otrzymali słuchawki bezprzewodowe. Na końcu na wszystkich czekał pyszny poczęstunek.

K. Maciejewska

zobacz zdjęcia

XXI OGÓLNOPOLSKA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI “TAK POMAGAM”
 

W dniach 2-3 grudnia 2022 roku (piątek i sobota) Caritas Polska we współpracy z diecezjalnymi Caritas przeprowadził w supermarketach i sieciach handlowych w całej Polsce dwudziestą pierwszą zbiórkę żywności pod hasłem “Tak Pomagam”
Wolontariusze z naszej szkoły ZPO Nr 2 zawsze chętnie brali udział w przedświątecznych zbiórkach żywności. Tak było i w tym roku. W dniach 2-3.12.2022r. młodzież włączyła się w ogólnopolską akcję zbiórki pod patronatem Caritas Diecezji Siedleckiej pt. “Tak Pomagam”    
Zbiórkę przeprowadzono w sklepie Biedronka przy ul. Partyzantów.    
Dziękujemy kierownikowi i pracownikom sklepu za umożliwienie przeprowadzenia zbiórki żywności dla potrzebujących w naszym mieście. Młodzież ze Szkolnego Koła Caritas zebrała pokaźną ilość darów.             
Dziękujemy Darczyńcom za hojność i wrażliwe serce, Zebrane artykuły spożywcze zostały przekazane potrzebującym mieszkańcom z terenu parafii pw. św. Józefa oraz do rodzin uczniów naszej szkoły.
Serdeczne podziękowania składamy na ręce wszystkich Darczyńców. Bardzo dziękujemy wszystkim wolontariuszom za poświęcony wolny czas, a rodzicom za wyrażoną zgodę oraz wszystkim zaangażowanym w tę akcję.

Opiekun SKC
s. Rozalia Anna Kowal
katecheta p. Maciej Matejek

 

Szkolny konkurs recytatorski  klas I – III 

                30 listopada 2022 r. w ZPO Nr 2 odbył się Szkolny konkurs recytatorski dla klas I – III.

Do konkursu przystąpiło 12 uczniów wybranych wcześniej w eliminacjach klasowych.

Jury w składzie:

p. Jolanta Gruszczyńska – przewodnicząca,

p. Katarzyna Kamasa

siostra Anna Kowal

jednogłośnie wybrało zwycięzców:

I miejsce – Jagoda Horbowiec z klasy III B

II miejsce – Paweł Pulik z klasy II B

III miejsce – Adrianna Mieczaj z klasy II A.

Komisja przyznała również wyróżnienia:

- Barbara Bołba z klasy III A

- Antoni Horbaciuk z klasy III B

- Dominika Sidorczuk z klasy II B.

Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni brawami oraz pamiątkowymi dyplomami.

 

Spotkania z policjantem- prelekcje dla uczniów

W dniu 29 listopada 2022 roku w Szkole Podstawowej Nr 2 odbyły się spotkania  dzielnicowego policji młodszego aspiranta Tobiasza Majszaka z Komisariatu Policji w Międzyrzecu Podlaskim z uczniami klas VI, VII i VIII.

 Pan policjant przekazał młodzieży informacje dotyczące szkodliwości  palenia papierosów, e-papierosów, narkotyków jak również konsekwencji prawnych stosowania cyberprzemocy. 

Spotkanie przeprowadzono w ramach realizacji Szkolnego Programu Profilaktyczno-Wychowawczego.

mgr Małgorzata Michalak-psycholog

 

Przegląd Piosenek Patriotycznych 

Pieśni patriotyczne są piękną lekcją polskiej historii, potrafią wzruszyć do łez i obudzić szlachetną część naszej natury. Również dziś, gdy żyjemy w wolnej Rzeczpospolitej Polskiej piosenki rozgrzewają w nas miłość do Ojczyzny.

Dnia 25 listopada 2022 r. w naszej placówce uczniowie klas I - III brali udział w Przeglądzie Piosenek Patriotycznych pod hasłem "Patriotyzm z pieśnią na ustach".

Uroczystość przygotowała p. Barbara Maciejewska, zaś oprawą muzyczną zajął się p. Cezary Woch.

Honorowymi gośćmi byli dyrektor szkoły p. Grzegorz Kowalczyk oraz wicedyrektor p. Dorota Nowosz.

Każda klasa zaprezentowała swoje umiejętności wokalne, śpiewając wybrany utwór o charakterze patriotycznym. Nie szczędzono oklasków kolegom i koleżankom z innych klas.

Na zakończenie głos zabrał dyrektor szkoły p. Grzegorz Kowalczyk kierując do uczniów słowa zachwytu, podziwu i wzruszenia, następnie gratulując gospodarzom klas wręczył pamiątkowe dyplomy.

Uroczystość taka jak ta przypomina, że należy pielęgnować nasze piosenki i pieśni patriotyczne, gdyż są one czasem jedyną mogiłą poległych, bezimiennych żołnierzy.

Barbara Maciejewska

zobacz zdjęcia

Jesienny Konkurs Recytatorski

24 listopada 2022 r. w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie odbył się 26. Jesienny Konkurs Recytatorski. Głównym organizatorem jest Centrum Spotkania Kultur w Lublinie oraz Centrum Kultury w Lublinie. Hasłem tegoroczne edycji była „Współczesność”.

W eliminacjach powiatowych naszą szkołę reprezentowały : Amelia Rysak z klasy VI B i Alicja Chorbowiec z klasy VII A. Amelia Rysak zajęła III miejsce w kategorii uczniów klas IV -VI szkół podstawowych. Recytatorka zaprezentowała wiersz Zbigniewa Herberta „Pan Cogito”.

K. Kamasa

Dyskoteka andrzejkowa 

Za nami kolejna impreza taneczna. 23 listopada Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę andrzejkową. Tym razem zaproponowaliśmy bal przebierańców. Bawiliśmy się przy nowoczesnej muzyce w oryginalnych strojach. Cieszymy się, że młodzież potrafiła się bawić i spojrzeć na siebie z dystansem. Była to dobra forma odpoczynku od nauki i możliwość nawiązania relacji z kolegami
i koleżankami z naszej szkoły. Dziękujemy opiekunom SU i pani Justynie Szczepaniuk za opiekę
i pomoc w organizacji imprezy.

 

Samorząd Uczniowski

Konkurs plastyczny klas I – III  "Ojczyzna widziana oczami dziecka"

Dnia 18 listopada nastąpiło podsumowanie konkursu plastycznego klas I - III "Ojczyzna widziana oczami dziecka", którego organizatorem była pani Barbara Maciejewska.

Jury uwzględniając regulamin konkursu: (zgodność z tematem, właściwy format, różnorodność technik plastycznych, samodzielność, oryginalność, estetykę, walory artystyczne, ciekawe ujęcie tematu) wyłoniło następujących zwycięzców:

I miejsce - Natalia Gawryluk ucz. kl. I B, Robert Rumiński ucz. kl. II A

II miejsce - Wiktoria Świderska ucz. kl. III B, Maciej Mizerski ucz. kl. I B

III miejsce - Oliwia Pruszczak ucz. kl. III B, Hanna Radzikowska ucz. kl. III B

Wyróżnienia:

Bartosz Szcześniak ucz. kl. II B

Daria Bębenek ucz. kl. I A

Laura Kortoniuk ucz. kl. I B

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy. Prace zostały zaprezentowane w galerii plastycznej.

Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie.

Zwycięzcom gratuluję!

BM

zobacz zdjęcia

 

Przedszkolaki w bibliotece szkolnej

W dniu 22 listopada 2022r. wychowawcy sześciolatków z Przedszkola nr 4 przyprowadzili swoich podopiecznych do szkolnej biblioteki.  Dzieci mogły obejrzeć naszą siedzibę oraz znajdujący się w niej księgozbiór.

Dzięki swoim nauczycielom doskonale wiedziały, jak się zachować i do czego służy biblioteka. Zdobyły wiedzę o właściwym obchodzeniu się z książką. W pomieszczeniach biblioteki oglądały rozmieszczenie księgozbioru, a także odwiedziły czytelnię. Zostały im zaprezentowane najstarsze i pożółkłe już pozycje oraz nowości, które chętnie wypożyczają najmłodsi. Na zakończenie wizyty dzieci z zainteresowaniem wysłuchały opowiadania  Jak nasza mama odczarowała wielkoluda z książki Joanny Papuzińskiej „Nasza mama czarodziejka”.

Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, a przedszkolaki obiecały w przyszłości odwiedzać bibliotekę. Zapraszamy i czekamy.

Nauczyciele bibliotekarze

 

 

Dzień Życzliwości
 

 

Dzień Życzliwości to święto obchodzone 21 listopada. Z tej okazji uczniowie klasy 1„a” we współpracy z kolegami i koleżankami z grupy „Pszczółki” z Samorządowego Przedszkola Nr 4 w Międzyrzecu Podlaskim, przygotowali przedstawienie dla najmłodszych przedszkolaków. Dzięki treściom zawartym w wierszach, piosenkach oraz bajce pt.: „Królewna Gburka”, dzieci dowiedziały się, że warto dostrzegać dobro w każdej osobie, a magiczne słowa: dziękuję, przepraszam, proszę, dzień dobry i do widzenia mogą zdziałać cuda.

 

Anna Zgorzałek

zobacz zdjęcia

 

Dar od Miejskiej Biblioteki Publicznej

 

Dzięki współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną, która pozyskała książki
w języku ukraińskim, pochodzący z Ukrainy uczniowie naszej szkoły otrzymali w prezencie po jednym egzemplarzu powieści w rodzimym języku.

Na terenie placówki książki zostały wręczone przez bibliotekarzy.

Był to wzruszający moment nie tylko dla obdarowanych dzieci, ale i dla nauczycieli. Wszak najpiękniejsza jest radość dawania.

Specjalne podziękowania przekazujemy kierownictwu  i pracownikom Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyrzecu Podlaskim, dzięki którym mogliśmy sprawić uczniom przyjemność.

Nauczyciele bibliotekarze

 

Modele komórek - prace uczniów klasy 5a

Uczniowie klasy 5a wykonali bardzo kreatywne i oryginalne modele komórek, zarówno roślinnych jaki zwierzęcych. Technika i materiał  z którego wykonane zostały makiety był dowolny. Prace można obejrzeć w sali 55, zapraszamy.

S.Muszyńska

zobacz zdjęcia

Kiermasz ciast 

Dnia 16.11.2022r w naszej szkole odbył się drugi kiermasz ciast zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. Uczniowie i ich rodzice upiekli przepyszne ciasta różnego rodzaju od tradycyjnych serników i szarlotek po inne wypieki, którymi wszyscy się zachwycali. Oczywiście nie mogło zabraknąć babeczek, wafelków i szyszek. Wszystkie ciasta wyglądały cudownie i tak też smakowały.

Dochód ze sprzedaży ciast po raz kolejny został przeznaczony dla rodziny z Grabowca.

Dziękujemy wszystkim uczniom i Rodzicom za dobre serce i pomoc w zorganizowaniu tej akcji.

Bez Was nic by się nie udało. Dziękujemy tym bardziej, że zawsze możemy na Was liczyć i daje to nadzieję, że są dobrzy ludzie na  świecie i trzeba o Nich mówić . Dziękujemy!!!!!!

Sylwia MazurekKrwawe Dni Międzyrzeca

16 listopada 2022r. odbył się XXVII Marsz -Patrol szlakiem ,,Krwawych Dni Międzyrzeca" Spotkanie patroli szkół i pocztów sztandarowych odbyło się w Parku Potockich następnie nastąpił przemarsz pod Pomnik Bohaterów Miasta, apel poległych, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

Sylwia Idzikowska

Szkolne obchody Święta Niepodległości 

 

Dnia 10 listopada w naszej szkole odbyły się obchody Święta Niepodległości. Na korytarzach pojawiły się stanowiska, przy których uczniowie starszych klas mogli uzyskać informacje o sylwetkach sześciu Ojców Niepodległości, a ich mniejsi koledzy i koleżanki zdobyć wiedzę na temat naszego hymnu – „Mazurka Dąbrowskiego”. W trakcie przerw każdy mógł poznać historyczne ciekawostki,
a za poprawną odpowiedź na zadane pytanie dostać coś słodkiego.

Częścią tego wydarzenia był również konkurs dla przedstawicieli klas 4-8. W trakcie dwóch godzin lekcyjnych wybrane reprezentacje mogły odwiedzać przygotowane przez uczniów klasy ósmej stanowiska i zdobywać informacje potrzebne do wygrania głównej nagrody – bonu na pizzę dla całej klasy. Okazało się, że największą wiedzę na temat Ojców Niepodległości miała 6 „b” – zwycięzcy konkursu.

O godzinie 11:11 cała szkoła spotkała się na hali sportowej, aby wziąć udział w przedsięwzięciu „Szkoła do hymnu”. Wspólnie odśpiewaliśmy „Mazurek Dąbrowskiego”, w czym prowadził nas szkolny chór pod kierownictwem Pana Cezarego Wocha. W trakcie tego spotkania zostały również ogłoszone wyniki konkursu i wręczona nagroda główna.

zobacz zdjęcia

 

Dzień Dyni   

W dniu 7 listopada 2022 miały miejsce obchody Dnia Dyni – Pumpkin Day w naszej szkole.  

Uczniowie klas 1 - 3 uczestniczyli w zajęciach, podczas których poznali bardzo zdrowe i urodziwe warzywo, jakim jest dynia. Kolorem przewodnim był oczywiście pomarańczowy i w te barwy przyszliśmy ubrani. Wielkie wrażenie na uczestnikach zrobiły dekoracje wykonane przez wychowawczynię klasy 2b - p. Katarzynę Maciejewską.

Dzień Dyni  przepełniały zabawy ruchowe, muzyczne, taneczne, quizy, filmy,
a wszystko z dynią w tle. Podczas zajęć uczniowie dowiadywali się, jako rolę pełni dynia w krajach anglojęzycznych. „Święto dyni” pozwoliło nam poznać wielką różnorodność dyń i wzbogaciło naszą wiedzę na jej temat.

Pochwały i gratulacje należą się wszystkim biorącym udział w konkursach. Okazuje się, że kreatywność uczniów nie zna granic. Poza dyniowymi zabawami, uczniowie mogli zrobić sobie zdjęcia w specjalnie przygotowanej na tę okazję foto-budce.

Reasumując, Dynia przysporzyła nam wiele radości i miłych wrażeń. Dziękujemy za zaangażowanie dziewczętom z klasy 7a i 8b oraz pomysłodawczyniom i koordynatorkom projektu – nauczycielkom j. angielskiego: p. Katarzynie Pazdan, P. Sylwii Idzikowskiej oraz p. Katarzynie Modrzewskiej-Piesta.

zobacz zdjęcia

KSIĄŻKI W JĘZYKU UKRAIŃSKIM W BIBLIOTECE  

 

Uczęszczający do naszej szkoły uczniowie z Ukrainy od początku roku szkolnego byli zainteresowani wypożyczeniem książek w rodzimym języku.  Dlatego biblioteka szkolna zwróciła się o pomoc do Fundacji Powszechnego Czytania, która w ramach akcji "Książka chroni" przekazuje książki dla dzieci w języku ukraińskim i języku angielskim. Dzięki otrzymanej darowiźnie placówka wzbogaciła się o 30 pozycji książkowych.

Od teraz wszyscy nasi uczniowie mogą znaleźć coś dla siebie w bibliotece szkolnej.

Zapraszamy do wypożyczania i czytania. Jesteście mile widziani w naszych progach.

                                                                                                                       Nauczyciele bibliotekarze

Czekolady i pocztówki dla żołnierzy

Szkolne Koło Caritas wraz z Samorządem Uczniowskim od 17 października do 28 października zbierało czekolady i pocztówki dla żołnierzy pracujących przy naszej wschodniej granicy. Wszystkim ofiarodawcom dziękujemy.

Organizatorzy SKC i SU

Uczniowie klas 1A i 3A zapalili znicze pod Pomnikiem Bohaterów Miasta

Władysław Broniewski

 

„Zaduszki”

 

W dniu Zaduszek,

W czas jesieni, Odwiedzamy bliskich groby,

Zapalamy zasmuceni

Małe lampki – znak żałoby.

 

Światła cmentarz rozjaśniły,

Że aż łuna bije w dali,

Lecz i takie są mogiły,

Gdzie nikt lampki nie zapali.

 

Dbając o tradycję i pamięć o zmarłych, uczniowie klasy 1„a” i 3„a” wraz z nauczycielkami udali się na Plac Jana Pawła II, gdzie zapalili znicze pod Pomnikiem Bohaterów Miasta. 

„Dwójka pamięta” – uczniowie klasy I  z wizytą na cmentarzu

"Dla tych

którzy odeszli w nieznany świat,

płomień na wietrze

kołysze wiatr."

Listopad to czas, kiedy w sposób szczególny wspominamy tych, których nie ma już z nami. Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielem Krystyną Frydrychowską, postanowili uczcić pamięć o zmarłych poprzez wizytę na cmentarzu. Spacer alejkami cmentarza był dla dzieci głębokim przeżyciem, wprowadził w chwile zadumy oraz wspomnień o bliskich zmarłych. Uczniowie pomodlili się i zapalili znicze na grobach  byłych pracowników naszej szkoły oraz poległych za Ojczyznę.

K. Frydrychowska 

 

 

 

Halloween w 2b 

Cukierek albo psikus! Tym razem zamiast psikusów uczniowie wzięli udział w sportowych rywalizacjach. Dodatkową atrakcją, a zarazem pokazem kreatywności były kostiumy.

zobacz zdjęcia

 

PRZERWA NA CZYTANIE

Nie trzeba udowadniać, że czytanie książek  przekazuje wiedzę, rozwija umiejętności i kształtuje osobowość młodego człowieka.

W trosce o te wartości, współpracując z Biblioteką Pedagogiczną Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim,  biblioteka szkolna ZPO nr 2 w Międzyrzecu Podlaskim przystąpiła do III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie "Przerwa na czytanie".

W  działania włączył się Samorząd Uczniowski. Uczniowie przygotowali plakat promujący akcję i zachęcający do czytania oraz rozpropagowali w klasach inny sposób spędzania czasu podczas przerw.  W dniu 25 października 2022r. od pierwszej przerwy wszyscy sięgnęli po swoje  książki. Zapominalscy mogli wypożyczyć ciekawe pozycje zaprezentowane na wystawce przygotowanej przez bibliotekę.

Dziękujemy uczniom, nauczycielom i innym pracownikom szkoły, którzy włączyli się w bicie rekordu czytania na przerwie.

Do zobaczenia za rok.

zobacz zdjęcia

„Dwójka” w barwach jesieni 

21 października w naszej szkole odbył się dzień jesiennych kolorów. Zabawa polegała na ubraniu się tego dnia w barwy czerwone, żółte lub pomarańczowe. Uczniowie, którzy tego dnia ubrali się w tej stylistyce nie byli pytani. Najlepiej spisali się uczniowie klasy 3b. W nagrodę SU ufundował im słodkie lizaki oraz batony dla dwóch najbardziej „jesiennych” uczniów.

Weronika Lecyk, Cezary Woch

zobacz zdjęcia

Ślubowanie pierwszoklasistów 

Dnia 19  października odbyła się bardzo ważna uroczystość dla wszystkich pierwszoklasistów, czyli Ślubowanie. W tej wyjątkowej chwili nie mogło zabraknąć Dyrekcji, Dyrektora Wydziału Edukacji Kultury i Sportu, Nauczycieli i Rodziców. 

W tym roku do ślubowania przystąpiły dwie klasy, które pod czujnym okiem swoich wychowawczyń: pani Krystyny Frydrychowskiej i pani Anny Zgorzałek zdały egzamin, przygotowany przez ich starszych kolegów. Dzieci zaprezentowały swój talent taneczny, muzyczny, sportowy, a także pochwaliły się swoją nie małą wiedzą. I taka oto w naszej szkole zagościło kolejne pokolenie zdolnych międzyrzeczan, pasowanych na uczniów przez Pana Dyrektora Grzegorza Kowalczyka.

Na pamiątkę tak ważnej chwili dzieci otrzymały pamiątki od swoich wychowawczyń. Dzięki nim na długo zapamiętają dzień, gdy stali się uczniami ZPO 2.

K. Frydrychowska 

zobacz zdjęcia

Wycieczka klas I - III do Ziołowego Zakątka
 

20 października 2020 r. uczniowie klas 1-3 wybrali się na szkolną wycieczkę do Ziołowego Zakątka. Dzieci zwiedziły Podlaski Ogród Ziołowy, poznały właściwości ziół oraz ich zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Uczniowie mieli możliwość samodzielnie wykonać herbatkę ziołową na różne dolegliwości. Punktem, który zdecydowanie najbardziej wszystkim się podobał była wizyta w zagrodzie ze zwierzętami. Panie przewodniczki pokazały dzieciom jak bezpiecznie mogą karmić kozy i baranki tabletkami warzywnymi oraz opowiadały różne ciekawostki na temat życia zwierząt w gospodarstwie. Po obiedzie dzieci miały też okazję pobawić się na drewnianym placu zabaw oraz zrobić zakupy w sklepie ziołowym Dary Natury. To był bardzo miły dzień. Wszyscy wrócili zmęczeni ale bardzo zadowoleni.

E. Chromik

zobacz zdjęcia

Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej   

13 października w Zespole Placówek Oświatowych nr 2 w Międzyrzecu Podlaskim odbyła się akademia z okazji DEN. Uroczystość rozpoczęła Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, która powitała zebranych i w imieniu społeczności uczniowskiej złożyła życzenia wszystkim pracownikom szkoły. Następnie głos zabrał Dyrektor Szkoły pan Grzegorz Kowalczyk. W swoim przemówieniu podziękował nauczycielom za ich wkład pracy w nauczanie i wychowanie dzieci.

Szczególne słowa skierowane zostały do obecnych na uroczystości  emerytowanych nauczycieli, którzy otrzymali okolicznościowe „laurki”.

Ostatnim punktem był skecz „Rzepka”, ale tym razem w wykonaniu nauczycieli, co spotkało się z wielkim aplauzem uczniów.

Mirosława Cholewa, Sylwia Idzikowaska

zobacz zdjęcia

 

Klasy IVB i VB na wycieczce w Siedlcach  

10.10.22 klasy IVB i VB udały się na wycieczkę do Siedlec. Na miejscu uczniowie odwiedzili kino Helios, gdzie obejrzeli film "Chłopiec zza szyby". Następnie wzięli udział w warsztatach kulinarnych "Dzień chłopaka w PRL", podczas których  samodzielnie przygotowali zapiekanki oraz deser. Mieli również okazję kupić "na kartki" wodę z saturatora oraz zapozować do zdjęcia w kultowym aucie tamtych czasów - "maluchu". Zajęcia przeplatane były zabawami i quizami, dzięki temu upłynęły w radosnej atmosferze. 

Iwona Bielecka

zobacz zdjęcia

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Szkoła Podstawowa w Kurowie - Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Dnia 7 października 2022 nasza szkoła po raz trzeci wzięła udział w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia.

Do pisemnego egzaminu z tabliczki przystąpiło 202 uczniów naszej szkoły z klas 2-8, prawie wszystkim udało się go zdać i otrzymać nagrodę w postaci naklejki Ekspert Tabliczki Mnożenia.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. Pozostałych zachęcamy do udziału za rok.

 

Podsumowanie konkursu „Młodość-Trzeźwość” 

Podsumowanie konkursu „Młodość-Trzeźwość ” odbyło się dnia 30 września 2022 roku w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Miedzyrzecu Podlaskim. Tegoroczne hasło konkursu literackiego i plastycznego brzmiało: „Alkohol zabiera nam… ”. Po przywitaniu zebranych gości przez panią Dorotę Jaszczuk- przewodniczącej Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Międzyrzecu Podlaskim nastąpiło uroczyste wręczenie nagród i dyplomów przez pana Zbigniewa Kota Burmistrza Miasta Międzyrzeca Podlaskiego.

Lista uczniów wyróżnionych i nagrodzonych w konkursie:
Zoja Nikończuk kl. 3 b
Antoni Horbaciuk kl. 3 b
Aleksander Deneka kl. 3 b
Amelia Michalak kl. 3 b
Agata Kozak kl. 6 c
Iga Struk kl. 6 c
Iga Kałużna kl. 8 b

Serdecznie gratulujemy nagrodzonym i wyróżnionym uczniom. Życzymy dalszych sukcesów.

Psycholog szkolny

zobacz zdjęcia

Dzień  Chłopaka w  klasie IIIB  

  

Dnia 30 września 2022 roku w klasie III B odbył się Dzień Chłopaka. Dzięki pomysłowości i ogromnemu zaangażowaniu Pań z Rady Rodziców wszyscy chłopcy otrzymali wyjątkowe, ,,bombowe” upominki. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem i zrobieniem pamiątkowej fotografii. Serdecznie dziękujemy za przygotowanie tak wspaniałego, pełnego niespodzianek dnia.

A.Z

 

Dzień Chłopaka w 8A  

Bieżący tydzień obfitował w szkole w wydarzenia związane ze świętowaniem Dnia Chłopaka.

Miłe spotkania, wyjścia na pizzę, wyjazdy integracyjne, drobne upominki i życzenia kierowane do kolegów to klasowe sposoby na świętowania.

30 września męską część społeczności klasy 8A również  spotkała niespodzianka przygotowana przez  koleżanki.

 Dziewczęta przygotowały słodki poczęstunek,  konkursy z nagrodami i oczywiście  upominki. Aby je otrzymać koledzy musieli wykazać się  m.in. sprawnością fizyczną, poczuciem humoru, umiejętnościami  rachunkowymi czy wokalnymi.

Czasu upłynął w miłej i radosnej atmosferze.

Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Chłopaka.

 Dziewczęta i wychowawczyni klasy 8A

Wycieczka do Warszawy

W dniu 29 września 2022 uczniowie klas 7a, 8b i 8c wraz z wychowawcami pojechali na wycieczkę do stolicy. W programie znalazły się bardzo ciekawe miejsca do zwiedzania.

Na początku złożyliśmy wizytę w byłym więzieniu komunistycznej bezpieki –

MUZEUM ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH I WIĘŹNIÓW POLITYCZNYCH PRL.

Muzeum na Rakowieckiej jest przede wszystkim miejscem pamięci popełnionych zbrodni komunistycznych, gdzie zwiedziliśmy autentyczne i historyczne miejsca kaźni, egzekucji oraz cele, w których trzymano bohaterów powojennego podziemia.

Drugim punktem wycieczki było obejrzenie SPEKTAKLU W TEATRZE KAMIENICA PT.”WSZECHMOCNI W SIECI”. Sztuka poruszała  bardzo aktualny problem przemocy w cyberprzestrzeni pokazując konsekwencje, o których powinno się głośno mówić. Podczas spektaklu młodzież była postawiona zarówno w roli ofiary, jak i sprawcy, co skłoniło ją do refleksji.

Ostatnim punktem była zabawa w  GAMP PAINTBALL LASER, gdzie można było znaleźć elementy taktyki, logistyki, psychologii, nie wspominając o bardzo dużej dawce adrenaliny i rywalizacji na polu gry.

Kierownik wycieczki: Katarzyna Pazdan

Opiekunowie: Sylwia Idzikowska, Sylwia Muszyńska

 zobacz zdjęcia

Dyskoteka szkolna z okazji Dnia Chłopaka  

 

W dniu 28.09 z okazji Dnia Chłopaka w naszej szkole odbyła się dyskoteka, zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Pomyśleliśmy o napojach i przekąskach, które uczniowie mogli kupić na stoisku. Za muzykę odpowiadali członkowie SU
a szczególnie: Ola Madyńska i Piotrek Hajczuk. Klasy IV-VIII bawiły się przy ulubionych piosenkach. To wydarzenie pozostanie na długo w naszej pamięci. Dziękujemy opiekunom za pomoc w przygotowaniu dyskoteki, Pani Anecie Konopce
i Panu Mariuszowi Leszczyńskiemu za opiekę oraz koleżankom i kolegom za tak liczne przybycie.

 

Do zobaczenia na naszych kolejnych akcjach

SU

Iga Kałużna

 

“European Day of Languages” Dzień Języków Obcych

26  września  obchodziliśmy w naszej szkole ‘European Day of Languages’ Dzień Języków Obcych. W tym szczególnym dniu chcieliśmy podkreślić znaczenie języków obcych we współczesnym świecie. Klasa VIII b dwujęzyczna przygotowała prezentacje  oraz  przedstawienia  na temat nauki języków obcych. 

Uczniowie mogli przekonać się, że warto przykładać się do nauki języków obcych i poznawać kulturę obcych krajów. Dodatkowo to wydarzenie pozwoliło zachęcić uczniów naszej szkoły do nauki różnych języków europejskich oraz przyczyniło się do rozwoju wiadomości językowych.

Sylwia Idzikowska

zobacz zdjecia

Kiermasz ciast. Akcja charytatywna

Dnia 21.09.2022r w naszej szkole odbył się kiermasz ciast zorganizowany przez Samorząd Uczniowski.  Rodzice i dzieci upiekli bardzo dużo przepysznych ciast i ciasteczek. Różnorodność była tak wielka, że uczniowie nie wiedzieli jakie ciasteczko wybrać.

Dochód ze sprzedaży ciast został przeznaczony dla rodziny z Grabowca, której w wakacje wyniku pożaru spłonęło gospodarstwo.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej akcji:  Dyrekcji, Rodzicom, Nauczycielom i wszystkim uczniom.  Razem możemy bardzo dużo.

Sylwia Mazurek

Spotkanie  uczniów klas pierwszych z policjantem

Dnia 12 września 2022 r. odbyło się spotkanie klas pierwszych z dzielnicowym młodszym aspirantem Tobiaszem Majszakiem. Pan policjant przeprowadził pogadankę z dziećmi o bezpieczeństwie. Przypomniał zasady właściwego poruszania się po drogach, przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego oraz numery telefonów alarmowych. Ponadto nasz gość zwrócił uwagę na unikanie kontaktów z osobami, które są dla dzieci obce i  konieczności zgłaszania tych zdarzeń dorosłym w domu lub w szkole.

         Serdecznie dziękujemy za miłe spotkanie, mamy nadzieję, że przekazane treści na długo zostaną w pamięci naszych uczniów.

Wychowawcy klas 1

 

NARODOWE CZYTANIE - 2022

 

Kolejny raz uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji Narodowe Czytanie . W tym roku mogli posłuchać „Ballad i romansów” A. Mickiewicza      w interpretacji dorosłych lektorów, w gronie których występował dyrektor    ZPO nr 2, pan Grzegorz Kowalczyk. W dniu 5 września, w promieniach jesiennego słońca, na trawce, wśród drzew parku Potockich zasłuchani ósmoklasiści śledzili teksty narodowego poety. Imprezę i piękną jej oprawę przygotowali pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyrzecu Podlaskim.

Na zakończenie chętni uczestnicy spotkania otrzymali pamiątkową pieczęć, umieszczaną na karcie tytułowej czytanego dzieła.

                                                                                                                                           Nauczyciele bibliotekarze

Uczniowie klasy III B w ,,Miasteczku ruchu drogowego”

Dnia 2 września 2022 roku uczniowie klasy III B pod czujnym okiem swojej wychowawczyni, korzystali z ,,Miasteczka ruchu drogowego”, które zawitało do naszej szkoły. Dzieci na początku wysłuchały pogadanki pana policjanta , przypomniały sobie znaczenie znaków umieszczonych przy ,,drodze” i poznały obowiązujące zasady ruchu drogowego. Następnie małymi grupkami zaczęły poruszać się ,,ulicami” miasteczka, zwracając baczną uwagę na sygnalizację świetlną i znajdujące się przy ,,drodze” znaki drogowe. Największą frajdę małym rowerzystom sprawiły opuszczające się zapory przejazdu kolejowego. Takie ćwiczenia praktyczne na pewno przydadzą się uczniom, gdy będą zdawali egzamin na ,,Kartę rowerową”.

A.Z

zobacz zdjęcia

 

Rok szkolny 2021/2022

Uczniowie ZPO2 nad morzem

Wycieczka do Krakowa i Energylandii

Klasy IVa, VIIa i VIIIa na wycieczce wTatrach

Dzień Dziecka w klasie II B

Dzień Dziecka w 3 A

Strażacki Dzień Dziecka klasy 7B

Dzień Patrona

Klasa 5B na Rajdzie Rowerowym "Śladami Powstańców Styczniowych"

Piknik integracyjny klas 7C i 7A w Danówce

Sukces Wiktorii z klasy IIB w  Wiosennych Zawodach Pływackich

Wycieczka do Sandomierza

Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Przystanek Historia

Występ chóru podczas miejskich obchodów 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

"Tydzień Polski" w 2B

"Tydzień Polski" w 3A

Dzień Ziemi. I Przegląd Piosenki Ekologicznej

„Bo pomoc ma MOC!”. Konkurs literacki

"Zwyczaje świąteczne na świecie". Wystawa misyjna

Szkolny Konkurs Recytatorski Uczniów Klas I-III "Recytacja to sztuka żywego słowa"

VI Festiwal Piosenki Obcojęzycznej - zwycięstwo Zofii Prokopiuk

"Tylko w marzeniach człowiek jest naprawdę wolny” – lekcja historii online

Pierwszy Dzień Wiosny w ZPO2

Dzień Celtycki

IV Międzyszkolny Konkurs Ortoepiczny  „Spotkania z Poprawną Polszczyzną”

Saint Patrick's Day - Dzień Świętego Patryka 17.03.2022

Warsztaty kulinarne w 3A

„Zawodowy strzał w 10- wybierz swoją przyszłość”

"Hazard? Nie daj się wciągnąć" – akcja edukacyjna

Dzień Kobiet w klasie VII b

Dzień Kobiet w klasie IIB

Dzień Kobiet w klasie VII „a”

Zbiórka leków dla  Ukrainy

Piramida zdrowego żywienia. Prace uczniów klasy 4A

Bal karnawałowy w I A

Sukces  Oliwii w II Konkursie Kolęd i występ naszego chóru w XXIII Przeglądzie Kolęd

Profilaktyka zdrowia psychicznego - warsztaty dla uczniów ZPO2

Trening Umiejętności Społecznych - zajęcia w klasie 1A

Jasełka

Wigilia klasy 7B

Wigilia klasy 5A

Świąteczne spotkanie w 3A

Sukces Wiktorii z klasy II B w turnieju tanecznym

Pasowanie na czytelnika

Wymiana kartek świątecznych ze szkołami z Zawiercia

"Kartka dla Obrońców Granic"

Konkurs na najciekawsze prace plastyczne z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka 2021

Sukces Wiktorii z klasy II B w zawodach pływackich

Mikołajki w klasie IIB

Mikołajki w klasie I A. Wycieczka do Siedlec

XIX Ogólnopolska zbiórka żywności "Tak!Pomagam."

Spotkanie mikołajkowe klasy  7B

Klasowe inscenizacje II cz. „Dziadów”

Mikołajki w klasie VB

Ginąc pamiętali o nas, żyjąc pamiętajmy o nich. "BohaterON w Twojej szkole 2021"

Szkolny Przegląd Pieśni Patriotycznych

Wycieczka do Warszawy uczniów klas V

Wizyta lekarza weterynarii w klasie IA

"Dzień jesiennych kolorów"

Uczniowie ZPO2 z wizytą na cmentarzu

 3a pamięta o Bohaterach! Udział w projekcie ,,BohaterON w Twojej szkole 2021"

Program edukacyjny "Szkolne Przygody Gangu Swojaków" realizowany w klasie 1A

Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”

Koncert „Muzyczny witraż” z udziałem artystów operowych, chóru szkolnego i innych

"Zawody naszych prodków" - prezentacja prac uczniów klas III

Ślubowanie uczniów klas pierwszych

Wycieczka klas 7b i 8b do Warszawy

 Doradztwo zawodowe. Odwiedziny w zakładzie Wipasz

Dzień Papieski. Występ chóru szkolnego przy pomniku św. Jana Pawła II

Klasa IA na wycieczce do lasu

Podsumowanie konkursu „Młodość-Trzeźwość 2021”

Dzień  Chłopaka w ZPO2

Dzień Chłopaka w 7c

SPRZĄTANIE ŚWIATA 2021

Piknik z klimatem

Uczniowie ZPO nr 2 nad morzem

Wyruszyliśmy autokarem w poniedziałkowy poranek, naszym celem jest Gdańsk. Tu czekał na nas przewodnik, który bardzo ciekawie oprowadza po Europejskim Centrum Solidarności, przybliżając historię powstania Wolnych Związków Zawodowych. Następnie kierujemy się na starówkę z największym w Europie ceglanym Kościołem Mariackim, Fontanną Neptuna, Żurawiem. Nocleg mamy w pensjonacie oddalonym niespełna 500 metrów od plaży, na którą będziemy chodzić przez kolejne dni. Wtorek to dzień podczas którego odwiedziliśmy Hel, podziwiając widoki z latarni morskiej, spacerując po przepięknej plaży oraz przyglądając się fokom podczas karmienia. Środa to rejs statkiem na Westerplatte, symbol wybuchu II wojny światowej. Po południu brzegiem morza udaliśmy się na spacer do Sopotu, gdzie wrażenie na każdym zrobiło najdłuższe nad Morzem Bałtyckim molo. Czwartek spędziliśmy w Gdyni, gdzie poznaliśmy historię „Daru Pomorza”. Chodząc po jego wnętrzach, można się dowiedzieć, jak dawniej wyglądało życie na statku i poczuć się jak jeden z członków załogi. Z kolei w Akwarium Gdyńskim mogliśmy zobaczyć niezwykłe gatunki ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych rejonów świata. Piątkowe przedpołudnie spędzamy na plaży, następnie zmierzamy do ostatniego punktu naszej podróży, zamku krzyżackiego w Malborku. Była to okazja do poznania historii zakonu krzyżackiego i wzniesionej przez niego największej ceglanej twierdzy w Europie. Na wycieczce uczniowie mieli okazję spędzić ze sobą czas oraz bardziej się zintegrować czego na pewno brakowało podczas pandemii i nauki zdalnej.

Opiekunowie: Sylwia Muszyńska, Natalia Kiryluk, Bogusław Torbicz

zobacz zdjęcia

Wycieczka do Krakowa i Energylandii

W dniach 9-10 czerwca odbyła się wycieczka do Krakowa i Energylandii. W wycieczce udział wzięło 47 uczniów klas I - V.  Zwiedziliśmy Wawel, katedrę, podziemia, dzwon Zygmunta oraz sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Drugi dzień poświęciliśmy na super zabawę w Enengyrandii.

M. Stęciwilk

Klasy IVa, VIIa i VIIIa na wycieczce w Tatrach

W dniach 29.05.22 – 03.06.22 pod opieką Bernadety Iwanejko i Marcina Kieruczenko uczniowie klas sportowych: 4a, 7a i 8a wraz z uczniami zaprzyjaźnionej szkoły z Halas wyjechali na wycieczkę w Tatry. 

Wycieczka obfitowała w wiele różnych atrakcji. W niedzielę w drodze do celu wstąpili do dawnej stolicy Polski- Krakowa, który powitał ich piękną pogodą. Zwiedzili podzamcze,  przywitali się z  ziejącym Smokiem Wawelskim, a następnie przespacerowali Plantami, by zobaczyć Wieżę Ratuszową, Sukiennice i Kościół Mariacki. Następnie ruszyli w dalsza drogę, by po zakwaterowaniu się w Ośrodku Groń Placówka odpocząć po trudach podróży w  Termach Bukowina. W poniedziałek uczniowie z przewodnikiem zwiedzali Tatry Zachodnie: Dolinę Kościeliską, Chochołowską i  wyposażeni w kaski i latarki eksplorowali jaskinię Mylną i Smoczą Jamę oraz mieli zajęcia z metaloplastyki, podczas których własnoręcznie wykonywali świeczniki i zabawki kreatywne. We wtorek uczniowie brali udział w górskim spływie pontonowym po Dunajcu wijącym się wzdłuż przepięknego masywu Pienin, by następnie przesiąść się na rowery i widowiskową trasą rowerową Pienińskiego Parku Narodowego pokonali 15 km.  Następnie udali się na zasłużony relaks w Termach Bania. Środa – Dzień Dziecka przyniosła nowe atrakcje: dzieci bawiły się w największym parku rozrywki Energylandii oraz zwiedzały Wadowice  - miejsce urodzin i zamieszkania Jana Pawła II.  W czwartek zaś wjechały kolejką na Gubałówkę, zwiedzali Zakopane, Krupówki i bawili się w największych termach w Polsce termach Chochołowskich. Piątek był czasem powrotu do domu z pięknymi wspomnieniami, nabytymi nowymi umiejętnościami i przyjaźniami.

B. Iwanejko

zobacz zdjęcia

 

Dzień Dziecka w klasie II B  

Dzień Dziecka – to  ulubione święto wszystkich dzieci  na całym świecie. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu rodziców, na pewno na długo pozostanie  on w pamięci wszystkich uczniów klasy II b. Rozpoczął się słodkim poczęstunkiem w klasie. Posileni uczniowie zajęli się konstruowaniem ,,słomkowych” budowli, grami i zabawami z chustą animacyjną. Następnie dzieciaki  wraz opiekunami wybrały się do Pizzerii Da Grasso, gdzie z przyjemnością zjadały pizzę. Międzynarodowy Dzień Dziecka zakończyły harce na placu zabaw. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym rodzicom, za przygotowanie tak wspaniałego,wyjątkowego i pełnego atrakcji dnia.

A.Z

zobacz zdjęcia 

 

 

Dzień Dziecka w 3 A 

Z okazji Dnia Dziecka klasa 3 A wraz z wychowawczynią panią Krystyną Frydrychowską i panem Andrzejem Kobyłką udała się na piknik do zabytkowej piwnicy plebanii parafii Świętego Mikołaja. Dzieci skorzystały z gościnności Księdza Dziekana Józefa Brzozowskiego. Był to dzień pełen sportowych atrakcji, okraszony odrobiną historii. Dzięki Rodzicom trzecioklasistów nie zabrakło również smacznego poczęstunku. Wszyscy bawili się świetnie, co chyba najlepiej oddają zrobionego tego dnia zdjęcia

zobacz zdjęcia

 

Strażacki Dzień Dziecka klasy 7B 

1.06.22r klasa 7b uczestniczyła w Strażackim Dniu Dziecka, który miał miejsce na międzyrzeckich jeziorkach Z oferty OSP  skorzystali również uczniowie innych klas naszej szkoły. Strażacy przygotowali wiele atrakcji takich jak  symulator dachowania , ognisko z kiełbaskami,  pchli targ oraz pokaz sprzętu strażackiego. Nad atrakcjami czuwała również młodzież  z OSP ,,Stołpno” a wśród nich uczniowie klasy 7b i 7a. Najwięcej emocji wzbudziły warsztaty pierwszej pomocy!

Sylwia Idzikowska

zobacz zdjęcia

 

Dzień Patrona    

„Prus to… my?”

 

19 maja, dokładnie w 110. rocznicę śmierci Bolesława Prusa, w naszej szkole odbył się apel z okazji Dnia Patrona. Uczniowie przygotowani pod kierunkiem Marzanny Szabaciuk i Marcina Kieruczenki zaprezentowali program artystyczny pod tytułem „Prus to… my?”, w którym udowodnili, że społeczność naszej szkoły naśladuje swojego patrona w wielu aspektach. Prus bowiem to nie tylko pisarz, dziennikarz i felietonista, ale także miłośnik astronomii, roweru i wszystkiego, co można nazwać zdrowym stylem życia. Nasi uczniowie mogli także zaprezentować swoje zainteresowania i umiejętności, takie jak jazda na rowerze czy gra w piłkę nożną, a przedstawicielki szkolnego koła Caritas udowodniły, że tak jak nasz patron angażują się w działalność społeczną i charytatywną. Publiczność dowiedziała się także, jak poprawnie myć ręce i przygotowywać zdrowe posiłki, gdyż Bolesław Prus poświęcał dużo uwagi sprawom higieny i zdrowia.

 

Dzień Patrona był również okazją do wręczenia nagród i pochwał uczniom biorącym udział w konkursach i aktywnie działających na rzecz szkoły oraz zaprezentowania sukcesów sportowych.

 

Uroczystość uświetnił występ chóru szkolnego pod kierunkiem Cezarego Wocha.

 

M. Szabaciuk

zobacz zdjęcia

KLASA 5B NA RAJDZIE ROWEROWYM "Śladami Powstańców Styczniowych" – 18.05.2022 r.

 

XIV Rajd Rowerowy "Śladami Powstańców Styczniowych" rozpoczął się przy pomniku upamiętniającym powstańców, zlokalizowanym przy Szpitalu Powiatowym w Międzyrzecu Podlaskim. Następnie uczestnicy rowerowego rajdu udali się  w kierunku Utrówki, przez Rudniki, Dołhę i Żerocin, gdzie znajdują się Krzyże-Pomniki poświęcone Powstaniu Styczniowemu.

Po podsumowaniu rajdu, wręczeniu dyplomów i podziękowań przez Wójta Gminy Międzyrzec Podlaski Krzysztofa Adamowicza na wszystkich uczestników czekało ognisko i kiełbaski. Dopisała nam wspaniała pogoda i świetne humory. Była to dla nas wspaniała lekcja historii i przyrody w plenerze.

Bogusław Torbicz

zobacz zdjęcia

Piknik integracyjny w Danówce 

18 maja klasa 7c i 7a uczestniczyły w wycieczce do Danówki. Pogoda dopisała więc przewidziane punkty pikniku zostały zrealizowane. Było pieczenie kiełbasek, gry i zabawy na świeżym powietrzu oraz  korzystanie z miejscowego placu zabaw. Polecamy to miejsce  latem jak i zimą na niezapomniane kuligi. 

S.Muszyńska

zobacz zdjęcia

SUKCES WIKTORII Z KLASY II B W   WIOSENNYCH ZAWODACH PŁYWACKICH

Dnia 12 maja 2022 r. w MOSiR odbyły się Wiosenne Zawody Pływackie podczas, których uczennica klasy II B Wiktoria Świderska zajęła I miejsce na dystansie 25 m stylem klasycznym. Tego dnia,  na  tym samym dystansie odbyły się również zawody stylem grzbietowym, w których  nasza młoda pływaczka zdobyła III miejsce. Serdecznie gratulujemy  i  życzymy dalszych sukcesów.

A.Z

Wycieczka do Sandomierza

10 maja 2022 roku wybraliśmy się na wycieczkę autokarową do Sandomierza.

Pierwszym punktem programu było spotkanie z przewodnikiem  i zwiedzanie Sandomierza śladami Ojca Mateusza - stare miasto, dziedziniec zamkowy  oraz podziemia.

Po wyjściu z podziemi udaliśmy się na Rynek. Podziwialiśmy piękne renesansowe kamieniczki oraz renesansowy ratusz. Charakterystycznym elementem pięknej budowli jest herb miasta i zegar słoneczny.

Kolejnym obiektem, który zwiedzaliśmy była brama opatowska i wejście na taras widokowy 6 pięter do góry po schodach oraz przejście uchem  igielnym.

Wiele emocji wzbudził spacer sandomierskim Wąwozem  - Wąwóz Królowej Jadwigi czaruje swoim pięknem i zarazem ogromem. Jest też mniejszy wąwóz,  staromiejski. Pierwszy z nich został wyżłobiony przez wodę w skale lessowej i mierzy niespełna pół kilometra długości, a jego ściany sięgają nawet do piętnastu metrów wysokości.

Nasza grupa miała okazję obejrzeć plan zdjęciowy i nagranie kolejnego odcinka słynnego serialu pt.,,Ojciec Mateusz” Nie zabrakło również zdjęć z aktorem  Arturem Żmijewskim .

Ostatnim punktem wycieczki był rejs statkiem po Wiśle na trasie Sandomierz - Sandomierz

To był naprawdę udany dzień i mam nadzieję, że wspólnie z uczniami zwiedzimy niejedno miasto .

Sylwia Idzikowska

zobacz zdjęcia

 

Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W tym roku szkolnym obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyły się w naszej szkole w  nietypowy sposób. Klasy I – III uczestniczyły w Tygodniu Polski, zaś 04.05.2022r. reprezentanci klas IV – VIII wzięli udział w tematycznej  grze terenowej . Uczestnicy musieli rozwiązać różne łamigłówki o tematyce historycznej, zdobywając potwierdzenie wykonania zadania od łączników odpowiadających za sześć stanowisk rozmieszczonych na terenie szkoły i boiska szkolnego. Uczniowie odpowiadali na pytania związane z okolicznościami uchwalenia konstytucji oraz układali puzzle stanowiące reprodukcję obrazu Jana Matejki. Skanowali kody QR odsyłające ich do pieśni trzeciomajowych i wspólnie śpiewali te pieśni.  Odmieniali przez przypadki słowo “konstytucja”. Musieli również wykazać się umiejętnością szybkiego liczenia, podając  ile lat w momencie uchwalania ustawy zasadniczej miał król Stanisław August Poniatowski. Na zakończenie podawali argumenty przemawiające za tym, że Polska do wspaniały kraj. Zabawa  upłynęła w miłej, serdecznej atmosferze. Na dowód ukończenia wyzwania, drużyny otrzymywały pieczątkę z napisem “Wiwat 3 Maj!”. Na lekcje wracali zmęczeni, ale dumni i uśmiechnięci.

Iwona Bielecka

Sylwia Idzikowska

zobacz zdjęcia

 

Przystanek Historia

Wzorem roku ubiegłego uczniowie klas VII B I VIII B uczestniczyli w lekcjach historii online , przeprowadzonych przez pana Adama Padlewskiego w ramach akcji Instytutu Pamięci Narodowej “Przystanek Historia” . Klasa VII B słuchała o wydarzeniach związanych z 11 listopada 1918 roku i odzyskaniem niepodległości. Uczniowie zostali zapoznani z etapami walki o niepodległości, przedstawiono im sylwetki “Ojców Niepodległości” oraz scharakteryzowano etapy walk o granice II RP. Temat zajęć przeprowadzonych dla VIII B to “Nie masz cwaniaka nad dziecko z trzepaka – lata 80te  w Polsce, czyli jeden dzień z dzieciństwa Waszych rodziców”. Pan Adam Padlewski w ciekawy  i zabawny sposób opowiedział o życiu codziennym dzieci  i  młodzieży u schyłku PRL, okresie w którym osiedlowy trzepak był centrum życia towarzyskiego. Uczniowie mieli okazje zobaczyć archiwalne zdjęcia oraz wczuć się w atmosferę charakterystyczną dla dzieciństwa ich rodziców.

Serdecznie dziękujemy za przeprowadzone lekcje.

Iwona Bielecka

  Występ chóru podczas miejskich obchodów 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
 

3 maja uczniowie naszej szkoły wystąpili jako Młodzieżowy Chór Miasta przy pomniku Bohaterów Miasta. Wystąpili obok orkiestry dętej  z Łukowa oraz dzieci z Ukrainy. Cieszymy się z możliwości prezentacji naszych opracowań pieśni i piosenek patriotycznych podczas tak ważnej uroczystości.

Cezary Woch

 

 

TYDZIEŃ POLSKI W KLASIE II B 

W dniach 25- 29 kwietnia 2022r. w klasie II B odbył się ,,TYDZIEŃ POLSKI”. Rozpoczęło go uroczyste wysłuchanie i odśpiewanie Hymnu Państwowego, po którym uczniowie wykonali prace plastyczne na temat: ,,Za co kocham Polskę?”.

 Następnie odbyły się zajęcia podczas, których dzieci prezentowały swoją wiedzę na temat tradycyjnych, polskich potraw. Skromne, szkolne warunki uniemożliwiły jednak przygotowanie najprostszej z nich. Kolejnym zadaniem do wykonania było odszukanie swojej miejscowości na mapie i dowiedzenie się z jakimi krajami graniczy Polska, a podsumowaniem było napisanie kilku zdań na temat ,,Kogo możemy nazwać patriotą?”.

Uczniowie przeczytali również kilka wierszy polskich poetów, a trzy zostały wyrecytowane przez dzieci przygotowujące się do konkursów recytatorskich. Podczas realizacji kolejnego zadania, wszyscy starali się pozyskać ciekawe informacje na temat zwierząt zamieszkujących w Polsce. Ostatnim punktem ,,TYGODNIA POLSKIEGO”, było obejrzenie polskiej bajki.

 Dzieci z pasją i zaangażowaniem wykonały wszystkie zadania, co uwieczniają pamiątkowe zdjęcia. ,,TYDZIEŃ POLSKI” dostarczył  wielu ciekawych  informacji i był świetną zabawą dla wszystkich uczniów klasy II B.  

A.Z

zobacz zdjęcia

 

"Tydzień Polski" w 3A 

Z okazji patriotycznych świąt majowych, zorganizowany został ,,Tydzień Polski". Z wielkim zaangażowaniem klasa 3 a wzięła w nim udział. Dzieci wykonały wszystkie zaplanowane zadania. Uczniowie m.in wykonywali rysunki, utrwalali znajomość mapy, czy też rozmawiali o patriotyzmie. Był to bardzo owocny i pouczający tydzień.

Krystyna Frydrychowska 

zobacz zdjęcia

Dzień Ziemi. I Przegląd Piosenki Ekologicznej  

Tegoroczny Dzień Ziemi został w sposób szczególny uczczony w Zespole Placówek Oświatowych Nr 2.

28 kwietnia Cezary Woch i Krystyna Frydrychowska zorganizowali I Przegląd Piosenki Ekologicznej. Wzięli w nim udział utalentowani uczniowie klas I-VIII. Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie spotkali się na sali gimnastycznej, aby podziękować planecie za to, że jest dla nas wszystkich domem. Została również złożona obietnica, że wszyscy będą się o nią troszczyć i dbać. Bo przecież Ziemię mamy tylko jedną, a człowiek i przyroda to jeden świat. 

Krystyn Frydrychowska

zobacz zdjęcia

 

Bo pomoc ma MOC!”. Konkurs literacki 

Pod takim hasłem odbył się szkolny konkurs literacki na opowiadanie o bohaterze, który wykazuje się postawą szlachetności i bezinteresownej pomocy wobec obcokrajowców przybywających do Polski    w obliczu wojny w Ukrainie. Uczestnikami konkursu byli uczniowie klas VI-VIII. Laureatami zostali:

miejsce: Maja Pazdan z kl. VIII „b”, która do swojego opowiadania dołączyła własnoręcznie wykonaną ilustrację,

miejsce: Oliwia Woch z kl. VIII „b”,

miejsce: Martyna Rusek z kl. VI „a”.

Laureatki zostały nagrodzone ocenami cząstkowymi z języka polskiego oraz pozytywnymi wpisami do dziennika, a podczas uroczystości Dnia Patrona otrzymają drobne upominki ufundowane przez Radę Rodziców.

Serdecznie gratulujemy.

                                                                  Nauczyciele poloniści

 

"Zwyczaje świąteczne na świecie". Wystawa misyjna

W dniu 11 kwietnia dzieci należące do Koła Misyjnego i Caritasu przygotowały wystawę "Zwyczaje świąteczne na świecie" dla uczniów z klas 1 - 3 i Przedszkola Samorządowego nr 4. Wystawa miała na celu ukazanie przeżywania Świąt Wielkanocnych przez ich rówieśników na różnych kontynentach. Dzieci zwiedzały na siedmiu stoiskach kraje: Francję, Polskę, Niemcy, Japonię, USA, Maltę i Szwecję. Przy każdym stoisku dla zwiedzających były przygotowane niespodzianki (np. koszyczek pełen czekoladowych pisanek, tekturowa pisanka napełniona cukierkami i zajączki z origami) oraz konkursy z nagrodami. Odbył się konkurs na najładniejszy kapelusz wielkanocny, rzucanie pisanek do koszyczka, turlanie pisanki, noszenie pisanek na łyżce, losowanie pisanek i szukanie ukrytych czekoladowych jajeczek. 

Dziękujemy naszym Sponsorom dzięki, którym mogliśmy zakupić nagrody. Dziękujemy Ks. Proboszczowi parafii św. Józefa, Państwu Gdaczyńskim, Państwu Horbowiec i Państwu Kubik.

Oliwia Hamulczyk kl. 4B

  zobacz zdjęcia

 

Szkolny Konkurs Recytatorski Uczniów Klas I-III
"Recytacja to sztuka żywego słowa"

Dnia 7 kwietnia 2022 roku odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski Uczniów Klas I-III "Recytacja to sztuka żywego słowa". W konkursie wzięło udział 11 uczestników, wyłonionych podczas eliminacji klasowych. Uczniowie recytowali przygotowane wcześniej wiersze polskich poetów. Jury oceniało: dobór repertuaru, interpretację, znajomość tekstu, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny.

Zwycięzcami zostali:

 Adrianna Mieczaj, uczennica klasy I A

 Dominika Sidorczuk, uczennica klasy I B

 Antoni Horbaciuk, uczeń klasy II B

Laureaci oraz wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Zwycięzcy będą reprezentowali naszą szkołę w 41. Małym Konkursie Recytatorskim, który odbędzie się w Miejskim Ośrodku Kultury.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratuluję i życzę dalszych sukcesów.

Barbara Maciejewska

zobacz zdjęcia

Sukces  wokalny uczennicy klasy 8B dwujęzycznej!

         Dnia 8 kwietnia w międzyrzeckim Liceum Ogólnokształcącym odbyła  się VI  edycja Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej, w której  wzięły udział dwie uczennice naszej szkoły : Zofia Prokopiuk i Oliwia Woch ( obie z klasy 8B dwujęzycznej).  Utalentowane wokalnie dziewczęta miały okazję stanąć w szranki z równie utalentowanymi przedstawicielkami ZPO3, szkół podstawowych z Rzeczycy, Tuliłowa i Rogoźnicy. Jury w składzie : p. Ewa Łańcut-Nestoruk (Szkoła Muzyczna I stopnia), p. Andrzej Zygmunt (wicedyrektor L.O.), p. Agnieszka Nurska (n-l L.O.), p. Tomasz Makaruk (n-l L.O.), Maria Kossak ( przewodnicząca S.U. ) miało bardzo trudne zadanie, gdyż poziom zaprezentowany przez  uczestników był bardzo wysoki. Ostatecznie po długich obradach wyłoniono zwycięzcę - Zofię Prokopiuk, która podbiła serca publiczności i jury  brawurowym wykonaniem  piosenki "Shoop shoop song" z repertuaru Cher.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

K.Modrzewska-Piesta

C.Woch

 

 

“TYLKO W MARZENIACH CZŁOWIEK JEST NAPRAWDĘ WOLNY” – lekcja historii online

28 marca uczniowie dwujęzycznej klasy VIII B podczas lekcji historii uczestniczyli w warsztatach online przeprowadzonych przez panią Monikę Sobczak - pracownicę Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach.  Tematyka zajęć dotyczyła historii jeńców przebywających w obozach jenieckich i obozach zagłady w czasie II wojny światowej. Ich celem było zapoznanie uczniów z realiami obozowymi oraz stanem emocjonalnym osób, których wolność została drastycznie ograniczona.  Warsztaty obejmowały również zapoznanie z postrzeganiem idei wolnośći przez różne szkoły filozoficzne oraz dyskusję nad znaczeniem tej wartości w historii i czasach współczesnych.

Serdecznie dziękujemy pracownikom Muzeum!

Iwona Bielecka

 

Pierwszy Dzień Wiosny w ZPO2

Nasza szkoła wzięła udział w zabawie ,,Dzień bez plecaka", która polegała na przynoszeniu przez uczniów zamienników plecaków takich jak np. wózki na zakupy lub koszyki. Uczniowie bardzo się zaangażowali i wykazali kreatywnością. Była to świetna zabawa odciągająca myśli od wagarowania. Wiosna rozpoczęta taką akcją na pewno pozostanie na długo w naszej pamięci.

W imieniu Samorządu Uczniowskiego dziękujemy uczniom naszej szkoła za udział w tej akcji. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć najciekawszych „zamienników” plecaków szkolnych.

Maja Pazdan, Zofia Prokupiuk

zobacz zdjęcia

 

Dzień Celtycki

Dnia 18.03.22 uczniowie klasy 7b uczestniczyli w Celtic Day – dzień Celtycki on-line. Celtic Day przygotowany został z myślą o tych, którzy pragną poszerzać swoją wiedzę na temat historii, języka i kultury Irlandii oraz Walii. Program tegorocznej edycji zawierał cztery prelekcje (w języku polskim i angielskim) oraz warsztaty języka irlandzkiego i walijskiego. Przygotowany  przez  Katedrę Filologii Celtyckiej we współpracy z Ambasadą Irlandii.

Sylwia Idzikowska

 

 

IV Międzyszkolny Konkurs Ortoepiczny      

Spotkania z Poprawną Polszczyzną”     

17 marca dwadzieścioro uczniów z klas: VIII „a”, VIII „b” i VII „b” wzięło udział w IV Międzyszkolnym Konkursie Ortoepicznym „Spotkania z Poprawną Polszczyzną” zorganizowanym przez Zespół Szkół w Krasnobrodzie. Patronatem honorowym objęli go Burmistrz Krasnobrodu Kazimierz Misztal oraz Dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych KUL dr hab. Dariusz Skórczewski.

Zadania konkursowe dotyczyły zasad poprawnej polszczyzny: reguł słowotwórstwa, fleksji, składni, frazeologii, ortografii, interpunkcji i stylistyki, oraz użycia wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych funkcjonujących w języku polskim.

Konkurs ma charakter dwuetapowy. Po przeprowadzeniu etapu szkolnego komisja składająca się z polonistek naszej szkoły sprawdziła prace, a następnie przesłała do organizatora prace uczniów z najwyższymi wynikami. Osiągnęli je: Weronika Lecyk – kl. VII „b”, Iga Kałużna – kl. VII „b”, Urszula Jakubiuk – kl. VIII „b”, Maja Pazdan – kl. VIII „b”, Aleksandra Madyńska – kl. VII „b”, Michał Mazurek – kl. VIII „b” i Kamil Mikiciuk – kl. VIII „b”. Opiekę nad uczniami sprawowały: p. Jolanta Gruszczyńska i p. Marzanna Szabaciuk.

4 kwietnia na stronie internetowej organizatora zostaną opublikowane nazwiska uczniów, którzy zakwalifikowani zostaną do etapu finałowego, który odbędzie się 22 kwietnia. Trzymamy kciuki, aby w tym gronie znaleźli się nasi uczniowie!

                                                                              Marzanna Szabaciuk

 

Saint Patrick's Day - Dzień Świętego Patryka 17.03.2022

         Nasza "Dwójka" zielona z zewnątrz zazieleniła się też od środka. A wszystko to za sprawą obchodów Dnia Świętego Patryka- patrona Irlandii. Szlak zielonych koniczynek, pięknie przygotowany przez SU pod kierunkiem p. Cezarego Wocha, prowadził do sali 36 gdzie na najmłodszych uczniów czekał psotny Leprechaun z wieloma atrakcyjnymi zabawami takimi jak poszukiwanie złotych monet, dorysowywanie z zasłoniętymi oczami  brody skrzatowi czy nauka jig dance- tańca irlandzkiego. Uczestnicy naszych warsztatów otrzymali też solidną porcję wiedzy o tym radosnym święcie a następnie  mieli okazję sprawdzić się w quizie tematycznym i zdobyć nagrody- niespodzianki. Aktywny, chętny udział w zabawach i quizie, uśmiechy naszych najmłodszych uczniów były najlepszą nagrodą dla uczniów klasy 8B dwujęzycznej, która te warsztaty przygotowała i wspaniale poprowadziła.

Katarzyna Modrzewska-Piesta

zobacz zdjęcia

Warsztaty kulinarne w 3A 

Dnia 15 marca uczniowie klasy 3A wraz z wychowawczynią panią Krystyną Frydrychowską, udali się warsztaty kulinarne do pizzerii Da Grasso. Dzieci wykonały własny włoski przysmak, który został upieczony i zjedzony, przez małych kucharzy. W nagrodę za bardzo dobrze wykonaną pracę, trzecioklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy i puzzle. Wszyscy zgodnie przyznają, że z wielką chęcią powtórzyli by tą kulinarną przygodę. Kto wie, może się uda?

Krystyna Frydrychowska

zobacz zdjęcia

„Zawodowy strzał w 10- wybierz swoją przyszłość”

15-16 marca klasy ósme uczestniczyły w spotkaniu online pod hasłem „Zawodowy strzał w 10- wybierz swoją przyszłość”. Dotyczyło ono dalszego kierunku kształcenia. Zasadniczą część   stanowiły prezentacje filmowe przygotowane przez szkoły ponadpodstawowe kształcące w zakresie szkolnictwa zawodowego w różnych branżach, funkcjonujące na terenie powiatu bialskiego, radzyńskiego i parczewskiego oraz miasta Biała Podlaska. Dzięki temu uczniowie mogli poznać  poszczególne placówki oraz specyfikę kształcenia w określonych zawodach.

S.Muszyńska

 

"Hazard? Nie daj się wciągnąć" – akcja edukacyjna

Postać wskazująca na napis Hazard? Nie daj się wciągnąć. Akcja edukacyjna KAS

11marca 2022 roku uczniowie naszej szkoły z klas VI-VIII wzięli udział w III edycji akcji edukacyjnej pt: „Hazard? Nie daj się wciągnąć”. Spotkanie przeprowadzili: starszy aspirant Katarzyna Woźniak, starszy rachmistrz Mariusz Wasilczuk oraz główny specjalista Ireneusz Sawtyruk.

Cele akcji to zwrócenie uwagi na ryzyko związane z rozpowszechnianiem gier online z elementami hazardu i typowych gier hazardowych wśród dzieci i młodzieży oraz zwrócenie uwagi na problemy, które wynikają z nadmiernego korzystania z gier (uzależnienie, problemy finansowe, wyizolowanie społeczne).

Podczas spotkania prowadzący omówili przygotowaną prezentację multimedialną dotyczącą hazardu, przeprowadzili  test „ Sprawdź, czy uprawiałeś hazard” oraz zapoznali uczniów z animacją „Hazard? Nie, daj się wciągnąć”. Nawiązali kontakt z uczniami poprzez zadawanie licznych pytań, burzy mózgów oraz dyskusji.

Dziękujemy serdecznie zaproszonym gościom za przeprowadzenie akcji w naszej szkole.

Akcja edukacyjna Krajowej Administracji Skarbowej organizowana jest pod patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki.

Animacja edukacyjna z 3. edycji akcji

https://youtu.be/0_Eobtz8Z04

Małgorzata Michalak- koordynator akcji w szkole

 

 

Dzień Kobiet w klasie VII b 

8 marca to dzień o którym nie wypada zapomnieć. Pamiętali o nim również chłopcy z klasy VII b, którzy złożyli swoim koleżankom  życzenia oraz wręczyli   tulipany. Dziewczynki były nimi zachwycone! Jak się okazało, nie był to koniec niespodzianek w tym dniu – przygotowano poczęstunek pizze. To był naprawdę wspaniały dzień, który na długo pozostanie w naszej pamięci.

Sylwia Idzikowska

 

 

Dzień  Kobiet w klasie II B  

Dnia 8 marca 2022 r. w klasie IIB odbyły się klasowe obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią, wyglądały one nieco inaczej niż zwykle. Dziewczynki z rąk kolegów otrzymały wspaniałe prezenty, a wszystkim  chłopcom wręczone zostały słodkie upominki. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu Trójki Klasowej, dzień na pewno na długo pozostanie w ich pamięci. Spotkanie zakończyło się pamiątkowym zdjęciem. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym rodzicom, za przygotowanie tak wspaniałego, wyjątkowego i pełnego atrakcji dnia.

A.Złoch

Zobacz zdjęcia

 

 

Dzień Kobiet w klasie VII „a”

 

Chłopcy z klasy VII „a” z okazji Dnia Kobiet wręczyli prezenty swoim koleżankom oraz wychowawczyni, a także złożyli im życzenia. Miłą niespodzianką był również słodki poczęstunek, który przyczynił się do nawiązania bliższych relacji oraz integracji klasy.

 

       M. Szabaciuk

 

Zbiórka leków dla  Ukrainy 

Wszyscy jesteśmy poruszeni do głębi doniesieniami o dramatycznych wydarzeniach w Ukrainie rozgrywających się w ostatnich dniach.  Społeczność naszej szkoły nie pozostała obojętna na ogrom cierpienia uchodźców oraz walczących o niepodległość obywateli ukraińskich. Uczniowie wraz z rodzicami oraz nauczyciele z wielkim zaangażowaniem włączyli się w miejską zbiórkę leków przeprowadzoną w dniach 1 - 2 marca dzięki pomocy członków Szkolnego Koła Caritas. Podczas akcji zebrano siedem pudeł lekarstw oraz środków opatrunkowych, takich jak: bandaże, gaziki czy plastry, które zostaną przekazane walczącej Ukrainie.

Dyrekcja oraz Grono Pedagogiczne serdecznie dziękują za pomoc wszystkim Uczniom oraz ich Rodzicom, którzy włączyli się w zbiórkę.

 

Piramida zdrowego żywienia. Prace uczniów klasy 4A

Klasa 4A w ramach programu „Trzymaj formę” na lekcji przyrody wykonała piramidę zdrowego żywienia. Praca polegała na wycięciu z gazetek reklamowych odpowiednich produktów i umieszczeniu ich na właściwych  szczeblach . Uczniowie nie zapomnieli o podstawie piramidy , którą stanowi aktywność fizyczna. 

S.Muszyńska

BAL KARNAWAŁOWY W I A  

„Kiedy zima za oknami, karnawału idzie czas…

Włóż kapelusz albo maskę i przebranie sobie spraw –

Przy muzyce teraz właśnie na całego wciąż się baw!”

W klasie I A w tym roku szkolnym bal karnawałowy przybrał formę zabawy klasowej. Niemniej jednak przez kilka dni z niecierpliwością czekaliśmy na to wydarzenie. Uczniowie już od samego rana byli bardzo podekscytowani. Wspólnie z wychowawcami udekorowali salę. Kolorowe dekoracje i skoczna muzyka wprowadziły dzieci w radosny nastrój i zachęciły do tańca. W atmosferze pełnej życzliwości świetnie się bawiliśmy.

Danuta Korolczuk

zobacz zdjęcia

 

Sukces w II Konkursie Kolęd i występ naszego chóru w XXIII Przeglądzie Kolęd

Nasza uczennica zdobyła I miejsce w Konkursie Kolęd organizowanym przez Miejski Ośrodek Kultury. Film z nagranym wykonaniem przez Oliwii Woch pastorałki „Bambino jazzu” zdobył uznanie jurorów. Nagranie można zobaczyć na profilu MOK na Facebooku:

https://www.facebook.com/mokmiedzyrzec/videos/242986084683434

 

Pod poniższymi linkami możecie też posłuchać i zobaczyć występy naszego chóru wysłanymi na Przegląd Kolęd:

https://www.facebook.com/mokmiedzyrzec/videos/3042561999392039

https://www.facebook.com/mokmiedzyrzec/videos/1527331240964577

https://www.facebook.com/mokmiedzyrzec/videos/411379220735994

 

Profilaktyka zdrowia psychicznego

We wszystkich klasach I-VIII zostały przeprowadzone warsztaty dotyczące „Profilaktyki zdrowia psychicznego”. Podczas zajęć uczniowie zostali zapoznani z zagadnieniami dotyczącymi emocji ,radzenia sobie z nimi (w szczególności radzenie sobie ze stresem), jak również rozwijaniem relacji interpersonalnych oraz budowaniem odporności psychicznej.

Uczniowie z zaciekawieniem słuchali poszczególnych tematów, dzielili się swoimi doświadczeniami oraz aktywnie brali udział w ćwiczeniach.

Małgorzata Michalak- psycholog szkolny

 

 

Trening Umiejętności Społecznych 

W naszej szkole w klasie I „a” został przeprowadzony Trening Umiejętności Społecznych.
Uczniowie wzięli udział w 10 lekcjach. Podczas zajęć rozwijaliśmy umiejętności społeczne m.in.: rozpoznawanie uczuć, wyrażanie emocji, dostrzeganie swoich mocnych stron, rozpoznawanie różnic i podobieństw między ludźmi, zwiększanie poczucia własnej wartości, skuteczne porozumiewanie się, rozwiązywanie problemów i podejmowane decyzji. Omawialiśmy tematy dotyczące m.in. emocji , uczuć, asertywności, samooceny, poczucia własnej wartości, radzenia z agresją oraz jak rozwiązywać problemy. Uczniowie podczas zajęć byli bardzo aktywni, chętni do współpracy jak również z zaangażowaniem wykonywali ćwiczenia i zadania.

Mam nadzieję, że zdobyte podczas zajęć umiejętności dzieci wykorzystają w życiu szkolnym jak również osobistym.

Małgorzata Michalak- psycholog szkolny

 

Jasełka

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia uczniowie z klasy 3b przygotowali "Jasełka Polonijne" pod opieką wychowawczyni p. Izabeli Nowik, p. Natalii Kiryluk i s. Zenobii. 

https://youtu.be/xe_20gWmBh4 (jasełka)

Do uświetnienia radosnego przeżywania czasu świątecznego przyczynili się również uczniowie naszej szkoły z różnych klas nagrywając kolędy w swoich domach.

Kolędy:

https://youtu.be/W3iF1MpnT4g 

https://youtu.be/H7KdY2gZTx8 

https://youtu.be/Xa8QXcECDmY 

https://youtu.be/Oz_7tdy8ISw 

https://youtu.be/GmkBknx7C6c 

https://youtu.be/2WszuL3GeYA

 

Wigilia klasy 7B  

Dnia 17 grudnia w klasie 7B odbyła się  wigilia klasowa,  podczas której kultywowane były tradycje bożonarodzeniowe.

To niezwykłe  wigilijne spotkanie  rozpoczęliśmy odczytaniem fragmentu Pisma Świętego  o Narodzeniu Chrystusa przez ucznia Patryka Sykterza. W pięknie udekorowanej sali nie mogło zabraknąć pysznych potraw wigilijnych i wspólnego kolędowania. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej i świątecznej atmosferze.

Sylwia Idzikowska

zobacz zdjęcia

Wigilia klasy 5a 

17 grudnia po lekcjach klasa 5a spotkała się w swojej sali by wspólnie spędzić przedświąteczny czas. Uczniowie przypomnieli sobie tradycje świąteczne:

- czytanie fragmentu Pisma Świętego o narodzeniu Jezusa,

- łamanie się opłatkiem,

- śpiewanie kolęd.

Stół zastawiony był smakołykami wigilijnymi. Skosztowaliśmy barszczyk czerwony z krokietami, smażoną rybę, racuchy z jabłkami, kluski z makiem, babeczki i inne słodkości. Przyszedł czas na wspólne zabawy. Dekorowaliśmy pierniki i graliśmy w kalambury. Myślami byliśmy z uczniami, którzy nie mogli być tego dnia w szkole.

         Sądzę, że takie spotkanie pozwoliło lepiej zintegrować naszą klasę i kultywować zwyczaje naszych przodków.

Cezary Woch

zobacz zdjęcia

 

Świąteczne spotkanie  w 3A

W ostatnim dniu nauki stacjonarnej, uczniowie klasy 3a wraz z wychowawczynią Krystyną Frydrychowską spotkali się, aby w szczególny sposób uczcić zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. Dzieci śpiewały kolędy i piosenki świąteczne, wykonywały dekoracje na choinkę i składały sobie życzenia. Było radośnie, kolorowo i uroczyście. A płynące tego dnia życzenia, przekujemy wszystkim, którzy odwiedzają stronę naszej szkoły. Radosnych, zdrowych świat z nadzieją na dobrą przyszłość! 

Krystyną Frydrychowską

 

SUKCES WIKTORII Z KLASY II B W TURNIEJU TANECZNYM

 

Uczennica klasy II B Wiktoria Świderska, to dziewczynka wszechstronnie uzdolniona. Wśród  jej wielu pasji oprócz rysowania i pływania jest też taniec. Dnia 18 grudnia 2021 r. na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Rzeczycy, odbył się Zimowy Konkurs SOLO MOVE MI, w którym  nasza młoda tancerka zdobyła I miejsce. Serdecznie gratulujemy  i  życzymy dalszych sukcesów tanecznych.

A.Z

Pasowanie na czytelnika

Dnia 15 grudnia 2021 roku w bibliotece szkolnej odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych. Celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania.

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Pierwszoklasiści zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek oraz prośbami książki.

Uczniowie uroczyście przyrzekli, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Następnie każde z dzieci po raz pierwszy wypożyczyło książkę do domu. Ponadto każdy  uczeń z klasy pierwszej otrzymał na powitanie książkę pt.: ,,Pierwsze abecadło” oraz piękny dyplom i zakładkę do książki. Te książki  nasza szkoła otrzymała od Instytutu Książki w ramach kampanii ,,Mała książka – wielki człowiek”. Strategicznym celem tego projektu jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci  w różnych grupach wiekowych.

Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.

Nauczyciel bibliotekarz: Elżbieta Oleksiuk

zobacz zdjęcia

Wymiana kartek świątecznych ze szkołami z Zawiercia

Uczniowie klas siódmych i ósmych naszej szkoły wymienili się własnoręcznie przygotowanymi kartkami świątecznymi w języku rosyjskim ze swoimi rówieśnikami z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Zawierciu oraz trochę starszymi kolegami z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Zawierciu.  Pomogło to utrwalić słownictwo związane z Bożym Narodzeniem oraz wprowadziło świąteczną atmosferę na lekcje języka rosyjskiego.

Iwona Bielecka

zobacz kartki świąteczne

"Kartka dla Obrońców Granic"

Samorząd Uczniowski włączył się w akcję "Kartka dla Obrońców Granic". Uczniowie okazali wsparcie dla  Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Straży Granicznej i policjantów, którzy pełnią swoją służbę w niebezpiecznych warunkach, niejednokrotnie wystawieni na zagrożenie życia i zdrowia w czasie wojny hybrydowej na granicy Białorusi i Polski.

Cieszy fakt, że do akcji włączyła się duże grono uczniów z klas I-III.

Mamy nadzieję, że nasze kartki przekazane służbom mundurowym sprawią choć odrobinę radości w tym trudnym czasie.

Cezary Woch

 

Konkurs na najciekawsze prace plastyczne z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka 2021

Nasza szkoła przystąpiła do konkursu na najciekawsze prace plastyczne z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka 2021.

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka to święto szczególne, pełne dziecięcej radości i zabawy, które pełni też inną ważną rolę. Podczas związanych z tym dniem zajęć należy informować dzieci i młodzież o tym, jakie prawa im przysługują oraz do kogo mogą się zwrócić, jeśli są łamane. Warto podkreślać także istotną rolę dorosłych - mamy i taty, babci i dziadka, ale też nauczycieli, pedagogów oraz Rzecznika Praw Dziecka - którzy powinni stać na straży tych praw, respektować je i podejmować działania mające na celu ich ochronę.

Z szesnastu prac jury wybrało jedną pracę z kategorii młodszej i trzy z kategorii starszej (V-VIII). Jury obradowało w składzie: p. Dorota Domańska i p. Cezary Woch. Wszystkie prace zostały wywieszone na tablicy w sali 48. Zapraszamy do obejrzenia galerii prac.

Czekamy na rozstrzygnięcie etapu ogólnopolskiego (10 stycznia 2022r.)

                        Cezary Woch

zobacz wyróżnione prace

 

SUKCES WIKTORII Z KLASY II B W ZAWODACH PŁYWACKICH

    

Dnia 9 grudnia 2021 r. w MOSiR odbyły się Mikołajkowe Zawody Pływackie podczas, których uczennica klasy II B Wiktoria Świderska na dystansie 25 m stylem grzbietowym zajęła III miejsce. Tego dnia,  na  tym samym dystansie odbyły się również zawody stylem klasyczny, w którym  nasza młoda pływaczka zdobyła IV miejsce i stylem dowolnym, w którym wywalczyła V miejsce. Serdecznie gratulujemy  i  życzymy dalszych sukcesów.

A.Z

MIKOŁAJKI w klasie II B  

Dnia 6 grudnia w klasie IIB odbyły się klasowe Mikołajki. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią, wyglądały one nieco inaczej niż zwykle. Niestety ze względów bezpieczeństwa nie było wizyty Św. Mikołaja. Dzieci postanowiły jednak uczcić ten wyjątkowy dla nich dzień, kolorowymi strojami i ,,mikołajkowymi” nakryciami głowy. Wszyscy otrzymali wspaniałe prezenty.  Dzięki ogromnemu zaangażowaniu Trójki Klasowej, na pewno na długo pozostanie w ich pamięci. Spotkanie zakończyło się pamiątkowym zdjęciem. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym rodzicom, za przygotowanie tak wspaniałego, wyjątkowego i pełnego atrakcji dnia.

Anna Złoch

 

MIKOŁAJKI W KLASIE 1 A

Wycieczka do Siedlec

Grudzień to jeden z bardziej urokliwych miesięcy w roku, o czym przekonali się 6 grudnia uczniowie klasy pierwszej „a”.

W tym dniu udali się na wycieczkę do Siedlec. W Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego obejrzeli spektakl pt. „W krainie Śpiochów”, dzięki któremu poczuliśmy magię zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Następnie udali się do Muzeum Regionalnego, gdzie  wzbogacili wiedzę na temat funkcjonowania muzeum i  pracy muzealnika. Na zakończenie czekała na nich wspaniała zabawa w JumpOut Parku Trampolin. Było tam mnóstwo atrakcji takich jak trampolina sportowa, baseny z gąbkami, ścianki wspinaczkowe, ścieżki akrobatyczne i wiele innych.

Okazało się, że to jednak nie koniec atrakcji. Gdy autokar podjechał pod szkołę, wybuchła radosna wrzawa, radość pomieszana z niedowierzeniem. Na schodach szkoły czekał uśmiechnięty Mikołaj z workiem pełnym prezentów.

Dziękujemy Mikołajowi i Elfom, którzy sprawili, że na twarzach dzieci gościł uśmiech i radość.

Danuta Korolczuk

zobacz zdjecia

XIX Ogólnopolska zbiórka żywności "Tak!Pomagam."

Uczniowie z naszego Szkolnego Koła Caritas zaangażowali się w XIX Ogólnopolskiej Zbiórce Żywności w dniach 3 i 4 grudnia.
Zebrana żywność została dostarczona do osób samotnych na terenie naszego miasta.

S. Zenobia

Spotkanie mikołajkowe klasy  7B  

Grudzień to miesiąc prezentów i radosnych niespodzianek, a pierwszą okazją do obdarowywania bliskich są oczywiście mikołajki. W odróżnieniu od uroczystej Gwiazdki, mikołajkowe święto zwykle celebruje się znacznie skromniej, stawiając na symboliczne prezenty. Z tej okazji klasa 7b dnia 3 grudnia wybrała się na spotkanie mikołajkowe do pizzerii Dolce Vita wraz z opiekunem Kamilem Kornilukiem. Na spotkaniu nie zabrakło uśmiechów i najważniejszej postaci Świętego Mikołaja – który stwierdził, że wszyscy uczniowie klasy 7b zasłużyli na prezenty w tym roku.

Sylwia Idzikowska

 

Klasowe inscenizacje II cz. „Dziadów”  

Uczniowie klas VII A, VIII A, VIII B oraz VIII C w ramach zajęć rozwijających kreatywność przygotowali klasowe inscenizacje utworu Adama Mickiewicza „Dziady cz. II”. Dla uczniów klasy VII była to możliwość utrwalenia omówionej lektury, a dla klas VIII świetna powtórka przed egzaminem ósmoklasisty. W ubiegłym roku szkolnym ze względu na nauczanie zdalne uczniowie nie mieli takiej możliwości.

Podczas przygotowania inscenizacji można było zauważyć pomysłowość i zaangażowanie większości uczniów. Nawet ci, którzy nie zdecydowali się wystąpić, pomagali kolegom i koleżankom w przygotowaniu kostiumów oraz przynieśli rekwizyty.

Taka niezwykła lekcja z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci.

Marzanna Szabaciuk

zobacz zdjecia

 

Mikołajki w klasie V B

 

Grudzień to bez wątpienia czas prezentów. Zgodnie z tradycją 6 grudnia miały miejsce Mikołajki klasowe. Właśnie tego dnia uczniowie klasy V B wręczyli sobie drobne podarki, spędzając przy tym czas w miłej, świątecznej atmosferze.

BT 

 

Ginąc pamiętali o nas, żyjąc pamiętajmy o nich

,,BohaterON w Twojej szkole 2021"

Nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską kampanię mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. W klasie VII B oraz VIIIB zostały przeprowadzone lekcje na podstawie scenariuszy oraz pakietów edukacyjnych opracowanych przez organizatorów kampanii. Uczniowie przygotowali również kartki dla powstańców oraz prezentacje dotyczące powstania. Temat powstania warszawskiego bardzo zainteresował naszą młodzież, podczas lekcji wszyscy pracowali z ogromnym zaangażowaniem.

Iwona Bielecka

zobacz zdjęcia

 

Szkolny Przegląd Pieśni Patriotycznych

Dnia 25 listopada 2021 roku klasy I-III wzięły udział w Szkolnym Przeglądzie Pieśni Patriotycznych.

Uczniowie każdej z klas zaprezentowali, przygotowane wcześniej, pieśni patriotyczne lub żołnierskie. Odświętnym strojem występujący, podkreślili podniosły charakter tej uroczystości. Na zakończenie każda klasa otrzymała z rąk pani dyrektor pamiątkowe dyplomy.

I.Nowik

zobacz zdjecia

Wycieczka do Warszawy

W środę 24 listopada odbyła się wycieczka do Warszawy pod opieką panów Torbicza i Wocha. Na początku tej cudownej przygody odwiedziliśmy park trampolin Hangar 646. Było tam bardzo fajnie m.in. skakaliśmy na ogromną powietrzną poduchę, wspinaliśmy się na ściance wspinaczkowej. Kolejnym celem był Dom Zagadek. Podzieliliśmy się na grupy i po wylosowaniu pokoju zostaliśmy w nim zamknięci. Nasza grupa wylosowała pokój o nazwie Polana. Okazało się, że był to jeden z ciekawszych pokoi, w którym celem było odnalezienie skradzionego serca lasu. Musieliśmy włożyć wiele wysiłku, aby je odnaleźć i umieścić w miejscu, z którego zostało skradzione. Po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia przy choince przed Zamkiem Królewskim udaliśmy się na obiad. Składał się on z domowego rosołu i kotleta z frytkami. Był naprawdę smaczny.  Kolejnym punktem wycieczki było Centrum Nauki Kopernik, w którym mogliśmy samodzielnie przeprowadzać doświadczenia.  Na koniec coś, na co wszyscy czekali, czyli McDonald ’s . Po nim, niestety musieliśmy wracać do domu. Była to najlepsza wycieczka na świecie!    

Iga Struk i Maciej Matejek z klasy V C 

zobacz zdjęcia

 

WIZYTA LEKARZA WETERYNARII 

Dnia 16 listopada w klasie pierwszej „a” gościł pan Jakub Małek – lekarz weterynarii.

Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób zostaje się lekarzem weterynarii oraz obejrzeli wybrane narzędzia, jakimi posługuje się weterynarz w swojej pracy. Poznali różne ciekawostki na temat zwierząt, które tak samo jak człowiek chorują, cierpią i potrzebują z naszej strony opieki i troski.

Dowiedzieli się również, że miejscem pracy weterynarza jest nie tylko przychodnia dla zwierząt, ale również ferma, stadnina, ogród zoologiczny czy nawet placówka zajmująca się badaniem produktów pochodzenia zwierzęcego. Dzieci miały okazję sprawdzić to na kartonikach z mlekiem.

Uczniowie brali aktywny udział w spotkaniu. Nie było końca opowiadaniom o zwierzętach. Zasypywały pana  weterynarza pytaniami oraz opowieściami o swoich pupilach. Całe spotkanie przebiegło w miłej atmosferze.

Serdecznie dziękujemy Panu Jakubowi Małkowi za wizytę w naszej klasie i dostarczenie nam tylu ciekawych informacji.

Danuta Korolczuk

 

 

 "Dzień jesiennych kolorów" 

Jesień to pora roku, z którą kojarzą się nam mieniące się barwami liście, owoce i warzywa, a zwłaszcza pomarańczowe dynie. Samorząd Uczniowski postanowił zachęcić uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w "Dniu jesiennych kolorów". Preferowane były ubrania w kolorach żółtym i pomarańczowym. Zachętą do udziału było zwolnienie z niezapowiedzianych kartkówek i odpowiedzi ustnych.

BT

Dwójka pamięta! Uczniowie ZPO2 z wizytą na cmentarzu

Listopad to czas, kiedy w sposób szczególny wspominamy tych, których nie ma już z nami. Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielem Krystyną Frydrychowską, postanowili uczcić pamięć o zmarłych poprzez wizytę na cmentarzu. Spacer alejkami cmentarza był dla dzieci głębokim przeżyciem, wprowadził w chwile zadumy oraz wspomnień o bliskich zmarłych. Uczniowie pomodlili się i zapalili znicze na grobach  byłych pracowników naszej szkoły oraz poległych za Ojczyznę.

Przyjmij modlitwę tę prostą; o Panie!
Błogi spoczynek w wiecznym spokoju,
Uczyń dla wszystkich zmarłych od wieków.”

Krystyna Frydrychowska

 

3a pamięta o Bohaterach! 

Klasa 3 a wraz z wychowawczynią Krystyną Frydrychowską wzięła udział w akcji ,,BohaterON w Twojej szkole 2021". Ma ona na celu promowanie wśród najmłodszych historii XX wieku oraz upamiętnienie uczestników Powstania Warszawskiego . Trzecioklasiści wzięli udział w serii zajęć mówiących o patriotyzmie, walce o Ojczyznę, a także historii Polski z okresu II wojny światowej. Podsumowaniem akcji było wykonanie kartek z życzeniami, które dzieci wysłały do żyjących Powstańców Warszawskich.

Krystyna Frydrychowska 
 

SZKOLNY GANG SWOJAKÓW

 Klasa I „a” przystąpiła do programu edukacyjnego „Szkolne Przygody Gangu Swojaków” zorganizowanego przez Jeronimo Martins Polska S.A., właściciel sieci sklepów Biedronka.

Program ma na celu pokazać dzieciom piękno polskiej przyrody oraz odkryć przed nimi sekrety otaczającego ich środowiska. Również zachęcić dzieci do wyjścia z domu, by w dobie mediów i Internetu oderwać ich wzrok od ekranu komputerów, telefonów i telewizorów.

Uczniowie klasy I „a” w ramach programu:

- obejrzeli prezentację „Poznajemy gatunki zwierząt w Polsce zagrożone wyginięciem” oraz animacje i podcasty ze strony organizatora konkursu,

- wzięli udział w wycieczce do leśniczówki Żerocin,  

- zapoznali się z bohaterami książki „Gang Swojaków. O tym, że pomoc ma moc” i „Gang Swojków. O tym, że przyjaźń ma moc” autorstwa  Renaty Piątkowkskiej.

- wykonali ciekawe rysunki i  prace plastyczne.

Dzięki podjętym działaniom uczniowie poznali piękno polskiej przyrody oraz rozwinęli umiejętności życia w bliskości z naturą i w zgodzie z nią.

D. Korolczuk

Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”

         Szkoła Podstawowa nr 2 im. Bolesława Prusa w Międzyrzecu Podlaskim uczestniczyła w  II Międzynarodowej Edycji VI Ogólnopolskiej Akcji „Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”.

         29 października 2021 roku książki zagościły na szkolnych korytarzach. Tego dnia podczas przerw uczniowie czytali swoje ulubione pozycje przyniesione z domu. Zapominalscy mieli możliwość wypożyczenia książki w bibliotece.

         Akcji prowadzonej w naszej placówce patronował Pan dyrektor Grzegorz Kowalczyk. Do udziału w przedsięwzięciu zachęcali: nauczyciel bibliotekarz, grono pedagogiczne oraz Samorząd Uczniowski, który wydarzenie rozpropagował i zorganizował.

Nowy sposób na spędzanie czasu wolnego podczas przerwy spotkał się dużym zainteresowaniem, ponieważ około 290  uczniów między lekcjami skupiło się na lekturze książek.

zobacz zdjęcia

 

Koncert „Muzyczny witraż” z udziałem artystów operowych, chóru szkolnego i innych.

  Parafia pw. Św. Józefa obchodziła setną rocznicę swego istnienia. Jednym z elementów obchodów tej ważnej uroczystości był koncert muzyczny. Autorką scenariusza, prowadzącą oraz jedną z wokalistek była Joanna Zaniewicz (absolwentka naszej szkoły). Obok niej wystąpili:

-      dr Joanna Stefańska Matraszek – sopran, wieloletnia solistka Warszawskiej Opery Kameralnej, pedagog

-      Robert Szpręgiel – baryton – solista Polskiej Opery Kameralnej 
oraz zespół muzyczny:

-      Janusz Tylman – kierownictwo muzyczne i fortepian

-      Wojciech Malina Kowalewski – instrumenty perkusyjne i bas

-      Tadeusz Melon – skrzypce

Do udziału został również zaproszony nasz chór szkolny oraz schola z Żabiec i chór parafialny „Oremus”.

Dla naszych chórzystów była to niesamowita chwila, by móc obcować z artystami najwyższych lotów i wystąpić w tak szacownym gronie. Cieszą słowa uznania, które otrzymaliśmy z ust artystów i uczestników koncertu. Motywują nas do dalszych prób, zgłębiania tajników śpiewu, techniki estradowej i obycia scenicznego.

Cezary Woch

Zdjęcia ze strony radiobiper.info

 

Zawody naszych przodków

Klasy IIIA i IIIB  uczestniczyły w zajęciach dotyczących zapomnianych zawodów naszych babć i dziadków. Wychowawczynie obu klas zajmująco i atrakcyjnie opowiedziały o tych profesjach swoim uczniom. Po zakończonej lekcji zadaniem trzecioklasistów było narysowanie jednego z zapomnianych zawodów , który najbardziej ich zaciekawił. W każdej pracy widać było duże starania jednak najciekawsze  posłużyły do stworzenia prezentacji, do obejrzenia której serdecznie  zachęcamy.

S.Muszyńska

 Zobacz prezentację 

 

Uroczyście ŚLUBUJEMY!

Dnia 20 października 2021 roku w naszej szkole odbyła się wspaniała uroczystość – ślubowanie i pasowanie uczniów klas pierwszych.

W uroczystości wzięli udział: dyrekcja szkoły, Sekretarz Miasta pani Elżbieta Dedelis, przewodnicząca Rady Rodziców pani Katarzyna Korolczuk, wychowawczynie klas pierwszych, uczniowie i ich rodzice.

Odświętnie ubrani pierwszoklasiści z radością w sercach i z przejęciem zaprezentowali przygotowane wiersze i zaśpiewali piosenki.

Po prezentacji uczniów nastąpiła ceremonia ślubowania. Przyrzeczenie złożone na sztandar szkoły oficjalnie przypieczętowało przynależność uczniów do naszej społeczności. Następnie pan dyrektor Grzegorz Kowalczyk olbrzymim ołówkiem dokonał pasowania uczniów. Każdy z pierwszoklasistów na pamiątkę tego wydarzenia otrzymał akt pasowania na ucznia oraz odznakę.  Pani sekretarz Elżbieta Dedelis wręczyła każdej klasie prezent (magnetyczny zestaw „Obieg wody w przyrodzie”). 

Na zakończenie zadowoleni uczniowie pozowali do wspólnej fotografii.

Ten dzień z pewnością na długo pozostanie w miłych wspomnieniach wszystkich pierwszoklasistów.

Życzymy wszystkim uczniom klas pierwszych powodzenia i miłych chwil spędzonych w szkole.

Danuta Korolczuk

zobacz zdjęcia

Wycieczka klas 7b i 8b do Warszawy    

Dnia 19 października odbyła się długo wyczekiwana wycieczka do Warszawy. Uczniowie mieli okazję poczuć się jak uczestnik gry komputerowej i sprawdzić swój refleks i celność biorąc udział w laserowym paintballu .

 Kolejnym, nieco spokojniejszym , ale równie atrakcyjnym  punktem wycieczki była sztuka pt: ,,Kopciuszek” w teatrze Capitol. Historia choć znana wszystkim od dzieciństwa zaskoczyła atrakcyjnością i uniwersalnym w każdym czasie przekazie.

Ostatnim punktem programu była wystawa pod tytułem Kosmiczna Odyseja, która w niezwykle przystępny sposób przybliżyła uczniom historię podboju kosmosu. Duża ilość autentycznych eksponatów z misji kosmicznych wzbudziła żywe zainteresowanie tematem.

Wyjazd można zdecydowanie uznać za udany. Mamy nadzieję , iż ponownie odwiedzimy to wspaniałe miasto.

Katarzyna Modrzewska – Piesta, Sylwia Idzikowska

zobacz zdjęcia

Doradztwo zawodowe. Odwiedziny w zakładzie Wipasz

W ramach zajęć z doradztwa zawodowego 13.10.2021r.  klasa 7C  odwiedziła zakład produkcyjny Wipasz. Jest to największy polski producent pasz. Rocznie produkuje ponad milion ton pasz dla drobiu , trzody chlewnej i bydła. Zatrudnia ponad 3 tysiące pracowników. Jeden z nich  oprowadził nas po placu zakładu , pokazał wytwórnię od wewnątrz. Omówił w skrócie jak wygląda proces  produkcji pasz jednocześnie odpowiadając na pytania uczniów. Największe zainteresowanie wzbudziły ogromne silosy  na paszę mogące pomieścić nawet kilkanaście ton produktu.

W drodze powrotnej całkiem przypadkowo spotkaliśmy strażaków z „Ochotniczej Straży Pożarnej Stołpno”, którzy przygotowywali się do ćwiczeń. Wykorzystaliśmy tą okazję aby również porozmawiać o zawodzie strażaka.

S.Muszyńska

zobacz zdjęcia

Dzień Papieski. Występ chóru szkolnego przy pomniku św. Jana Pawła II

W związku z XXI Dniem Papieskim 10 października 2021 roku nasz chór szkolny dał krótki koncert przed pomnikiem Jana Pawła II. Wykonaliśmy pięć różnorodnych pieśni związanych z postacią tego wybitnego Polaka:

-       „Pieśń dla Jana Pawła II”,

-       „Słowiański Papież”,

-       „Moje miasto Wadowice”,

-       „Bo nie zastąpi Ciebie nikt”,

-       „Barka”.

Dziękujemy Parafii pw. św. Józefa i siostrze Zenobii za zaproszenie nas na ten występ.

 Cezary Woch

 

WYCIECZKA  DO  LASU 

Dnia 7 października 2021 roku klasa 1”a” wybrała się na wycieczkę do lasu. W leśniczówce Żerocin spotkaliśmy się z leśnikami, którzy zapoznali nas ze swoim ubiorem i pracą. Potem udaliśmy się na spacer do lasu i szkółki leśnej. W trakcie spaceru poznawaliśmy roślinność, tropy i ślady żyjących tam zwierząt oraz wsłuchiwaliśmy się w odgłosy przyrody. Dowiedzieliśmy się również o zwierzętach chronionych żyjących w naszych lasach. Po powrocie do leśniczówki wesoło bawiliśmy się i piekliśmy kiełbaski.

Był to dzień pełen wrażeń. W pięknym leśnym otoczeniu wspaniale odpoczęliśmy i poznaliśmy wiele tajników przyrody.

Danuta Korolczuk

 Zobacz zdjęcia

 

Podsumowanie konkursu „Młodość-Trzeźwość 2021
 

W dniu 5 października 2021 roku w sali konferencyjnej Urzędu Miasta odbyło się podsumowanie konkursu „Młodość- Trzeźwość” oraz uroczyste wręczenie nagród.

Tegoroczne hasło konkursu brzmiało: „ Uzależnienia w czasie pandemii”.
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w dwóch konkurencjach: plastycznej
i literackiej.

Celem konkursu było promowanie zdrowego i trzeźwego stylu życia wśród dzieci i młodzieży oraz ukazanie pozytywnych wartości, którymi należy kierować się w życiu, szczególnie w czasie pandemii. Spotkanie rozpoczęła pani Dorota Jaszczuk  przewodnicząca Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Międzyrzecu Podlaskim. Przewodnicząca podziękowała i pogratulowała wszystkim uczniom i ich rodzicom za udział w konkursie a nagrody i dyplomy wręczył Zastępca Burmistrza Miasta Pan Paweł Łysańczuk. 

Z naszej szkoły zostali nagrodzeni i wyróżnieni następujący uczniowie:

Kategoria literacka:
Klasy I-III
I miejsce- Aleksander Deneka kl. II b

Kategoria plastyczna:
Klasy I-III
III miejsce-Amelia Michalak kl. II b
Wyróżnienie- Anna Kozak kl. II b

Klasy IV-VIII
I miejsce- Natalia Wieliczko kl. V c
Wyróżnienie-Oliwia Wieliczko kl. VIII b

Serdecznie gratulujemy uczniom!
Dziękujemy wszystkim uczniom i ich rodzicom za udział w tegorocznej edycji konkursu.

zobacz zdjęcia

 

Dzień  Chłopaka w ZPO2

Samorząd Uczniowski chcąc uatrakcyjnić święto chłopaków w naszej szkole zaproponował konkurs pod hasłem DZIEŃ CHŁOPAKA - DNIEM KRAWATA LUB MUCHY. Został przygotowany plakat promujący to wydarzenie, a wszyscy chłopcy zostali zaproszeni do wzięcia udziału w konkursie z nagrodami. Koleżanki z Samorządu musiały podjąć trudną decyzję, komu przyznać główne nagrody. Ostatecznie zdecydowały się nagrodzić: Pawła Pulika z klasy 1B, Roberta Rumińskiego z klasy 1A, Adama Lecyka z klasy 1A oraz Przemysława Szaronia z klasy 6A. Wszyscy chłopcy biorący udział w konkursie dostali słodkie upominki.

Jeszcze raz chłopcom z okazji ich święta składamy najserdeczniejsze życzenia!

                                                                                               Dziewczęta z SU

 

Dzień Chłopaka w 7c

Dzień Chłopaka w klasie 7c obchodziliśmy w pobliskiej pizzerni. Oprócz pysznego jedzenia była również gra w bilard. Kolejny raz jesteśmy gośćmi w tym miejscu także obeznanie z kulami bilardowymi jest na dość wysokim poziomie. Rywalizacja była bardzo wyrównana a emocje jeszcze większe.

 S.Muszyńska

 

SPRZĄTANIE ŚWIATA 2021

W piątek 17.09.2021r. o godzinie 12:25 klasy 5a, 5b i 5c, po wysłuchaniu pogadanki na temat bezpieczeństwa, zaopatrzone w worki na śmieci i gumowe rękawiczki, wraz z nauczycielami wyruszyły na sprzątanie okolicznych terenów. Klasy 5a i 5c  porządkowały ul. Kusocińskiego (do alei grabowej), aleję grabową, obrzeża parku, ul. Wita Stwosza, Strażacką, Matejki, Chełmońskiego, Grottgera, Kossaka i Parkową. Klasa 5b zajęła się terenem przy szkole oraz osiedlem bloków przy ul. Partyzantów 10.

Wszyscy pracowali z dużym zaangażowaniem, w ciągu ok. 45 min. zabrali 6 worków odpadów. Niestety przybierający na sile deszcz zmusił sprzątających do przerwania akcji i powrotu do szkoły.

Raport ze sprzątania został przekazany do organizatora - Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta.

Uczniowie byli zdumieni tym, co i gdzie ludzie wyrzucają. Gdyby odpady trafiały w miejsca do tego przeznaczone, świat byłby o wiele  czystszy i piękniejszy.

      Agnieszka Daniluk

 

"Piknik z klimatem"

       3 września uczniowie naszej szkły wzięli udział w imprezie plenerowej  "Piknik z klimatem", której organizatorem był Urząd Miasta we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, OSP „Stołpno”, Międzyrzeckie Towarzystwo Wędkarskie „Żwirek”, Warsztat Terapii Zajęciowej, Art Ovo Centrum Praktyk Artystycznych oraz Klub Taekwondo Międzyrzec Podlaski.

 Uczniowie  brali udział w turniejach  i konkurencjach sportowych, wędkarskich, warsztatach ekologicznych oraz zajęciach z bezpiecznego zachowania się nad wodą. Młodsze dzieci korzystały z placu zabaw, dmuchańców i innych atrakcji.

 

Rok szkolny 2020/2021

Wycieczka do Lublina

Podsumowanie  konkursów matematycznych

Ognisko integracyjne w 6B

Wręczenie nagród dla autorów najlepszych ilustracji do zbioru Czarna róża. Baśnie i opowieści z Podlasia”

Wycieczka ucznów klas trzecich do Kodnia i Kostomłotów

Dzień Dziecka w klasie I B

Zakończenie Programu ,,Akademia Bezpiecznego Puchatka” w klasie I B

Szkolny Festyn Relacji

Dzień Patrona Szkoły

Teatrzyk online dla uczniów klas I-III

230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Szkolny konkurs recytatorski poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Przystanek Historia - czyli kolejny gość na lekcji on-line

Lekcja angielskiego z wykładowcą UPH

"Przystanek Historia" - wirtalna lekcja historii

Szkolny konkurs na prezentację multimedialną z okazji 230. rocznicy uchwalenia
Konstytucji 3 Maja

Ślubowane klas pierwszych

"Szkolna, zdalna rzeczywistość"- film uczniów klasy 6B

Dzień Św. Patryka w wiosennym nastroju

Akcja „Nie widać mnie, ale wszystko u mnie ok”

Kolejne zajęcia z serii PEARSON& BBC LIVE CLASSES

Uczniowie ZPO2 uczą się angielskiego z rówieśnikami z całego świata

Filmy naszych uczniów  w konkursie „Z Chemią za Pan Brat”. Oglądaj i lajkuj

Sportowa zima w klasie 7a

Klasa dwujęzyczna nawiązuje międzynarodowe przyjaźnie

Wirtualna podróż na Kujawy. Gość na lekcji wychowawczej w 6c

Sportowe półkolonie w naszej szkole

Świąteczna atmosfera na lekcjach języków obcych

#jestnaswięcej - pokaż, że jesteś przeciwko hejtowi w sieci!

Dzień Chłopaka w VIC

Dzień Chłopaka w klasie VI A

Mistrzostwa Szkoły w Biegach Przełajowych

Wycieczka do Lublina

W dniu 22 czerwca dzieci z Koła Misyjnego, które działa na terenie naszej szkoły, zwiedziły muzeum misyjne Ojców Białych Misjonarzy Afryki w Natalinie. Uczniowie zapoznali się z pracą misjonarza i życiem dzieci z krajów misyjnych. Dla Małych Misjonarzy było to fascynujące spotkanie.

Uczestnicy wycieczki zwiedzili również Stary Rynek w Lublinie. Ale przede wszystkim w pamięci pozostaną zabawy w fontannie.

zobacz zdjęcia

Podsumowanie  konkursów matematycznych

22 czerwca podsumowano tegoroczne konkursy matematyczne, w których brali udział uczniowie naszej szkoły.

Dyrektor szkoły i ogranizatorzy wręczyli nagrody i dyplomy uczniom, którzy odnieśli sukcesy i brali udział w konkursach

"Orzeł matematyczny",  "Maks matematyczny", "Kangur" i szkolnym projekcie na bryłę platońską.

zobcz zdjęcia

 

Ognisko integracyjne w 6B
 

Dnia 17 czerwca 2021, w gorący i słoneczny dzień uczniowie klasy VI b  uczestniczyli w ognisku integracyjnym na stadionie miejskim, które zorganizowali im rodzice. Opiekunem był pan Bogusław Torbicz. Ognisko  było szansą na ponowne zintegrowanie się uczniów. Wyjątkowy nastrój sprzyjał opowieścią o swoich zainteresowaniach i pasjach. Uczniowie grali w piłkę, a także smażyli kiełbaskę nad ogniskiem, a niektórzy z nich prezentowali swoje umiejętności artystyczne. Spotkanie upłynęło w miłej i ciepłej atmosferze, nie  było czasu na nudzenie się, a wszystkim dopisywał bardzo dobry humor.

Serdecznie dziękujemy za pomoc i zaangażowanie rodzicom klasy VI b.

Sylwia Idzikowska

 

 Wręczenie nagród dla autorów najlepszych ilustracji do zbioru
 
Czarna róża. Baśnie i opowieści z Podlasia”                  

W związku z inicjatywą ponownego wydania książki pt. „Czarna róża. Baśnie i opowieści z Podlasia” autorstwa Państwa Krystyny i Ryszarda Kornackich,

uczniowie naszej szkoły wykonali ilustracje do kilku utworów z tego tomiku. Z kilkudziesięciu prac komisja doceniła prace Zuzanny Byczyk, Natalii Byczyk i Mateusza Chwedoruka. Wyróżniono również rysunki Igi Kałużnej, Natalii Gai oraz Antoniego Korpysza.

Uczniowie otrzymali nagrody oraz dyplomy. Mamy nadzieję, że wkrótce zobaczymy ich prace w nowym wydaniu pozycji.

Cezary WochWycieczka Kodeń - Kostomłoty  

W 9 czerwca odbyła się szkolna wycieczka, w której udział brali uczniowie z klas trzecich, aby podziękować za I Komunię podczas mszy świętej w sanktuarium Matki Bożej w Kodniu.  W tym dniu  dzieci  zwiedzały  muzeum misyjne oraz unicką cerkiew w Kostomłotach. Dla większości uczniów spotkanie z unickim kapłanem było pierwszym doświadczeniem różnych form wyznawania wiary w Boga. Dzieci zadawały wiele pytań, mówiły o różnicach pomiędzy cerkwią  a  kościołem katolickim. Atmosfera, która się wytworzyła podczas tego spotkania, ukazała otwartość dziecięcych serc na bliźniego i akceptację różnorodności.

Monika Stręciwilk - s. Zenobia

zobacz zdjęcia

 

Dzień Dziecka w klasie I B 

1 czerwca - to ulubiony dzień wszystkich dzieci  na całym świeci. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu rodziców, na pewno na długo pozostanie on w pamięci wszystkich uczniów klasy Ib. Rozpoczęły go prezenty -niespodzianki i słodki poczęstunek w klasie, była też pizza. Międzynarodowy Dzień Dziecka zakończyła wizyta nieoczekiwanych gości, a były to alpaki. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych informacji na temat życia tych przemiłych zwierząt, karmili je marchewką, a następnie wyprowadzali je grupami na spacer. Spotkanie zakończyło się pamiątkowym zdjęciem. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym rodzicom, za przygotowanie tak wspaniałego, wyjątkowego i pełnego atrakcji dnia.

A.Złoch

zobacz zdjęcia

 

Zakończenie Programu ,,Akademia Bezpiecznego Puchatka” w klasie I B

Tradycją naszej szkoły jest coroczny udział  uczniów klas I w programie ,,Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Dzieci podczas cyklu zajęć poznają przepisy ruchu drogowego, bezpiecznego poruszania się w drodze do szkoły. Program kończy test online. Wszyscy uczniowie klasy I B zdali go bezbłędnie, wykazując się niezbędną wiedzą i uzyskując maksymalną liczbę punktów. Na zakończenie programu z rąk wychowawczyni dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

A.Złoch

Szkolny Festyn Relacji

       W dniu 31 maja 2021 roku w naszej szkole odbył się Szkolny Festyn Relacji. Uczniowie klas I-VIII pod opieką wychowawców oraz nauczycieli aktywnie i miło wspólnie spędzili czas.

       Festyn został zorganizowany w celu odbudowania relacji i więzi pomiędzy uczniami, pogłębienia kontaktów, wzmocnienia poczucia bezpieczeństwa oraz zaufania, rozwijania  umiejętności współpracy w grupie, wzajemnej komunikacji, akceptacji siebie i innych.

 Podczas festynu uczniowie otrzymali słodki poczęstunek oraz wzięli udział w:
-grach i zabawach integracyjnych w klasach,

-grach i zabawach sportowych na boisku szkolnym, placu zabaw,

- konkursach klasowych,

-ogniskach, -zajęciach na basenie.

       Rodzice uczniów mieli okazję porozmawiać z nauczycielami o swoich radościach i obawach wynikających z powrotu uczniów do nauki stacjonarnej.

Małgorzata Michalak- psycholog szkolny

zobacz zdjęcia

 

Dzień Patrona Szkoły  

19.05.2021r. świętowaliśmy  Dzień Patrona Szkoły.

 W związku z obostrzeniami wychowawcy klas mogli wykorzystać na godzinach wychowawczych przygotowaną przez uczniów prezentację o życiu i twórczości Bolesława Prusa.

Do   klas I – III  w tym dniu zawitali bohaterowie książek pisarza – parada bohaterów książek Bolesława Prusa przygotowana przez uczniów klasy VI b.

Wszyscy  podziwialiśmy kreatywność uczestników konkursu „SELFIE Z PATRONEM SZKOŁY”. Ich prace prezentowane były na korytarzach szkolnych.

Mirosława Cholewa, Sylwia Idzikowska

zobacz zdjęcia

 

Teatrzyk online dla uczniów klas I-III 

Dnia 18 maja 2021 roku uczniowie klas I-III uczestniczyli w przedstawieniu ,,Alicja online”, przygotowanym przez aktorów teatru z Częstochowy. Dzieci pierwszy raz brały udział w takiej formie widowiska. Spowodowała to oczywiście Pandemia COVID-19. W reżimie sanitarnym, wyposażeni w specjalne okulary, uczniowie z ciekawością oglądali niesamowite przygody tytułowej bohaterki i jej przyjaciół. Podziwiali kostiumy, scenografię oraz wspaniałe efekty specjalne. Wspólnie z aktorami uczyli się śpiewać. Pomagali też swoim wychowawczyniom rozwiązywać zagadki przygotowane przez Kapelusznika. Ogromną frajdę sprawiły bańki mydlane, pojawiające się podczas przedstawienia. Na zakończenie wszyscy uczestnicy spektaklu otrzymali  książeczki z łamigłówkami do samodzielnego rozwiązania.

A.Złoch

Zobacz zdjęcia

 

230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

 

 W tym roku przedstawiciele społeczności naszej szkoły brali udział w miejskich obchodach  uroczystości.

 

Oprawę muzyczną przygotował pan Cezary Woch, a uczennice ZPO2:  Zofia Prokopiuk, Amelia Rysak, Oliwia Wieliczko i Oliwia Woch będące jednocześnie przedstawicielkami Młodzieżowego Chóru Miasta  pięknie zaśpiewały.

 

https://www.facebook.com/mokmiedzyrzec/videos/535184137451684

 

 W uroczystościach miejskich wziął też udział  poczet sztandarowy naszej szkoły w składzie: Aleksandra Piątek , Aleksandra Chomiuk , Mikołaj Bajbak- Kalisz, Dawid Zacharjasz pod opieką pana Andrzeja Kobyłki.

Podziękowania za pomoc dla Joanny Golec  z klasy 8b.

 

 

SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI POEZJI KRZYSZTOFA KAMILA BACZYŃSKIEGO

 

 

 

 

W tym roku mija 100 lat od urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Aby uczcić pamięć tego wspaniałego poety, który zginął w czwartym dniu powstania warszawskiego, w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski pod hasłem „Żołnierz, poeta, czasu kurz...”.

 

Odbył się on w formie zdalnej i był przeznaczony dla uczniów klas VII-VIII. Zadaniem uczestników było przesłanie nagrania audio-video z recytacją wybranego wiersza   Baczyńskiego. W konkursie wzięły udział cztery uczennice: z klasy VIII „b”: Julia Nowicka, Maria Idzikowska i Joanna Golec, a z klasy VII „a” Weronika Kasianiuk. Ich wykonania były na bardzo wyrównanym, wysokim poziomie artystycznym, dlatego jury podjęło decyzję o przyznaniu im równorzędnych nagród za zajęcie I miejsca. Wszystkie uczestniczki są uczennicami p. Marzanny Szabaciuk. Laureatki  otrzymały ocenę celującą z języka polskiego oraz pochwały wpisane do dziennika.

 

Serdecznie dziękuję uczennicom za ich aktywność oraz gratuluję zdolności recytatorskich.

 

 Marzanna Szabaciuk

 

Przystanek Historia - czyli kolejny gość na lekcji on-line


27 kwietnia 2021 lekcję historii w klasie VII B poprowadziła pani Michalina Żelazny, edukatorka Instytutu Pamięci Narodowej. Lekcja nosiła tytuł " 11 listopada 1918 - odzyskanie niepodległości" i odbyła się w ramach projektu "Przystanek Historia". Prowadząca zajęcia w przystępny i interesujący sposób przedstawiła okoliczności i sposoby walki o niepodległość naszego kraju, a swoją lekcję wzbogaciła ciekawą prezentacją. Dziękujemy!

Iwona BieleckaLekcja angielskiego z wykładowcą UPH

23 kwietnia 2021, w ramach współpracy  Uniwersytetu Przyrodniczo - Humanistycznego w Siedlcach z naszą szkołą, dr Rafał Kozak poprowadził lekcję on-line z języka angielskiego dla uczniów klasy dwujęzycznej. Uczniowie mieli okazję wykorzystać poznane struktury leksykalne i gramatyczne w praktyce, ponieważ prowadzący skupił się na doskonaleniu umiejętności mówienia w języku angielskim. Była to cenna okazja to przełamania bariery językowej. Serdecznie dziękujemy!"

Iwona Bielecka

 

Przystanek Historia   

16 kwietnia lekcję historii w klasie VIII B, w ramach projektu “Przystanek Historia”  poprowadził edukator Instytutu Pamięci Narodowej, pan Adam Podlewski. Lekcja nosiła tytuł “Nie masz cwaniaka nad dziecko z trzepaka – czyli lata 80 w Polsce”. Uczniowie mieli okazję zobaczyć jak mógł wyglądać jeden dzień z dzieciństwa ich rodziców.  Wykładowca postarał się o garść ciekawostek nawiązujących do realiów życia codziennego u schyłku PRL.  Serdecznie dziękujemy!

Iwona Bielecka

 

 Szkolny konkurs na prezentację multimedialną z okazji 230. rocznicy uchwalenia
Konstytucji 3 Maja

Z okazji zbliżających się świąt 2 i 3 maja w naszej szkole został przeprowadzony w formie zdalnej konkurs na prezentację multimedialną. Był on skierowany do uczniów w dwóch kategoriach wiekowych:

-klasy IV-VI: temat: Polskie symbole narodowe

-klasy VII-VIII: temat: Jak doszło do uchwalenia Konstytucji 3 Maja?

 

W konkursie wzięło udział 10 uczniów. A oto wyniki:

         - w kategorii klas  IV-VI:

      I miejsce: Michał Panasiuk – kl. VI „b”

     II miejsce: Daria Chomiuk – kl. VI „a”

     III miejsce: Julia Golec – kl. IV „b”

   - w kategorii klas VII – VIII przyznano dwa równorzędne I miejsca. Zajęli je: Piotr Michalak – kl. VII „a” i Joanna Golec – kl. VIII „b”.

 

Nagrodą dla wszystkich uczniów biorących udział w konkursie jest ocena bardzo dobra z informatyki, a dla laureatów  miejsc I-III z każdej kategorii wiekowej – ocena celująca. Ponadto zdobywcy pierwszych miejsc otrzymują karnet na niepytanie z wybranego przedmiotu ważny przez dwa dni szkolne.

 

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.

               Organizatorki:

                  Marzanna Szabaciuk i Sylwia Muszyńska

Zobacz wyróżnione prace konkursowe

- Piotr Michalak

 - Joanna Golec

- Michał Panasiuk

Ślubowanie klas pierwszych 


 

Tradycją naszej szkoły jest odbywające się co roku, w październiku Ślubowanie uczniów klas pierwszych. Niestety, w tym roku szkolnym, ze względu na Pandemię COVID-19 i zawieszenie stacjonarnego nauczania, ta wyjątkowa uroczystość, odbyła się dopiero dnia 23 marca 2021 roku. Przebiegała ona jednak inaczej, niż zwykle. Nie było rodziców, ani zaproszonych gości. W tej wyjątkowej chwili dzieciom towarzyszyła Dyrekcja Szkoły i wychowawcy klas. Uroczystość przebiegała w reżimie sanitarnym, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności i w bardzo skróconej formie. Pierwszoklasiści, w maseczkach, z zachowaniem dystansu złożyli uroczyste ślubowanie i zostali przez Pana Dyrektora Grzegorza Kowalczyka pasowani na uczniów Szkoły Podstawowej Nr 2. Z rąk wychowawczyń uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy. Uroczystość zakończyła się wykonaniem wspólnych zdjęć.

Anna Złoch

Ślubowanie klasy IA - zdjęcia

Ślubowanie klasy IB - zdjecia

"Szkolna, zdalna rzeczywistość"- film uczniów klasy 6B

Uczniowie klasy 6b nagrali  filmik ukazujący ,,szkolną rzeczywistość” w czasach pandemii. Pomysłodawczynią i autorką scenariusza jest Iga Kałużna. Montażem i reżyserią zajęli się Michał Panasiuk i Aleksandra Madyńska. Prace  trwały  długo, a efekty oceńcie sami.

http://sp2.sitebox.pl/projekt_6b.mp4

Sylwia Idzikowska

 

Dzień Św. Patryka w wiosennym nastroju

 

Jak co roku 17 marca uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami języka angielskiego zorganizowali  obchody Dnia Św. Patryka. W tym roku z powodu pandemii impreza odbyła się w zmienionej formie. Nauczyciele przybliżyli święto poprzez prezentacje, quizy wiedzy oraz gry językowe i kulturowe.

Uczniowie mieli okazje wziąć udział w konkursach i projektach związanych z patronem Irlandii, a także o tematyce wielkanocnej ,,Easter around the World” . Najmłodsi uczniowie przygotowali anglojęzyczne świąteczne kartki i wzięli udział w interaktywnym poszukiwaniu jajek wielkanocnych ,,Easter Egg Hunt’’ , które nie zawierały żadnych kalorii i nie psuły zębów a zawarte w nich zadania rozwineły wiedzę na temat zwyczajów wielkanocnych krajów anglojęzycznych.

Mimo fantastycznej zabawy, mamy nadzieję, że przyszłoroczny Dzień Św. Partyka odbędzie się na stacjonarnych warsztatach w szkole.

Katarzyna Modrzewska – Piesta, Sylwia Idzikowska

zobacz zdjęcia

Akcja „Nie widać mnie, ale wszystko u mnie ok”

 Za nami kolejny tydzień edukacji zdalnej. Niestety  nawet najlepsze i najnowsze technologie nie zastąpią bezpośredniego kontaktu. Klasa 6c postanowiła wziąć udział w akcji „ Nie widać mnie ale wszystko u mnie ok”. Celem przedsięwzięcia  było pokazanie swojego nastroju za pomocą buźki narysowanej na dłoni. Zachęcamy inne klasy do udziału w tym projekcie.

 S.Muszyńska

  Pearson & BBC Live Classes

Kolejne zajęcia z serii PEARSON& BBC LIVE CLASSES za nami!

10 marca uczniowie klasy 7B dwujęzycznej uczestniczyli wraz z rówieśnikami
z innych krajów ( m.in. Litwy, Łotwy, Macedonii, Meksyku, Brazylii) w lekcji "Adventures of  a Lifetime" prowadzonej przez charyzmatycznego Harry'ego Waters'a. Edukator z Wielkiej Brytanii w bardzo przystępny sposób przybliżył tej międzynarodowej społeczności  słownictwo związane z podróżami
i wakacjami. Dodatkowo Harry uatrakcyjnił swój przekaz przebierając się
w rozmaite wakacyjne stylizacje i wykazując się niesamowitym poczuciem humoru.  

Już nie możemy się doczekać  kolejnej lekcji!

K. Modrzewska-Piesta           

  
zobacz zdjęcia

    Pearson & BBC Live Classes

Uczniowie ZPO2 uczą się angielskiego
                                            z rówieśnikami z całego świata !
Uczniowie klas 7B dwujęzycznej i 8B mają okazję uczestniczyć w ciekawych i angażujących zajęciach językowych prowadzonych przez doświadczonych edukatorów z całej Europy oraz wymieniać  pomysły z uczniami z całego świata w ramach projektu LIVE CLASSES wydawnictwa Pearson i BBC, który polega na wspólnym aktywnym uczestnictwie młodzieży z różnych krajów w lekcjach angielskiego online. Projekt ten został w zeszłym roku nagrodzony prestiżową nagrodą edukacyjną ELTon w kategorii "Innovations in learning resources

         Na pierwszych zajęciach, które  miały miejsce 2 marca, uczniowie mieli okazję posłuchać jak ich rówieśnicy opowiadają o  świętach i tradycjach kultywowanych w ich krajach, a także opowiedzieć im o polskich zwyczajach związanych z różnymi świętami.

I choć początkowo naszym uczniom towarzyszyły obawy czy uda im się zrozumieć to co inni mówią po angielsku i czy znajdą odwagę by samemu się odezwać to już w początkowym etapie zajęć zostały one rozwiane - jak wszyscy uczestnicy zgodnie przyznają, panowała bardzo serdeczna atmosfera, która szybko pozwoliła pokonać  barierę językową.

Kolejne zajęcia są zaplanowane na marzec, kwiecień i maj.                                      

Cieszymy się, że dołączyliśmy do grupy ponad 700 szkół z 39 krajów by razem poznawać świat, poszerzać horyzonty i  doskonalić język angielski!

Katarzyna Modrzewska-Piesta  

                                   

Filmy naszych uczniów  w konkursie „Z Chemią za Pan Brat”. Oglądaj i lajkuj

Uczniowie klasy 7A oraz 8B w ramach Konkursu „ Z Chemią za Pan Brat” nagrali filmiki zachęcające do uczenia się chemii oraz pokazujące jak wygląda nauka w szkołach w czasach pandemii. Obecnie filmy są oceniane, a Komitet organizacyjny konkursu dokona selekcji filmów i najlepsze filmy zostaną zakwalifikowane do finału. W ramach finału odbędzie się głosowanie – które wyłoni zwycięzców.

Poniżej link do filmików biorących udział w konkursie. Filmy naszych uczniów mają numery 163 i 164. Zachęcamy do obejrzenia i lajkowania.

Panny z zasadami z kl. 8B

https://www.youtube.com/watch?v=2YoRMGXpAjc&list=PLV6TuO4U353NrMngAjGCBXVWtzqOx7jwt&index=163

Azotowce z kl. 7A

https://www.youtube.com/watch?v=A1VacGdbeBs&list=PLV6TuO4U353NrMngAjGCBXVWtzqOx7jwt&index=164

Link do pozostałych filmów konkursowych:

https://www.youtube.com/playlist?list=PLV6TuO4U353NrMngAjGCBXVWtzqOx7jwt

Sportowa zima w klasie 7a

Okres pandemii to trudny czas dla wszystkich, a szczególnie dla uczniów, którzy muszą się uczyć w trybie zdalnym.

Większość dnia spędzają przed komputerem czyli mają tzw.  tryb siedzący.

Alternatywą i korzystnym rozwiązaniem jest klasa sportowa ponieważ obostrzenia dopuszczają udział dzieci na zajęciach sportowych w trybie stacjonarnym.

Klasa VII a,  której wychowawcą jest Pan Marcin Kieruczenko korzystała z zimowych atrakcji na śniegu, a w tym roku białego puchu było pod dostatkiem.

Uczniowie mieli możliwość uczestniczyć w grach i zabawach na śniegu podczas, których lepili bałwana, rzucali się śnieżkami oraz hartowali swój organizm, a także jeździli na sankach, jabłuszkach, skuterach i różnego rodzaju ślizgach. Zabawa była przednia.

Uczestniczyli też w zajęciach z narciarstwa zjazdowego. Jak tylko zostały otworzone stoki narciarskie skorzystaliśmy z oferty MOSiR w Międzyrzecu Podlaskim.

Młodzież miała możliwość poznać podstawy „białego szaleństwa”, tak aby bezpiecznie rozpocząć przygodę z nartami, jak  również doskonalić już wcześniej nabyte umiejętności.

Część uczniów nie wiedziała, że jazda na nartach to taka ogromna przyjemność i frajda.

Oczywiście wszystkie zajęcia odbywały się pod czujnym okiem Pani Danuty Grądkowskiej i Pana Marcina Kieruczenko nauczycieli wychowania fizycznego w naszej szkole.

Marcin Kieruczenko

Zobacz zdjęcia

 

Klasa dwujęzyczna nawiązuje międzynarodowe przyjaźnie!

         Uczniowie klasy 7B  dwujęzycznej pomimo pandemii  i  lockdownu nie chcą tracić możliwości poznawania  rówieśników mieszkających w innych krajach a także poszerzania wiedzy o innych kulturach, tradycjach
i  zwyczajach. Dlatego też  wraz ze swoją wychowawczynią Katarzyną Modrzewską -Piestą przystąpili  do  ,międzynarodowego programu PENFRIENDS zrzeszającego szkoły z całego świata i ułatwiającego ich współpracę . Młodzież ćwiczy swoje umiejętności komunikacyjne w języku angielskim poprzez wymianę listów z uczniami ze szkoły w czeskim miasteczku Prosec. Okazuje się, że łączą wspólne pasje i zainteresowanie: muzyka, sport, gry komputerowe, seriale na Netfliksie. Tematów do poruszenia w listach na pewno nie zabraknie. A tak zupełnie przy okazji każdy z uczestników wzbogaci  zasób słownictwa i usprawni umiejętności pisania i czytania w języku angielskim.

                   https://penfriends.cambridgeenglish.org/ugc/badge/1/47855_thumb.png https://penfriends.cambridgeenglish.org/ugc/badge/9/47863_thumb.png https://penfriends.cambridgeenglish.org/ugc/badge/5/47858_thumb.png

K.Modrzewska-Piesta

 

Wirtualna podróż na Kujawy. Gość na lekcji wychowawczej w 6c

05 lutego godzinę wychowawczą w klasie 6c uświetniła swoją obecnością Pani Monika Szulkowska pochodząca z Inowrocławia. Nasz gość zapoznał nas z gwarą ,tradycjami i strojami regionalnymi Kujaw. Sposób przekazania wiedzy i przygotowania Pani Moniki był na najwyższym poziomie, serdecznie dziękujemy za obecność i bardzo ciekawą podróż w ten region kraju.

S.Muszyńska

 

 

Sportowe półkolonie w naszej szkole

W dniach 04.01.- 08.01.2021r. w Zespole Placówek Oświatowych Nr 2  odbyły się półkolonie dla chętnych uczniów klas 3 i 4. Półkolonie zorganizowali i prowadzili nauczyciele wychowania fizycznego Bernadeta Iwanejko i Marcin Kieruczenko.  W programie półkolonii  były codzienne zajęcia sportowe na hali sportowej. Dzieci opanowywały podczas gier i zabaw ruchowych elementy techniczne z piłki nożnej, piłki ręcznej i koszykówki. Były ćwiczenia koordynacji wzrokowo ruchowej i równowagi z wykorzystaniem drabinek koordynacyjnych a także wesołe zawody z rywalizacją z rożnymi przyborami. Nauczyciele zadbali również o inne atrakcje - poza zajęciami sportowymi przeprowadzili zajęcia z elementami integracji sensorycznej i socjoterapii. Dzieci uczyły się rozróżniać i nazywać swoje emocje oraz przedstawiać je za pomocą opowieści ruchowych, doskonaliły motorykę małą wykorzystując różne techniki i materiały plastyczne podczas samodzielnego wykonywania puzzli i laurek dla dziadków. Atmosfera zajęć sprzyjała dobrej zabawie i chęci do różnego rodzaju aktywności na tyle, że pojawiły się prośby o jeszcze jeden tydzień zajęć. Na zakończenie półkolonii uczestnicy otrzymali słodkie upominki i książki z zasadami zdrowego żywienia dla sportowców.

Uczniów, którzy chcą kontynuować lub rozpocząć przygodę ze sportem, różnymi grami zespołowymi i innymi ciekawymi zajęciami w naszej szkole, zapraszamy w nowym roku szkolnym 2021/2022 do nowotworzonej klasy sportowej czwartej.

Bernadeta Iwanejko i Marcin Kieruczenko

zobacz zdjęcia

 

Świąteczna atmosfera na lekcjach języków obcych”

W tym roku uczniowie naszej szkoły przygotowali kartki z życzeniami w języku rosyjskim i angielskim.

 

   

Iwona Bielecka i Sylwia Idzikowska 

 

#jestnaswięcej - pokaż, że jesteś przeciwko hejtowi w sieci!  

Fundacja Orange i Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zainicjowała ogólnopolską akcję zwalczania hejtu w internecie. Ambasadorami przedsięwzięcia są muzycy zespołu Afromental : Baron i Tomson, którzy też byli ofiarami internetowych trolli, a Ministerstwo Cyfryzacji objęło kampanię patronatem  honorowym. Do tego doborowego grona dołączyła też klasa VII B naszej szkoły.
 Symbolem akcji jest pomarańczowa sznurówka - rzucająca się w oczy, bo dobro nie musi się chować i wstydzić . Chcemy być widoczni, chcemy pokazać, że jest nas więcej!

 - NAS, którym nie podobają się złośliwe i wulgarne komentarze w sieci

- NAS, którzy nie zgadzają się na mowę nienawiści

- NAS, których razi "bezinteresowna" wrogość i pseudoodwaga internetowego trolla ukrytego pod anonimowym nickiem

- NAS, którzy chcemy być w porządku i w realu i w sieci.

Wiemy jak takie złośliwe komentarze, memy , filmiki potrafią ranić, zwłaszcza młodych, wrażliwych ludzi.

Wiemy jak poważne konsekwencje mogą powodować: zaniżone poczucie własnej wartości, autoagresja, a nawet myśli samobójcze. Na szczęście #jestnaswięcej! Zakładamy pomarańczową sznurówkę  i RAZEM walczymy o lepszy internet!

Przyłącz się do Nas, wejdź na stronę www.jestnaswiecej.pl i dowiedz się jak walczyć z hejtem internetowym, gdzie zwrócić się o pomoc. Pokaż, że jest nas więcej!

                                                                                                                       Katarzyna Modrzewska-Piesta

 

 

Dzień Chłopaka w VIC 

Dzień Chłopaka 6c obchodziła w pobliskiej pizzerii. Oprócz oczywiście pysznego jedzenia była również gra w bilard. Większość uczniów pierwszy raz trzymała bilardowy kij w ręku, pomimo tego rywalizacja była na największym poziomie. Udane wyjście zakończyliśmy powrotem pod szkołę, niestety w strugach deszczu.

S.Muszyńska

zobacz zdjęcia

 

Dzień Chłopaka w klasie VI A

Dzień Chłopaka w klasie VI A był obchodzony już 29 września. Z tej okazji dziewczynki przygotowały dla swoich kolegów zabawy i konkursy, a po lekcjach uczniowie pod opieką wychowawczyni wybrali się do pizzerii Da Grasso. Tam na chłopców czekały kolejne zadania, m. in. zaśpiewanie piosenki, wykonanie pompek,   a nawet przewrotu w przód. Ze wszystkimi poradzili sobie znakomicie.

Było bardzo wesoło!

Marzanna Szabaciuk

zobacz zdjęcia

 

Mistrzostwa Szkoły w Biegach Przełajowych

W dniu 22.09.2020r. w miejskim Parku Potockich odbyły się cykliczne Mistrzostwa Naszej Szkoły w biegach Przełajowych. Wzięło w nich udział 99 uczniów i uczennic z klas IV – VIII. Pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego i czujnym okiem Dyrektora Szkoły uczniowie startowali na dystansach: 600m., 800m., 1000m. Dopisała pogoda, dobre humory, a klasyfikacja najlepszych uczniów w poszczególnych klasach wygląda tak:

Dziewczęta:

·        Klasy VIII

1.     Andrzejczuk Maria (8a)

2.     Piątek Aleksandra (8a)

3.     Oksiuta Martyna (8a)

 

·        Klasy VII

1.     Wsół Sara (7a)

2.     Marcinek Julia (7a)

3.     Sójka Maria (7c)

 

·        Klasy VI

1.     Kunaszko Nikola (6a)

2.     Tarasiuk Wiktoria (6a)

3.     Kuźmiuk Dorota (6a)

 

·        Klasy V

1.     Horbowiec Alicja (5a)

2.     Zgorzałek Weronika (5a)

3.     Gruszczyńska Nikola (5a)

·        Klasy IV

1.     Gdaczyńska Alicja (4a)

2.     Golec Julia (4b)

3.     Domańska Alicja (4a)

 

Rok szkolny 2019/2020

Zakończenie roku szkolnego 2019/2020

Egzamin ósmoklasistów

Dzień Kobiet klasy III ,,A”

 Wyjścia na spektakle

Koncert profilaktyczny „Ku wolności”

Bal ósmoklasistów

„Mitologia do działania skłania, czyli przegląd postaci mitologicznych”

„Hazard-nie dziękuję” kampania informacyjno- edukacyjna

Warsztaty świąteczne w ZPO2

Wyróżnienie dla kl IIIc w Ogólnopolskim Konkursie Edukacyjnym „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”

Wyróżnienie dla klasy II „a” w konkursie edukacyjnym „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”

Spotkanie z wykładowcą UPH w Siedlcach

Mikołajki klas I - III

 Mikołajki w VIIb 

Lekcja kulturoznawcza  na Uniwersytecie Przyrodniczo - Humanistycznym

Przegląd Piosenek Patriotycznych w klasach I-III

5A i 5B w Warszawie

Ciekawa lekcja przyrody w klasie 2 „a”

Uczniowie  klas Ib i IIIa z wizytą na cmentarzu

Inscenizacja II części „Dziadów” w klasie VII B

Wycieczka do Warszawy

I Ty możesz zostać misjonarzem - przedstawienie misyjne

Pasowanie na czytelnika

Ślubowanie pierwszoklasistów

Mediacje rówieśnicze - konferencja szkoleniowa

Klasa IIIc na warsztatach z robotyki

Wycieczka do Białowieży

Dzień Edukacji Narodowej

Prelekcja na temat narkotyków, w tym dopalaczy

Akcja profilaktyczna w ramach kampanii „Przeciw pijanym kierowcom

Akcja sprzątania świata

Ognisko integracyjne klas VIa i VIc w Danówce

Spotkanie z policjantem w klasach pierwszych

Programy profilaktyczne realizowane w szkole w roku szkolnym 2019/2020

 

Rok szkolny 2019/2020

Zakończenie roku szkolnego 2019/2020

Rok szkolny dobiegł końca. Ten był wyjątkowy i trudny dla uczniów, rodziców i pracowników szkoły. Czas na zasłużony odpoczynek.

26 czerwca uczniowie naszej szkoły z zachowaniem zasad bezpieczeństwa odbierali świadectwa szkolne, nagrody  i dyplomy.

 Najlepszym absolwentem roku szkolnego 2019/20 został Wiktor  Sobiczewski z klasy 8b. 

Prymusem szkoły została Joanna Golec z klasy 7b, ze średnią 5,62. Uczennica odebrała też nagrodę z rąk Burmistrza Miasta Międzyrzec Podlaski.

 Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy spokojnych, udanych, bezpiecznych wakacji.

  Do zobaczenia  we wrześniu.

                                   Grono pedagogiczne 

Zobacz zdjęcia  

 

Egzamin ósmoklasistów

W dniach 16 - 18 czerwca, miesiąc później niż zwykle uczniowie klas ósmych naszej szkoły przystąpili do egzaminów z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Nasi uczniowie zdawali egzamin z języka angielskiego.

Swoją wiedzę i umiejętności sprawdzało w tym roku 42 ósmoklasistów.

Wszystkim towarzyszyły dodatkowe emocje związane z nietypowymi warunkami w jakich  przyszło zdawać egzamin.  Pozytywny nastrój towarzyszył wszystkim. Nauczyciele  i dyrekcja mocno kibicowali swoim uczniom.

 Na wyniki egzaminu absolwenci ZPO2 poczekają do końca lipca.

 

   

  

 

Dzień Kobiet klasy III ,,A”

Dnia 6 marca 2020 roku uczniowie klasy III ,,A”, wraz z wychowawczynią Izabelą Barczuk wybrali się do pizzerii Da Grasso na warsztaty kulinarne.

Pod okiem fachowców, przygotowywali swoje własne pizze, które po upieczeniu, zjedli ze smakiem. Na pamiątkę otrzymali Dyplomy Kucharza oraz puzzle.

Dziewczynki otrzymały od chłopaków upominki - niespodzianki, z których były bardzo zadowolone

I. Barczuk

zobacz zdjęcia

horizontal rule

 

Wyjścia na spektakle

Od wielu lat uczniowie naszej szkoły mają możliwość kontaktu z żywym aktorem dzięki współpracy z Narodowym Teatrem Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu.

Dnia 4 marca uczniowie klas 7 i 8 obejrzeli spektakl pt. „Kamienie na szaniec”, a 5 marca uczniowie klas 4-6 spektakl pt. „Tam i z powrotem” oparty na motywach powieści Tolkiena „Hobbit”. Obejrzenie sztuk teatralnych było okazją do utrwalenia treści lektur szkolnych oraz przeżycia niesamowitych wrażeń.

                                                        M. Szabaciuk

 

horizontal rule

Koncert profilaktyczny „Ku wolności

   

W dniu 19 lutego 2020 roku uczniowie z klas 7 a, 7 b, 8 a, 8 b wraz z opiekunami wysłuchali koncertu profilaktycznego grupy „Wyrwani z niewoli” w kinie „Sława” w Międzyrzecu Podlaskim. Spotkanie poprowadzili pan Jacek Zajkowski i Piotr Zalewski. Podczas koncertu oprócz muzyki hiphopowej, młodzieży zostały przekazane informacje o wartościach, którymi młodzi ludzie powinni kierować się w życiu oraz wysłuchali świadectwa nawrócenia członków zespołu. Prowadzący omówili jak szybko można się uzależnić i popaść w coraz większe kłopoty. W jasny i konkretny sposób opowiedzieli jak się wyrwać z niewoli- czyli z uzależnienia. Nie zbarakło również tematu hejtu, który dotyka większości uczniów korzystających z portali społecznościowych. Uczestnicy usłyszeli jak sobie z nim radzić, uwierzyć w siebie, swoje możliwości i realizować swoje plany i marzenia. Koncert został zorganizowany przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Miedzyrzecu Podlaskim.

Małgorzata Michalak- psycholog szkolny

horizontal rule

 

Bal ósmoklasistów    

   

Dnia 13.02.2020 r. o godzinie 17.00 w restauracji Zacisze rozpoczął  się bal ósmoklasistów naszej szkoły . Na imprezę przybył Burmistrz Miasta - Zbigniew Kot, dyrektorzy szkół podstawowych oraz ośrodka szkolno-wychowawczego, nauczyciele oraz rodzice klas 8 A i 8 B. Po oficjalnym rozpoczęciu i przemówieniach Dyrektora ZPO nr 2, Grzegorza Kowalczyka, Burmistrza Miasta oraz przedstawicieli Rodziców uczniowie klas ósmych rozpoczęli bal polonezem. Następnie odbyła się część artystyczna w wykonaniu uczniów. Bal zakończył się 24.00

B. Krawiec

zobacz zdjęcia

Mitologia do działania skłania, czyli przegląd postaci mitologicznych”

Aby lepiej zapamiętać bogów i bohaterów mitologii greckiej, uczniowie klasy V „a” 14 lutego na lekcji języka polskiego wcielili się w wybrane przez siebie postacie. Wraz z rodzicami przygotowali kostiumy oraz krótkie prezentacje. Wszyscy zaprezentowali się znakomicie, a nietypowa lekcja na pewno na długo pozostanie w ich pamięci.

Marzanna Szabaciuk

zobacz zdjęcia

horizontal rule

 

WARSZTATY ŚWIĄTECZNE W ZPO2

Dzieci  w ZPO 2 są wyjątkowo grzeczne, dlatego Mikołaj to od nich 17 grudnia rozpoczął przedświateczną podróż. Towarzyszyli mu magiczni pomocnicy, którzy opowiedzieli dzieciom jakie bożonarodzeniowe zwyczaje obowiązują w innych krajach.

Elfy, śnieżynki i reniferki przygotowały dla najmłodszych uczniów kilka wesołych konkurencji np. robienie łańcucha choinkowego na czas, rzut bombką do świątecznej skarpety czy dorysowywanie brody mikołajowi oraz wiele innych. Najlepsi uczestnicy otrzymali słodkie upominki. Dzieci nauczyły się elfiego tańca i śnieżynkowej piosenki.

Dzięki warsztatom w ZPO2 zapanował świąteczny nastrój.

Katarzyna Modrzewska-Piesta i uczniowie klas 7b,6b i 4a

zobacz zdjęcia

horizontal rule

Wyróżnienie dla kl IIIc w Ogólnopolskim Konkursie Edukacyjnym „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”

 

W okresie 23IX-18X uczniowie klasy IIIC wzięli udział w II edycji Ogólnopolskiego Konkursu   Edukacyjnego „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”. W ramach którego:

-głośno czytali fragmenty wybranych książek, otrzymywali naklejki i umieszczali je w albumie;

-codziennie słuchali  czytanych przez nauczyciela biblioteki kolejnych rozdziałów książki R. Piątkowskiej;

-uczestniczyli w cyklu zajęć z zakresu ekologii;

-budowali spontanicznie w/g planów dekorację z materiałów przyrodniczych;

-konstruowali z różnorodnych elementów postaci Słodziaków;

-segregowali materiały do właściwych pojemników;

- posadzili przed szkołą tuję;

-wykonali „ Żywe drzewo”;

-napisali krótkie historie o przygodach Słodziaków i wykonali do nich ilustracje;

- wzięli udział w szkolnej uroczystości z okazji Dnia Głośnego czytania.

         Po zapoznaniu się z realizacją zadań konkursowych, jury doceniając wkład, zaangażowanie i pomysłowość przyznało wyróżnienie uczniom  klasy III C w ramach, którego dzieci otrzymały nagrody rzeczowe m.in. długopisy, maskotki Juniorów, książki i dyplomy . Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

AZ

horizontal rule

 

Wyróżnienie dla klasy II „a” w konkursie edukacyjnym „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”

Z radością informujemy, że klasa  II „a” zdobyła wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie edukacyjnym „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”. W ramach wyróżnienia każdy uczeń otrzymał dyplom oraz nagrody rzeczowe m.in. długopisy ze Słodziakami,  maskotkę Gangu Słodziaków – Juniorów, książkę Renaty Piątkowskiej „Zamieszanie na leśnej polanie, czyli nowe przygody Gangu Słodziaków”, broszurę „Gang Słodziaków ekologicznie”.

Upominki przypadły dzieciom do gustu, wzbudziły pozytywne emocje i wynagrodziły wysiłek włożony w przygotowanie zadania konkursowego. Z pewnością  będą teraz motywować do  rozwijania pasji czytelniczej i postawy proekologicznej.

Danuta Korolczuk

horizontal rule

 

Spotkanie z wykładowcą UPH w Siedlcach     

09.12.19. klasy VII b i VIII B gościły wykładowcę  UPH w Siedlcach. Pan dr Rafał Kozak przeprowadził zajęcia z gramatyki języka angielskiego.

 

horizontal rule

 

Mikołajki klas I - III  

 Dnia 6 grudnia 2019 roku odbyły się, jak zawsze w naszej szkole Mikołajki klas I-III. Zebrani na hali sportowej uczniowie z entuzjazmem powitali Św. Mikołaja i jego ,,reniferki”. Uroczystość rozpoczęła się rozstrzygnięciem konkursu plastycznego ,,Mikołajki w naszej szkole” zorganizowanego przez p. Danutę Korolczuk. Uczestnicy konkursu z rąk pana Dyrektora Grzegorza Kowalczyka odebrali nagrody i pamiątkowe dyplomy. Następnie rozpoczął się ,,Mikołajkowy Turniej Sportowy". Konkurencje dostosowane  zostały do umiejętności i sprawności dzieci. Były więc skoki na piłce rehabilitacyjnej,   slalom z prezentami, kozłowanie piłki, pokonywanie płotków i uwielbiane przez wszystkich "raczki".

         Uczestnicy z ogromnym zaangażowaniem, dopingowani przez rówieśników,
wychowawców  i dyrekcję szkoły, wykonywali rozgrywane konkurencje.
Po skończonych popisach sportowych gospodarze klas odebrali z rąk Św. Mikołaja pamiątkowe dyplomy. Impreza  zakończyła się wręczeniem przez Św. Mikołaja każdej klasie ogromnych worków z prezentami i pamiątkowym zdjęciem. Uroczystość zorganizowały i przeprowadziły p. Krystyna Frydrychowska i p. Anna Złoch.

zobacz zdjęcia

horizontal rule

Mikołajki w VIIb    

W tym roku klasa VII  b postanowiła spędzić Mikołajki nietypowo – prezentem jaki uczniowie postanowili podarować sobie nawzajem był wspólnie spędzony czas i miła rozmowa w pizzerii.

horizontal rule

Lekcja kulturoznawcza  na Uniwersytecie Przyrodniczo - Humanistycznym

W ramach współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczo – Humanistycznym w Siedlcach , 29.11.19 klasa VIII b oraz VII b uczestniczyły w zajęciach otwartych na uczelni. Nasi uczniowie zostali zaproszeni na lekcję kulturoznawczą  dotyczącą Nowego Jorku oraz Bostonu . Uczestniczyli również w ćwiczeniach poświęconych fonetyce języka angielskiego.

Serdecznie dziękujemy!

zobacz zdjęcia

horizontal rule

Przegląd Piosenek Patriotycznych w klasach I-III

Dnia 28 listopada 2019 roku klasy I-III wzięły udział w Szkolnym Przeglądzie Piosenek Patriotycznych, pod hasłem ,,Naród, który przestaje śpiewać, przestaje żyć”.

Uczniowie każdej z klas zaprezentowali, przygotowane wcześniej, piosenki patriotyczne lub żołnierskie. Odświętnym strojem, kokardami narodowymi oraz biało-czerwonymi chorągiewkami i kwiatami, występujący, podkreślili podniosły charakter tej uroczystości. Na zakończenie każda klasa otrzymała z rąk pana dyrektora Grzegorza Kowalczyka pamiątkowe dyplomy.

zobacz zdjęcia

horizontal rule

 

5A i 5B w Warszawie

26.11.2019r klasy 5A i 5B brały udział w wycieczce do Warszawy. Pierwszym punktem wyjazdu było Centrum Nauki Kopernik gdzie oprócz ogromnej ilości edukacyjnych stanowisk uczniowie obejrzeli teatr robotyczny. Następnie udaliśmy się do gmachu TV gdzie między innymi widzieliśmy nagrywanie teleranka oraz zwiedziliśmy studio „Pytanie na śniadanie”. Ostatnim punktem wycieczki była Manufaktura Czekolady. Każdy z uczniów stworzył tam swoją tabliczkę czekolady, którą udekorował według własnego pomysłu. Wspomnienia z wycieczki na pewno zostaną na długo w naszej pamięci.

zobacz zdjęcia

horizontal rule

 

Ciekawa lekcja przyrody w klasie 2 „a” 

W dniu 18 listopada 2019 r. w klasie 2 „a” odbyła się ciekawa lekcja z udziałem pracownika  Nadleśnictwa Międzyrzec Podlaski pana Ireneusza Sójki.  Zajęcia odbyły się w ramach  tematu „Opowieści starych drzew- Legenda o Lechu i Białym Orle”. 

Uczniowie podczas zajęć odkryli  niezwykłość orła, zarówno w ujęciu przyrodniczym, jak i legendarnym. Przekonali się, dlaczego tak wiele państw – w tym Polska– ma w godle właśnie tego ptaka. Zajęcia były niezwykle ciekawe, wzbogacone o eksponat orła bielika, pokaz multimedialny, mapy i oczywiście interesujące opowieści naszego gościa. Podczas spotkania uczniowie zadawali  wiele pytań, na które otrzymali satysfakcjonujące odpowiedzi. Na zakończenie spotkania wszyscy obdarowali się drobnymi upominkami. Pan Ireneusz otrzymał podziękowania, a uczniowie opaski odblaskowe z tropami zwierząt i logo nadleśnictwa. Taka nietypowa lekcja wzbudziła duże zainteresowanie i bardzo się wszystkim podobała.

Danuta Korolczuk

zobacz zdjęcia

horizontal rule

Uczniowie z wizytą na cmentarzu

W dniu 06.11.2019r klasy I b i III a wraz z wychowawczyniami udały się na cmentarz. Uczniowie odwiedzili groby żołnierzy poległych w czasie I i II wojny światowej. Dzieci uporządkowały groby oraz zapaliły znicze.
I. Nowik

zobacz zdjęcia

horizontal rule

 

Inscenizacja II części „Dziadów” w klasie VII B  

Aby wprowadzić klimat zbliżającego się dnia Wszystkich Świętych i Zaduszek, uczniowie klasy VII B na lekcji języka polskiego dokonali inscenizacji II części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Taka nietypowa lekcja wszystkim się podobała, gdyż stworzyła możliwość współpracy w grupie oraz zaprezentowania swoich zdolności.

Marzanna Szabaciuk

zobacz zdjęcia

horizontal rule

 

Wycieczka do Warszawy

30 października odbyła się wycieczka do Warszawy. Uczestniczyli w niej uczniowie klas: 6a, 6c oraz 4a i 8a. Wycieczka miała na celu kontakt z dobrami kultury, a także uczestnictwo w niej, rozwijanie poczucia przynależności narodowej, budowanie więzi emocjonalnych między Polakami, rozwijanie wrażliwości patriotycznej i estetycznej uczniów oraz budzenie stałych zainteresowań poznawczych turystyką i przeciwdziałanie ograniczeniu aktywności ruchowej. Organizacją wycieczki zajęli się wychowawcy klas szóstych Pani Danuta Grądkowska i Pan Marcin Kieruczenko oraz psycholog szkolny Pani Małgorzata Michalak. W programie wycieczki było zwiedzanie Stadionu PGE Narodowy drogą zawodnika. Uczniowie mieli okazję zobaczyć to czego nie pokazuje się w telewizji czyli miejsca dostępne tylko dla zawodników, trenerów, sędziów i delegatów.

Kolejny punkt programu to kręgielnia i sprawdzenie swoich umiejętności rzutowych do celu. Większość była w takim miejscu pierwszy raz ale wszyscy stanęli na wysokości zadania – zabawa trwała prawie 2 godziny. Kolejny krok był w kierunku kina a tam seans pt; „Legiony”. Uczniowie mogli doświadczyć i zobaczyć jak Nasi przodkowie walczyli o wyzwolenie kraju i ojczyzny z rąk zaborców. A wszystko to w nawiązaniu do sto pierwszej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Na koniec była wizyta w Parku Trampolin, gdzie młodzież mogła zaprezentować swoje umiejętności gimnastyczne i akrobatyczne.

MK

zobacz zdjęcia

horizontal rule

I Ty możesz zostać misjonarzem - przedstawienie misyjne

W dniach od 18 do 24 października obchodzony był w Polsce tydzień misyjny. Dla naszego Koła Misyjnego był to bardzo ważny czas, ponieważ pod czujnym okiem siostry Zenobii, przygotowywaliśmy się do pierwszego w naszej szkole przedstawienia misyjnego.

W dniu 29 października 2019 r. zaprezentowaliśmy w szkole inscenizację pt. „I Ty możesz zostać misjonarzem”, którego celem było ukazanie trudnej sytuacji życiowej dzieci z krajów misyjnych.

Wszystkim przedstawienie bardzo się podobało, a lekcja jakiej udzielili nam młodzi aktorzy na pewno na długo pozostanie nam w pamięci.

zobacz zdjęcia

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów klas I do grona czytelników biblioteki szkolnej. Jest to stałe wydarzenie w kalendarzu szkolnych imprez. W tym roku uroczystość ta odbyła się 24 października i związana była z piękną imprezą czytelniczą prowadzoną przez bibliotekę szkolną DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA. Najmłodsi uczniowie zostali zapoznani z regulaminem biblioteki, zasadami wypożyczania książek, wykazali się wiedzą na temat poszanowania książek i wielkiego znaczenia czytania i czytelnictwa w życiu każdego człowieka a szczególnie dziecka. Podczas zajęć bibliotecznych dzieci zapoznały się z rozmieszczeniem księgozbioru w wypożyczali i wypożyczyły pierwszą książkę. Na zakończenie uroczystości nasi nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie, że będą szanować i kochać książki po czym zostali uroczyście pasowani na czytelników. Na pamiątkę tego wydarzenia wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i zakładki do książki.

Nauczyciel bibliotekarz: Elżbieta Oleksiuk

zobacz zdjęcia

  

horizontal rule

Ślubowanie pierwszoklasistów

  Dnia 23 października odbyła się bardzo ważna uroczystość dla wszystkich pierwszoklasistów, czyli Ślubowanie. W tej wyjątkowej chwili nie mogło zabraknąć Dyrekcji, Zastępcy Pana Burmistrza, Nauczycieli i Rodziców. 

W tym roku do ślubowania przystąpiły dwie klasy, które pod czujnym okiem swoich wychowawczyń: pani Krystyny Frydrychowskiej i pani Izabeli Nowik zdały egzamin, przygotowany przez ich starszych kolegów. Dzieci zaprezentowały swój talent taneczny, muzyczny, sportowy, a także pochwaliły się swoją nie małą wiedzą. I tak oto, w naszej szkole zagościło kolejne pokolenie zdolnych międzyrzeczan, pasowanych na uczniów przez Pana Dyrektora Grzegorza Kowalczyka.

Na pamiątkę tak ważnej chwili dzieci otrzymał wiele prezentów: od swoich wychowawczyń, starszych kolegów, Pana Dyrektora i Pana Pawła Łysańczuka- zastępcy burmistrza. Dzięki nim na długo zapamiętają dzień, gdy stali się uczniami ZPO 2.

Krystyna Frydrychowska 

zobacz zdjęcia

horizontal rule

Mediacje rówieśnicze w szkole metodą przeciwdziałania agresji
 i niedostosowaniu społecznemu młodzieży

        W dniu 18 października 2019 roku wybrani uczniowie z klas 7 a, 7 b i 8 a pod opieką  psychologa szkolnego pani Małgorzaty Michalak uczestniczyli w konferencji informacyjno- szkoleniowej w Sali Błękitnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie  pt:„Mediacje rówieśnicze w szkole metodą przeciwdziałania agresji i niedostosowaniu społecznemu młodzieży” . Konferencja została zorganizowana pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Sprawiedliwości, Rzecznika Praw Dziecka, Wojewody Lubelskiego, Marszałka Województwa Lubelskiego, Prezydenta Miasta Lublin,  Prezydenta Miasta Zamość, Prezesa Sądu Okręgowego w Zamościu, TVP Lublin i Polskiego Radia Lublin.

         Podczas kongresu pani sędzia Eleonora Porębiak- Tymecka podsumowała osiągnięcia związane z realizacją programu a pani Teresa Misiuk Lubelski Kurator Oświaty ogłosiła wyniki konkursu literackiego pt. „Rozwiązuję lokalny i aktualny lub historyczny konflikt będąc mediatorem rówieśniczym – moje prawo do mediacji?” z wykorzystaniem ponadczasowych myśli Janusza Korczaka
i plastycznego pt. „Sprawiedliwość naprawcza w szkole - moje prawo do mediacji rówieśniczej – pierwszy stopień wtajemniczenia do mediacji sądowej i pozasądowej”
. Laureatom zostały wręczone nagrody.

Następnie szkolni mediatorzy rówieśniczy zostali zapoznani z następującymi zagadnieniami:

1. Prezentacją Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich – mediacje, - mgr Kamil Mania aplikant sądowy Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie;

2.Konflikty. Jest na nie sposób. - mgr Sylwia Huczuk-Kapluk –z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej;

3. Mediacja rówieśnicza odbudowująca zakłócone relacje wśród uczniów? Czym jest i jak ją stosować – sędzia Eleonora Porębiak-Tymecka.
         W trakcie ostatniego wykładu zostały zaprezentowane prace plastyczne uczniów, a na zakończenie nagrodzona praca literacka.

      

Opracowała: mgr Małgorzata Michalak-koordynator programu w szkole

horizontal rule

Klasa IIIc na warsztatach z robotyki

 Dnia 18 października 2019 roku klasa III c pod opieką wychowawczyni i nauczyciela biblioteki  uczestniczyła w zorganizowanych po raz drugi przez Miejską Bibliotekę Publiczną warsztatach z robotyki. Prowadził je  pan Michał Kłosiński. Uczniowie zapoznali się z podstawowymi zasadami fizyki. Konstruowali samodzielnie różne układy elektryczne. Zajęcia wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród dzieci. Z niecierpliwością czekamy na kolejne z tej dziedziny. Składamy serdeczne podziękowanie pracownikom Miejskiej Biblioteki Publicznej za możliwość udziału w tak ciekawych i twórczych warsztatach.

 

AZ

zobacz zdjęcia

horizontal rule

 Wycieczka do Białowieży

 Dnia 15 października 2019 roku uczniowie klas : I a, II a i III c  pod opieką wychowawczyń i siostry Zenobii wybrali się na wycieczkę do Białowieży. Zwiedzili Muzeum Przyrodniczo -Leśne, które na dwóch poziomach prezentuje przyrodę i historię Puszczy Białowieskiej oraz wielowiekową działalność człowieka na tym terenie. Przechadzali się po Rezerwacie Pokazowym Żubrów, gdzie na powierzchni 27 ha, w warunkach zbliżonych do naturalnych, prezentowane są  wszystkie  gatunki ssaków kopytnych żyjących w Puszczy Białowieskiej oraz duże drapieżniki. Po smacznym obiedzie wycieczkowicze udali się do Piernikowej Chatki, w której czekało na nich wiele różnorodnych atrakcji. Zmęczeni, szczęśliwi i w świetnych humorach, bezpiecznie wrócili  wieczorem do domu. Następnego dnia  do tej samej miejscowości wybrała się kolejna grupa uczniów naszej szkoły z klas : I b, IIb, IIIa i IIIb.

 

AZ

zobacz zdjęcia

horizontal rule

 

Dzień Edukacji Narodowej

11 października 2019r. z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie klasy VIIIb, pod opieką pań Beaty Krawiec i Katarzyny Kamasy
i z muzycznym wsparciem  uczennic klasy VIb i pana Cezarego Wocha przygotowali przedstawienie dla nauczycieli, pracowników szkoły i uczniów.

Uczniowie w zabawny sposób przedstawili sytuacje szkolne, w krzywym zwierciadle ukazując zarówno uczniów jak i nauczycieli.

O godzinie 15 w ZPO1 rozpoczęła się miejskie obchody DEN. Na uroczystości dyrektorzy szkół wręczyli nagrody nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym swoich placówek.

Burmistrz Miasta Międzyrzec Podlaski przyznał nagrody 10 nauczycielom międzyrzeckich placówek oświatowych. Dwie z nich trafiły do nauczycieli ZPO2.

zobacz zdjęcia

horizontal rule

Prelekcja na temat narkotyków, w tym dopalaczy

9 października 2019 roku w naszej szkole zostały przeprowadzone prelekcje z uczniami klas 7 i 8 na temat narkotyków, w tym dopalaczy przez panią Katarzynę Hryciuk i pana Piotra Grzeszyka- dzielnicowych Komisariatu Policji w Międzyrzecu Podlaskim.

Uczniowie z wielkim zainteresowaniem obejrzeli zaprezentowany film a następnie wysłuchali pogadanek na temat: narkotyków, dopalaczy, alkoholu, papierosów, leków, napojów energetycznych oraz nieprawidłowych relacji interpersonalnych.

Dziękujemy bardzo Państwu policjantom za przybycie, przeprowadzenie profilaktycznej lekcji z młodzieżą oraz minimalizowanie problemów w środowisku lokalnym.

Prowadząc działania profilaktyczne, mamy nadzieję, że uchronimy naszych wychowanków przed uzależnieniami i kłopotami.

Psycholog szkolny-mgr Małgorzata Michalak

zobacz zdjęcia

horizontal rule

Akcja profilaktyczna w ramach kampanii „Przeciw pijanym kierowcom

1 października 2019 roku uczniowie klasy 4A Zespołu Placówek Oświatowych Nr 2 w Międzyrzecu Podlaskim, wraz z opiekunami uczestniczyli w corocznej akcji z policją w ramach kampanii „ Przeciw pijanym kierowcom”.
Policjanci na parkingu przy sklepie „Biedronka” zatrzymywali samochody, sprawdzali stan trzeźwości kierujących, a uczniowie wręczali ulotki.
 Celem kampanii było dotarcie do wielu odbiorców i zachęcenie do reagowania na przypadki jazdy pod wpływem alkoholu.

Działania profilaktyczne zostały podjęte przy współpracy z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Międzyrzecu Podlaskim.

mgr Małgorzata Michalak-psycholog szkolny

zobacz zdjęcia

horizontal rule

 

Akcja sprzątania świata

20 września uczniowie klasy 5a i 5b wraz z opiekunami uczestniczyli w akcji „Sprzątanie Świata".

Wyposażeni w worki i rękawiczki, grupy uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami zbierali śmieci w pobliskim lesie, niestety zapełniliśmy dużo worków. Bardzo smutne jest to, że nie wszyscy są świadomi, jak wielki wpływ mają na otoczenie. Sprzątanie Świata to wyjątkowa okazja, pokazująca jak dzieci mogą dać przykład dorosłym. Uczestnicy sprzątania byli bardzo zadowoleni z udziału w akcji. Wszyscy dobrze się bawili i jednocześnie zdali sobie sprawę, że inicjowanie takich działań przyczynia się do wzrostu świadomości ekologicznej młodych ludzi, a także do poprawy stanu czystości terenów objętych sprzątaniem. Patronat nad ta akcją objęło Nadleśnictwo Międzyrzec Podlaski.

                                                                                              S.Muszyńska

   

horizontal rule

Ognisko integracyjne klas VIa i VIc w Danówce

Dnia 17 września br. odbyło się ognisko klasy 6A i 6C  Inicjatorami wydarzenia byli wychowawcy klas P. Danuta Grądkowska i P Marcin Kieruczenko.

Wychowankowie mieli okazję wziąć udział w różnego rodzaju konkurencjach sportowych, a przede wszystkim poznali tajniki układania i rozpalania ogniska. Oczywiście wszystko zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Była też przejażdżka wozem na którą zabrał nas gospodarz ośrodka. Każdy z uczestników mógł upiec swoją kiełbaskę. Na deser był pyszne pączki, które zginęły ze stołu bardzo szybko. Był to piękny i wspaniały dzień poza murami szkoły. Rówieśnicy bardzo się zintegrowali, a każdy wrócił do domu uśmiechnięty i zadowolony.

MK

zobacz zdjęcia

horizontal rule

Spotkanie z policjantem w klasach pierwszych

12.09.2019r w ramach bezpieczeństwa uczniowie klas I uczestniczyli w spotkaniu z p. sierż. szt. Łukaszem Niedziółką- dzielnicowym Komisariatu Policji w Międzyrzecu Podlaskim.

Dzieci miały okazję porozmawiać z policjantem o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do szkoły i poza szkołą. Policjant omówił zasady poruszania się po ulicy, chodniku i podczas jazdy rowerem. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały dużo pytań. Bardzo dziękujemy panu Policjantowi za wspaniałą i pouczającą lekcję.

I.Nowik

zobacz zdjęcia

 

horizontal rule

horizontal rule

Rok szkolny 2018/2019

Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum stanowią jedną społeczność Zespołu Placówek Oświatowych Nr 2, informacje na temat wydarzeń szkolnych można znaleźć tutaj.

 

Podsumowanie ogólnopolskiej akcji „Wielka mapa Polski” w klasie I A

Bezpieczeństwo podczas wakacji - spotkanie z policjantem

Wizyta przedszkolaków w klasie IA

Wycieczka do Siedlec i wykłady z języka angielskiego

Pieszy rajd ekologiczny

Klasa Ia i IIc w ,,Miasteczku ruchu drogowego”

Klasa II „A” w stadninie koni „Quantana”

Szkolny Dzień Dziecka

Oddział przedszkolny „Sówki” w klasie II „A”

Koncert w szkole muzycznej

Dzień Patrona

Święto Narodowe 3 Maja

Międzynarodowy Dzień Tańca

Zajęcia z doradztwa zawodowego - wizyta u weterynarza

Zajęcia  językowe na Uniwersytecie Przyrodniczo – Humanistycznym

Powitanie Wiosny w IIa

Irlandzkie święto w polskiej szkole

 "Wielka mapa Polski"

Wspólne czytanie uczniów klasy IIa i przedszkolaków

Wycieczka do Warszawy klas IVa i IVb

Dzień Kobiet

Tłusty Czwartek

Walentynki

Bal karnawałowy klas I - III

Dzień Babci i Dziadka w IA

Dzień Babci i Dziadka w IIA

Program profilaktyczny "Noe"

Projekt „Mediacje rówieśnicze sposobem na przezwyciężenie agresji i przemocy w szkole”

 Program profilaktyczny "Debata" 

Kulig w Danówce - klasy 4a, 4b, 5b

Wigilia w IIA

Mikołajki klas I - III

Razem dla Adriana

Sukces uczniów ZPO2 w turnieju IX edycji Bialskiej Ligi Szachowej w Łomazach

Samorząd Uczniowski w akcji "Cała Polska czyta dzieciom"

Zajęcia integracyjne z uczniami SOSW

Warsztaty patriotyczne w 4B

Ślubowanie uczniów klas pierwszych

Sukcesy szachowe Doroty

 Wycieczka do Warszawy, "Romeo i Julia" w Teatrze Buffo

 Dzień Chłopaka w IVb

Ognisko w IVa

Wycieczka do Danówki klas I - III

Europejski Dzień Języków Obcych

Akcja profilaktyczna z policją w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Przeciw pijanym kierowcom”

Uczniowie  ZPO2 z wizyta na Ukrainie

 

Miasteczko ruchu drogowego w ZPO2

horizontal rule

Podsumowanie ogólnopolskiej akcji „Wielka mapa Polski” w klasie I A

W bieżącym roku szkolny wysłaliśmy wiele pocztówek do różnych szkół w Polsce. Przy tej okazji nauczyliśmy się poprawnie pisać adres. Ku naszej wielkiej radości również otrzymaliśmy pocztówki z różnych ciekawych zakątków naszego kraju. Nasza mapa zapełniła się ciekawymi pocztówkami. Nawiązaliśmy listową znajomość z uczniami klasy pierwszej „a” ze Szkoły Podstawowej w Częstochowie. Od Wydawnictwa WSiP otrzymaliśmy piękną pocztówkę z życzeniami oraz certyfikat. To była wspaniała przygoda, którą w następnym roku szkolnym będziemy kontynuować.

Danuta Korolczuk

   

horizontal rule

Prelekcja z policjantem”

W poniedziałek 10 czerwca 2019r. obyły się w naszej szkole dwie prelekcje:
dla klas I-V nt. „Bezpiecznych wakacji” i klas VI-VIII i III gimnazjum nt: „Bezpiecznych wakacji i odpowiedzialności karnej nieletnich”.

Spotkanie zostało przeprowadzone przez pana sierż. szt. Piotra Grzeszyka dzielnicowego Komisariatu Policji w Międzyrzecu Podlaskim. Celem spotkania było przypomnienie uczniom zasad bezpiecznego poruszania się po drodze, przechodzenia przez szlaban kolejowy, przez jezdnię, jazdy rowerem oraz korzystania z kąpielisk. Uczniowie z klas starszych zostali również zapoznani z odpowiedzialnością karną nieletnich , w sytuacji np. kradzieży, czy korzystania z substancji psychoaktywnych, jak również zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu.

Jeszcze raz dziękujemy Panu policjantowi za spotkanie.

Życzymy wszystkim uczniom i rodzinom BEZPIECZNYCH WAKACJI!

mgr Małgorzata Michalak- psycholog szkolny

   

horizontal rule

WIZYTA PRZEDSZKOLAKÓW W KLASIE I „A”

W piątek 7 czerwca 2019 roku do naszej szkoły pod opieką p. Joanny Małek zawitały przedszkolaki z Samorządowego Przedszkola Nr 4 im. Czesława Janczarskiego. Wizyta ta miała na celu adaptację i integrację przedszkolaków ze szkołą jako przyszłych uczniów klas pierwszych.

Przedszkolaki zostały bardzo miło przyjęte przez uczniów klasy I „a”, którzy przygotowali dla nich ciekawe zajęcia w oparciu o tablicę interaktywną.  Dzieci miały także okazję przymierzyć plecaki, usiąść w ławkach i poczuć się przez chwilę jak prawdziwi uczniowie. Pierwszoklasiści zaprosili również przedszkolaków do wspólnej zabawy muzyczno- ruchowej. Następnie goście zapoznali się z salami dydaktycznymi, w których uczą się dzieci klas I-III. Na zakończenie spotkania wszyscy zostali obdarowani słodkimi upominkami.

Mamy nadzieję, że po wakacjach bez stresu, z uśmiechem na twarzach przekroczą próg szkoły.

Danuta Korolczuk

zobacz zdjęcia

horizontal rule

Wycieczka do Siedlec i wykłady z języka angielskiego

07.06.2019 klasa VII B uczestniczyła w wycieczce do Siedlec. Tam uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wykładach z języka angielskiego:

a) Londyn – nowoczesne miasto pełne tradycji.

b) Humor w dowcipach, nagłówkach z gazet i komentarzach z you tube.   

zorganizowanych przez wykładowców Instytutu Polonistyki i Neofilologii Uniwersytetu  Przyrodniczo – Humanistycznego. Uczniowie mieli okazję zetknąć się z „żywym językiem”, poszerzyć swoją wiedzę  i umiejętności. Po wysiłku intelektualnym, przyszedł czas na relaks w kręgielni oraz zakupy w siedleckiej galerii.

 

horizontal rule

Pieszy rajd ekologiczny

Rajd odbył się 06.06. 2019 r. uczestniczyło w nim 17 uczniów z klasy 7B i głównym celem było zbieranie śmieci w okolicznym lesie zakończone ogniskiem w Utrówce.

B. Krawiec

horizontal rule

Klasa Ia i IIc w ,,Miasteczku ruchu drogowego”

 

Dnia 6 czerwca 2019 roku uczniowie klasy Ia i IIc pod czujnym okiem swoich wychowawczyń, korzystali z ,,Miasteczka ruchu drogowego”, które zawitało do naszej szkoły. Dzieci na początku przypomniały sobie znaczenie znaków umieszczonych przy ,,drodze” i poznały obowiązujące zasady ruchu drogowego. Następnie małymi grupkami zaczęły poruszać się ,,ulicami” miasteczka, zwracając baczną uwagę na sygnalizację świetlną i znajdujące się przy ,,drodze” znaki drogowe. Największą frajdę małym rowerzystom sprawiły opuszczające się zapory przejazdu kolejowego. Takie ćwiczenia praktyczne na pewno przydadzą się uczniom, gdy będą zdawali egzamin na ,,Kartę rowerową”.

 zobacz zdjęcia

horizontal rule

Obrazek 2017-02-27 10:22:57III edycja programu „Bieg po zdrowie”

W tym roku szkolnym uczniowie klasy IV b przystąpili do III edycji programu „Bieg po zdrowie”. Jest to program antytytoniowej edukacji zdrowotnej, który opracowany został w Głównym Inspektoracie Sanitarnym. Uczniowie uczestniczyli w cyklu zajęć edukacyjnych, mających na celu zwiększyć ich wiedzę i umiejętności na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów. Otrzymali  w tym celu specjalnie przygotowane zeszyty ćwiczeń.

                 Sylwia Idzikowska           

horizontal rule

Klasa II „A” w stadninie koni „Quantana”

Dnia 4 czerwca 2019 roku uczniowie klasy II „A” wraz z wychowawczynią Izabelą Barczuk wybrali się na pieszą wycieczkę do stajni „Quantana”.

Dzieci miło spędziły czas. W programie wycieczki była jazda na koniach, czyszczenie kucyków, ognisko z pieczeniem kiełbasek  oraz zabawy i rywalizacje w stylu „Dzikiego Zachodu”.

Ten dzień na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczniów klasy II „A”.  

zobacz zdjęcia

horizontal rule

Szkolny Dzień Dziecka

W dniu 31 maja 2019 roku po raz kolejny, odbył się w naszej placówce „Szkolny Dzień Dziecka”. Uczniowie bawili się z animatorami Dance & Fun z Białej Podlaskiej oraz rywalizowali w konkurencjach przygotowanych przez nauczycieli wychowania fizycznego.
Atrakcje przygotowane przez animatorów i nauczycieli to m.in.:
-malowanie buziek,
-puszczanie wielkich baniek mydlanych,
-strzelanie z łuku do celu,
-rzuty do celu,
-przeciąganie liny,
-slalomy z piłką zakończone strzałem na bramkę,
-rzuty osobiste do kosza,
-chodzenie po jeżu,
-biegi w spodniach trzyosobowych,
-robienie zwierzątek z baloników,
-tańce i zabawy animacyjne do muzyki.

         Dzieci w czasie przerw pomiędzy zabawami, mogły  skorzystać ze słodkiego poczęstunku i  napoju przygotowanego przez uczniów i rodziców.

Na koniec każdy uczestnik otrzymał słodki upominek oraz dyplom za udział w Szkolnym Dniu Dziecka.

Dziękujmy serdecznie wszystkim osobom zaangażowanym w organizację tego wyjątkowego dnia, a przede wszystkim: radzie rodziców, sponsorom i rodzicom.

Małgorzata Michalak- psycholog szkolny

zobacz zdjęcia

horizontal rule

Warsztaty z robotyki

Dnia 29.05.2019r. odbyły się warsztaty robotyki z Panem Michałem Kłosińskim w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Uczniowie klasy 4b zapoznali się z podstawowymi zasadami fizyki oraz skonstruowali swojego własnego robota. Zajęcia wzbudziły ogromne zainteresowanie.

Sylwia Idzikowska

horizontal rule

Oddział przedszkolny „Sówki” w klasie II „A”

Dnia 24 maja 2019 roku uczniowie klasy II „A”, wraz z wychowawczynią Izabelą Barczuk gościli w swojej klasie grupę przedszkolną „Sówki” z panią Izabelą Trojanowską-Kazimierczak.

6-latki mogły przyjrzeć się jak wygląda praca w szkole oraz wspólnie z uczniami wykonali pracę plastyczną. Dużo radości sprawiło im wykonywanie szkolnych czynności np. siedzenie w szkolnych ławkach, pakowanie i noszenie plecaków.

Na koniec spotkania zostało zrobione pamiątkowe zdjęcie.

I. Barczuk

zobacz zdjęcia

horizontal rule

Koncert w szkole muzycznej

 

Dnia 23 maja 2019r. odbył się  w Szkole muzycznej im. Karola Kurpińskiego dla uczniów naszej szkoły koncert muzyczny. Dzieci mogły wysłuchać wielu interesujących utworów.  Podziwiały i oklaskiwały wykonawców, często byli to również uczniowie nasze placówki. Podczas krótkiej pogadanki dowiedziały się  wielu ciekawostek związanych z instrumentami wykorzystanymi podczas występów. Koncert zakończył krótki test sprawdzający zdobytą wiedzę muzyczną.

zobacz zdjęcia

 

horizontal rule

Dzień Patrona

„Serce serc”- słowa te, widniejące na nagrobku Bolesława Prusa, stały się hasłem przewodnim Dnia Patrona, obchodzonego w tym roku 21 maja.

Uroczystość była okazją do podsumowania całorocznej pracy, dzięki której społeczność szkoły mogła lepiej poznać życie, twórczość i działalność społeczną pisarza, a przede wszystkim cenne dla niego wartości.

Uczniowie klas IV - VIII pod opieką nauczycieli pracowali w zespołach klasowych, przygotowując plakat promujący: zdrowie, higienę, tężyznę fizyczną, wiedzę, naukę   i pracę, a także pomoc potrzebującym. Układali też hasła reklamujące te wartości.

Dzieci z poziomu I - III miały możliwość zrelaksować się na świeżym powietrzu, uczestnicząc w grach i zabawach sportowych, przygotowanych przez uczniów klasy VIII a.

Podczas spotkania podsumowującego Święto Szkoły Pan dyrektor Grzegorz Kowalczyk i Pani Joanna Piwowar, przewodnicząca Rady Rodziców, wręczyli nagrody laureatom szkolnych konkursów. Pan dyrektor udzielił również pochwał uczniom wyróżniającym się postawą zaangażowania w pracy społecznej.

Na zakończenie wszyscy zgromadzeni obejrzeli inscenizację na motywach noweli „Antek”, przygotowaną przez uczniów klas VI. Opiekę nad aktorami sprawowali Jolanta Gruszczyńska i Cezary Woch.

zobacz zdjęcia

horizontal rule

 

Święto Narodowe 3 Maja

Uczniowie naszej szkoły uroczystą akademią uczcili kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji  3 Maja. Przybliżyli historię naszej Ojczyzny tak, aby wszyscy zrozumieli jak ważnym wydarzeniem było uchwalenie Konstytucji. W ciekawy sposób przedstawili jej główne założenie oraz historię powstania. Przypomnieli również znaczenie takich słów jak ojczyzna    i patriotyzm. Pamiętajmy, że wsłuchując się w głos przeszłości, uczymy się przecież rozumieć i mądrze kształtować teraźniejszość.

Po akademii nastąpiło wręczenie przez wicedyrektor Dorotę Nowosz nagród uczniom wyróżnionym w szkolnych konkursach.

Bogusław Torbicz

zobacz zdjęcia

horizontal rule

 

Międzynarodowy Dzień Tańca                

Z okazji obchodzonego 29 kwietnia Międzynarodowego Dnia Tańca odbył się apel przygotowany przez Samorząd Uczniowski. Publiczność mogła obejrzeć taneczne występy uczniów naszej szkoły oraz tancerzy Klubu Tańca Towarzyskiego „Iskra”,  Klubu Tańca Towarzyskiego „Art Ovo” i grupy baletowej „Move Me Modern Ballet”.  Zostały zaprezentowane tańce z różnych stron świata: polonez w wykonaniu uczniów klas VIII i III gimnazjum, tańce towarzyskie: walc wiedeński, walc angielski, quickstep, tango, rumba, samba, cha cha, jive, a także taniec współczesny. Uczniowie zapoznali się też z historią tych tańców.

Scenariusz apelu powstał dzięki Łukaszowi Siemionkowi i Julii Strysik z kl. III b gimnazjum. Nad całością czuwały opiekunki SU: p. Marzanna Szabaciuk i p. Katarzyna Kamasa, a układ poloneza przygotowała p. Iwona Zaniewicz.

M. Szabaciuk

zobacz zdjęcia

horizontal rule

 

Zawodowy zawrót głowy- wizyta u weterynarza

26.04. klasa 7A w ramach zajęć z doradztwa zawodowego odwiedziła gabinet weterynaryjny MIŁOVET w naszej miejscowości. Celem  spotkania było poznanie specyfiki pracy lekarza weterynarii. Pani Paulina Miłosz opowiedziała o sobie, o przebiegu studiów oraz przedstawiła blaski i cienie swojej pracy. Uczniowie obejrzeli również wszystkie pomieszczenia kliniki oraz urządzenia potrzebne do pracy weterynarza. Na koniec spotkania był czas na zadawanie pytań do Pani doktor.  Uczniowie wykorzystali go zadając bardzo oryginalne pytania.

Bardzo dziękujemy Pani Paulinie  za spotkanie i poświęcony czas.

Sylwia Muszyńska


zobacz zdjęcia

horizontal rule

Zajęcia  językowe na Uniwersytecie Przyrodniczo – Humanistycznym

22.03.2019 odbyła się wycieczka do Siedlec, podczas której uczniowie klas III B gimnazjum i VIII B uczestniczyli w zajęciach na  Uniwersytecie. Dzięki gościnności wykładowców UPH, a w szczególności  prof. UPH dr hab. Andrzeja Borkowskiego oraz dr Ewy Kozak, przyszli absolwenci mieli możliwość wcielić się w rolę żaków i poczuć atmosferę uczelni wyższej. Nasi uczniowie słuchali wykładu dotyczącego kultury rosyjskiej, a następnie dzielnie zmagali się z zagadnieniami gramatyki języka angielskiego, podczas zajęć stanowiących szybkie powtórzenie przed egzaminami. 

         Na zasłużoną chwilę relaksu nasi wycieczkowicze udali się do kręgielni, gdzie przy pysznej pizzy i tanecznej muzyce, bili kolejne rekordy w rzucie kulą.

 
I. Bielecka
zobacz zdjęcia

horizontal rulePowitanie Wiosny w klasie II A
W środę, 20 marca 2019 roku, chcąc uczcić pierwszy dzień astronomicznej wiosny, klasa druga "A" wybrała się do kina "Za Rogiem", na film animowany pt."Między nami wampirami".
Film dostarczył uczniom wielu wrażeń i emocji. 
Następnie uczniowie udali się do pizzerii "Da Grasso", na smaczną pizzę. W drodze powrotnej do szkoły, dzieci szukały oznak nadchodzącej wiosny. 
Uczniowie wrócili do szkoły zadowoleni i trochę zmęczeni.

I. Barczuk

zobacz zdjęcia

horizontal rule

  IRLANDZKIE ŚWIĘTO W POLSKIEJ SZKOLE

18 marca 2019r. już po raz kolejny świętowaliśmy Dzień świętego Patryka- patrona Irlandii. Nasza szkoła, zielona z zewnątrz, zazieleniła się też od środka. Koniczynki "shamrock", ubrania uczniów, przysmaki na stoisku, przywodziły na myśl "szmaragdową" wyspę i jej tradycje. W pracowni języka angielskiego uczniowie z klasy VI A, pod kierunkiem pań Katarzyny Modrzewskiej-Piesty i Sylwii Idzikowskiej, prowadzili zajęcia przybliżające zwyczaje i kulturę tego magicznego kraju. Uczniowie klas I - IV mieli okazję wziąć udział w konkursie tańca irlandzkiego, mogli wykazać się sprytem próbując schwytać złośliwego i przebiegłego skrzata Leprechauna, "błysnąć" wiedzą w quizie o zwyczajach i legendach irlandzkich - na najlepszych czekały zielone nagrody.

Buzie uczestników zajęć ozdobiły trójlistne koniczynki malowane przez starsze koleżanki.

Podczas przerw śródlekcyjnych można było skorzystać z bogatej i smakowitej oferty stoiska z przekąskami, które przygotowały uczennice klasy VII B pod opieką p. Beaty Krawiec.

Święto patrona Irlandii przebiegło w wesołej i miłej atmosferze. Na pewno spotkamy się za rok!

K.M-P., S.I.

zobacz zdjęcia

horizontal rule

 

Wielka mapa Polski

W bieżącym roku szkolnym klasa I „a” przystąpiła do zorganizowanej przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne ogólnopolskiej akcji „Wielka mapa Polski”. Honorowy Patronat nad akcją sprawuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Akcja polega na wymianie pocztówkowej pomiędzy szkołami w całej Polsce.  Ma na celu zaprezentowanie największych atrakcji swojego regionu i odkrywanie najciekawszych miejsc w kraju. W ramach programu otrzymaliśmy „Wielką mapę Polski” i odwiedziliśmy pocztę w celu wysłania pierwszych pocztówek. Mamy nadzieję, że dzięki tej akcji nawiążemy nowe przyjaźnie i poznamy nowe zakątki Polski.

Danuta Korolczuk

zobacz zdjęcia

horizontal rule

 

Wspólne czytanie

 

Dnia 18 marca 2019 roku, klasa II A wraz z wychowawczynią Izabelą Barczuk odwiedziła grupę przedszkolną „Sówki”.

Pani Izabela Trojanowska-Kazimierczak i 6-latki bardzo serdecznie i życzliwie przyjęli uczniów klasy drugiej. Celem spotkania było wspólne czytanie. Przedszkolakom czytali drugoklasiści. Była to książka Doroty Gellner pt. „Podwórkowe opowieści”. Najlepiej czytające przedszkolaki również przeczytały fragment książki. 

Celem spotkania było rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci oraz przekazywanie wartości wychowawczych, jak również integracja przedszkolaków z uczniami klasy drugiej.

 

horizontal rule

 

Jak przygoda to tylko w Warszawie...

                08 marca klasy 4a i 4b wraz z wychowawcami i księdzem Krzysztofem wybrały się na wycieczkę do Warszawy. Napięty program rozpoczęła wizyta w Muzeum Etnograficznym, gdzie po obejrzeniu ciekawych eksponatów odbyły się warsztaty malowania na szkle.

 Kolejnym punktem zwiedzania była Stacja Grawitacja czyli ogromny park trampolin. Szaleństwu nie było końca, oprócz zwykłych trampolin  było tam boisko do koszykówki, ściana do wspinaczki oraz park linowy. Następnie pojechaliśmy na Stadion Legii. Pani przewodnik oprowadziła nas po stadionie, byliśmy również w sali konferencyjnej i  szatni piłkarzy. Pełni ogromnych wrażeń wróciliśmy do domu.

zobacz zdjęcia

horizontal rule

 

 

Dzień Kobiet

„Dziewczyna to piec, w którym powoli piecze się baba” - słowa Magdaleny Samozwaniec stanowiły myśl przewodnią tegorocznych obchodów Dnia Kobiet.

Z inicjatywy prowadzących i autorów tekstów Marty Korolczuk z IIIAG i Kacpra Waszczuka z VIII A w dniu 8 marca 2019 r. zostało wystawione przedstawienie kabaretowe ukazujące zawiłe i przezabawne relacje damsko - męskie. Uczniowie - Alicja Bobruk z III BG, Norbert Szczypiński z III AG, Alex Wróbel z III BG, Jakub Krukowski z III AG, Karolina Krzymowska z VIII B, Róża Zgorzałek z VIII B oraz Krzysztof Chodziński z kl. III BG z niezwykłą starannością i dowcipem wykonali zadania aktorskie. Odegrane scenki rozbawiły przybyłych na uroczystość nauczycieli i uczniów. Dialogi pełne humoru zostały urozmaicone przez partie wokalne. Dzięki zaangażowaniu Mai Chmielewskiej z VIII A, Kornelii Jóźwik z VIII A i Piotra Karwowskiego z III BG widzowie wysłuchali szlagierów o kobietach i mężczyznach.

Uśmiechy na twarzach i oklaski świadczyły o ciepłym przyjęciu widowiska.

Na zakończenie zgromadzone Panie usłyszały serdeczne życzenia i otrzymały słodki upominek  od Samorządu Uczniowskiego.

Z ramienia grona pedagogicznego w przygotowania zaangażowali się Jolanta Gruszczyńska , Dorota Domańska, Marzanna Szabaciuk i Cezary Woch.

zobacz zdjęcia

horizontal rule

 

Bal karnawałowy klas I-III

 

            Dnia 6 lutego 2019 roku w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Sala gimnastyczna udekorowana żółto-czerwone balonami, wyglądała inaczej niż na co dzień i zamieniła się w prawdziwą salę balową.

         Dzieci wystąpiły w ciekawych, kolorowych kostiumach, przebrane za bohaterów znanych bajek i nie tylko. Niektórzy z nich byli nie do poznania, inni budzili podziw, a niekiedy nawet lekki strach.

Bal prowadził animator zabawy, który przygotował mnóstwo wesołych zabaw tanecznych oraz konkursów. Bogaty program sprawił, iż żadne dziecko nie było znudzone.

W przerwie, zabawę umilał słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

         Był to bal pełen emocji, radości, euforii i niespodzianek. W naszej placówce, bale są atrakcyjną i bardzo lubianą przez dzieci formą rozrywki.

Wspólna zabawa przy muzyce rozwija u dzieci inwencję twórczą i wspaniale integruje środowisko uczniowskie.

zobacz zdjęcia

horizontal rule

Dzień Babci i Dziadka w IA

„Ja nie lubię chwalić się, ale jedno powiem wam,że najlepiej babcię i dziadka mieć, właśnie takich, jak ja mam”.

 Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, pełen wzruszeń, uśmiechów i radości. Właśnie z tej okazji 31.01.2019 r. dzieci z klasy I a przygotowały uroczystość pod hasłem „Wybieramy Babcię i Dziadka roku”. Mimo zimowego dnia, śliskich ulic, goście przybyli licznie. Dziękujemy! Wychowawczyni powitała przybyłych i złożyła im serdeczne życzenia. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a Babcie i Dziadkowie ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Wnuczęta obdarowały swoich ukochanych gości własnoręcznie przygotowanymi upominkami. W przyjęciu pomogli jak zawsze niezawodni rodzice, którzy przygotowali słodki poczęstunek, podczas którego nie brakowało okazji do miłych rozmów przeplatanych radosnym śmiechem.

D. Korolczuk

zobacz zdjęcia

horizontal rule

 

Program profilaktyczny „ Noe

29 stycznia 2019 roku odbył się w naszej szkole program profilaktyczny pt:  „ Noe”. Osobami prowadzącymi byli terapeuci z Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień z Płocka (pedagog, psycholog, osoba współuzależniona).

W programie „Noe”  uczestniczyli wszyscy uczniowie z klas
7, 8 szkoły podstawowej oraz 3 gimnazjum wraz z nauczycielami.  Jest to program profilaktyczny dotyczący profilaktyki uzależnień (głównie alkoholu).

Głównymi celami programu jest zapobieganie używaniu alkoholu, jego konsekwencjom a przede wszystkim zmiana przekonań normatywnych.

Program składał się z 3 części, które zostały przeprowadzone w czasie trzech godzin lekcyjnych. Część I –„prawda”- młodzież dowiedziała się o konsekwencjach i skutkach przyjmowania substancji psychoaktywnych, w części II- „miłość”- o wpływie alkoholu na relacje z ludźmi oraz w części
III- „wolność”- czyli o sztuce odmawiania, asertywności oraz postawie abstynenckiej. Według programu wartości, którymi powinni kierować się w życiu ludzie to: prawda, miłość oraz wolność...

Nasi uczniowie aktywnie i z dużym zainteresowaniem uczestniczyli w programie.

Program odbył się dzięki współpracy z p. Dorotą Jaszczuk- podinspektorem ds. profilaktyki i uzależnień oraz Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Międzyrzecu Podlaskim.

Małgorzata Michalak- psycholog szkolny

zobacz zdjęcia

horizontal rule

Projekt „Mediacje rówieśnicze sposobem na przezwyciężenie agresji i przemocy w szkole”

 

W związku z realizacją w Zespole Placówek Oświatowych Nr 2 w Międzyrzecu Podlaskim projektu pt:„ Mediacje rówieśnicze- sposobem na przezwyciężenie agresji i przemocy w szkole” w dniu 25 stycznia 2019 roku odbyło się spotkanie uczniów z mediatorami sądowymi

Prelekcję poprowadziła Pani Anna Kłos- mediator karny z Sądu Okręgowego z Lublina oraz Pan Waldemar Krupa- mediator i kurator społeczny z Sądu Rejonowego w Radzyniu Podlaskim.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z klas 6,7,8 szkoły podstawowej i 3 klas gimnazjum.

Pani Anna Kłos przedstawiła uczniom podstawowe zasady i cele mediacji rówieśniczej, omówiła cechy dobrego mediatora  oraz podała ciekawe przykłady z własnej pracy zawodowej.

Natomiast Pan Waldemar Krupa omówił działalność sądu, wydziały, rodzaje kodeksów i postępowań sądowych, przypomniał o odpowiedzialności prawnej nieletnich.

Serdecznie dziękujemy naszym gościom za przybycie oraz podzielenie się swoją wiedzą.

Małgorzata Michalak- psycholog  szkolny i koordynator projektu w szkole

zobacz zdjecia

horizontal rule

 

Program profilaktyczny „Debata

W naszej szkole w dniu 24 stycznia 2019 roku został przeprowadzony rekomendowany program profilaktyczny pt: „Debata”. Program przeprowadził pedagog z Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień z Płocka.

Program „Debata” odbył się w klasach 6 a i 6 b- w każdej klasie po 2 godziny lekcyjne. Celem ogólnym programu jest wzmocnienie postaw pro-abstynenckich u nastolatków stojących przed progiem inicjacji alkoholowej.  Celami szczegółowe programu jest wzrost wiedzy o możliwościach rozwoju bez używania substancji psychoaktywnych i zmiana błędnych przekonań normatywnych, klasyfikacja wartości w kierunku promocji zdrowego stylu życia oraz wzmocnienie tendencji do podejmowani postawy abstynencji .

 Uczniowie chętnie wysłuchali mitów nt. alkoholu, wypełnili ankiety, wzięli aktywny udział w scenkach, ćwiczeniach i zadaniach zaproponowanych przed terapeutę.